No. 380. Woensdag 10 April 1881, 8ste Jaarg. ZEEUWSCH-V1AANDEREM. 05 *rT -'Tfm"""rUi"° r~ m 4 deprij,4 r^fe 40 call,*, Ii)"£% BIIVIVEJVIiAlVDSCHE BERIGTENT. Bij koninklijk l>esIu11 zijn onder anderen bij hel 2de reg. inf. tot 1 sle luitenants benoemd de 2de luit. U. W. van Wcrkhoven G. J. We ber en II. C. de Kortealien van hel korps, Do minister van financien heeft de aan- dacht onzer landgenoolen gevestigd op de om- stamlighcid dat de nieuvv inge voerde Belgische pasrnunt van nickel vvaarvan de klcur veel over— eenkoinst heeft met zilver, genoegzaam dczelfde groolle heeft als de Nederlandsche ziberen munt- slukkon van 25 en 50 cents, flet is dus zaak op zijne hoede Ic zijn bij do outvangst van geld vooral in rolieljes gewikkeld. Naar men verzekerl, zullen door Z. M. den koning medaillcs worden Terlernd aan per- sonen welko zich hij gelegenheid van den jong- slen vvalersnood hijzonder verdienstclijk hebhen gemaakt. Blijkens de laalsle onlvangen opgaven is de opbrengst der algemeeno collecle ten behoove der noodlijdenden door den vvalersnood, op 19 February jl. gedaan, in hot algemcen /'775,456,32. IBuBst. 8 April. Do llervormde gemecnle alhier door het vertrek van hunncn ongeslel- den leeraar, den altijd onvergelelijken Keller- mann inmiddels aan zijne slepende ziekle be- zwekeu scdert ruim 2 jaren herderloos, inogt zich gisteron dankbaar verheugen in het eerslo bezit van haren nieuwen herder en leeraar, den WEw. heer C. P. Buijzevan Rleverskerke herwaarts overgekomen. (iroot was de scharo, ook van elders te za- men gevloeid ora geluigo te zijn van de pleg- tigheid der bevestiging in het H. dienstwerk floor den consilient don WEw. heer L. C. Meijer van Honlenisse met alle welwillendheid afge- staan aan den boezemvriend des nienw beroe- ponen den WEw. heer C. P. de Meijer van Warder (provincie N.-Holland) die nuar aan- leiding van Luc. 26 vs. 46b en 47 deze laak op trelfende vvijze volbragt. In de namiddag-godsdiensloefening hield de aldus nieuvv ingeleide en onlvangen leeraar zijne intree-leerrede waarvan tot grondslag strekte hel woord van Paulus aan die van Collosse hoofdstuk 1 vs. 28. Was do dankbare opgetogenhcid der gemecnle groot, algemeen in den vollen zin des woords alrjemeen was de belangstelling in ile eenvoudige plegtigheid van den dag. Op ondul.belzinnige vvijze bleek deze vooral uit de serenade, den nieuwen prediker van vrede en liefde desavonds bij fakkellichl gebragt, door het muzijkgezel- schap ilezer stad Harmonic, eeri gezelscbap thans loevalligerwijze maar naar wij hopen niet voortdurend uit enkel Rnomsch-Katbolijkeri he- slaandceeno aansporing intusschen voor burgerjijko gemeenten als deze van gernengde godsdienst-gezindheid om evenzoo te deelcn in elkanders leeden lief. Daarloo slrekke hel woord, vvaarmede de directeur van hel gezelschap ile heer Ch. Piers- sens, de veelzins verdienstelijken zoon des achl- baren burgemeestersden nieuwen leeraar be- groelte zegen en heil loevvenschle in hel allos- zins te vvaarderen ilnlst, en evenzeer het antvvoord uit den inond gevloeid van den zoo feeslelijk en met geopende harten ontvangene Met s lech Is vrede en liefde te behouden die te bevorderen zoo mogelijkis mime zii aller lens." Van do aspiranton uit Zceuwsch-Vlaanderen die in de afgeloopene week to Middelburg, in- gevolge do bepalingen der wet op het lager on- derwijsgeexamineerd werden zijn geelaagd ile heeren 6. van Dijk hoofdonderwijzer te Neuzen en de Pneslerhulponderwijzer, te Sltris, voor de beginselen der vviskuudeJ. II. van Dale, hoofdonderwijzer, te Sluisvoor de beginselen der Hoogduitsche taal en A. I'las- schaert huisonderwijzer te Wesldorpe voor de acto van hulponderwijzer. In het jaar 1860 zijn 330 hoofden van huisgezinnen of op zich zelf slaando personen in hel geheel 862 personen uitmakende, als landverhuizers uit Ncderland over zee vertrok- ken, van welko 245 uit Zeeland. Te Amsterdam is eeno medaille geslagen ter vereeuwiging der brosderlijkheid vvelke thans tusschen Holland en Bclgic bestaat. - Dezer dagen blcef te Sleeuvvijk zeker ar- beider, een jongeling van 29 jaren, 31. v. D. genaamd toen hij te huis gekomen zich naar bed vvilde begeven eensklaps dood voor zijne legerstede liggen. Ilijanders een vverkzaam mensch had zich aan hel overdadig gcbruik van sterken drank overgegevenvvaaraan men deze treurigo gebeurlcnis toeschrijft. Ioen dezer dagen 's middegs de Iandbou- wer J. te den elde te Gramsbergen in zijne hooischuur kvvam vond hij aid,tar eene vreemdc bedelares bevallen van twee kinderen. Bij een landhotiwer in hel Zwollerkerspel is door eene geit een zeer vreemd schepsel ter wereld gebragt. Met heeft de grootto van een pusgeboren kind, de kop heeft veel gelijkenis met een niet sterk onlwikkeld kindcrhoofd de pooten hebhen veel overeenkomst met menschen- armeo, iloch zijn met klaauwen voorziende huid is slecn'.s op den rug met ehkele haren bedekt en heeft de kleur dor opperhuid van den mensch. Men verneeml, dat cr pogingen in hel werk zijn gesteld om (lit merkwaardig schepsel voor het museum van naturalicn to Zwollc te verkrijgen. BUITERILANDSCHE BERIGTERG By besluit van koning Leopold, van den 30 Maart jl. is er eene voorzieningskas ingesteld beslemd om een pensioen te verzekeren aan de' gemeentc-secrelarissen hunne we'duwen en min- derjarige kinderen. April zijn de verlrek-urcn op den yv aesschen ijzeren weg als volgt van Gent naar Anlwerpen 6.15, 9, 10.20, 2.30, 4.20 en 7 ure; van Anlwerpen naar Gent 5.30. 8 30 10.30, 2.30, 4.30 en 7 ure. Op do Paaschjaarmarkt, te Waerschool den 2 dezer gehoudenwaren aangebragl 623 paarden 121 stuks rundvee en 365 varkens. Het groolsle deel der paarden word door Fransche koopmans gekochtlegen eenigzins dalende prij- zen. Het rundvee en de varkens ginoen to vasle prijzen af. Blijkens de jongsto verslagen der rijks- veeartsen in Oost-Vlaanderen over den gezond- heidsloestand van hel vee heeft de longziekle in den laatsten tijd geen voorlgang gemaakt. De inenling als behoedmiddel tegen dczeschrik- kelijke kvvaal wordt tot heden met het i>uii- sligste gevolg aangewend. Eene inschrijving voor de overstroomden in Holland onder bescherming van het gemeenlc- besluur te Mechelen geopend heeft in die stad ruim 3450 francs opgebragt. Nog 1000 man van het Belgische le<Ter worden naar do aan to leggen vcrdedi"in»s- werken rondom Anlwerpen gezonden. De krijgsraad te Rijssei zal eerstdaags eene zonderlinge zaak hebhen te beoordeelen die voorzeker geen voorbeeld zal hebhen. De zaak komt op hel volgende neder In 1857 moest hot lot beslissen tusschen tweo jongelingen uit de omstreken van Gatnbrav wie van bun beiden in de conscriptie zou vallen. Do een die op het punt sloud een huwelijk aan to gaan en gansch niet op de eer was ge steld een deel van het leger uit te inakcu Uok een laag nummer. De andere die inlegendeel op hel piinl stood vrijwillig dienst to nemen kreeg hel hooge nummer en behoefde dus aecn' deel van het contingent uit te maken. Eene overeenkomst werd tusschen de heide jon«elie- den gosloten waarbij do laatste eenvoudig den naam en do plaals van den eersten innam waar- tegen deze hem beloofdo jaarlijks een kleinc som gelds to zullen zendenwaarop hij zich zonder eenige verdero formaliteilen liet inlijven in de plaats van den minder gelukkigen, Thans heeft hij zijn corps verlaten en een brief aan zijn kameraad geschreven van den volgenden inhoudwelko brief bij de stukkou van het proces is gevoegd Mijn waarde; me dunkt ge moet na drie jaren lijds reeds genoog van het huwelijk heb hen ik ben het inoeile geworden lander com- mieshrood te elen kom gij nude overige drie jaren dienst doenwut mij betrcft ik hen (re- deserleerd en zal nu ook hel huwelijksgeluk met eeno schoone Zwitserscho gaan beproeven." De desertie heeft de frauduleuse in de plaals- stelling aan het licht doon komen en hij die zich dauraan heeft schuldig gemaakt is gear- rcsteerd en naar de gcvangenis te Rijssei over- getiragt. J Bcriglen mt Rome onlvangen en loopendo tot 2 April, dcelen medodat den H. Vader of net ongenblik dat hij de kapel verliel alwaar riy de dienst had waargenomen door een toe- val is ovcrvallen en naar zijne vertrekken lerug- ge iragt. De bezwijming duurdc echtcr sleclMs zeer koiten de Bans is spoedig daarna reeds in tie gelegenheid geweest om het corps diplo matique, den Franschen hevelhebbergeneraal de Goi/on en andere belangstellenden to onl vangen die zich hebhen gehaasl om naar zijn toesland to komen veruemen. Ie Berlijn heeft eeno rijke dame een pro ces lot echtscheiding ingesteld, ter zakc van bo il rog door haren manjegens liaar geplcegd. Do eclitgenoot had namclijk gedurendo het vrijon steeds een ravenzwart hoofdhaar wenkhraauwen <3" 'j"c*els gchaddoch na hel huwelijk was dadelyk dat ebbenzwarl in peper enzout sterk naar het witto overhellendeverandcrd. Do echtgenoot had vroeger verw gcbruikl, doch achtte dil middeltje, nu hij zijn doel had be- rcikt niet meer noodig. De leleurgeslelde dame ziel echter hierin reden lot echtscheiding. vvaar de stad Nevv-Ybrk in Arnerika thans staat groeiden over 150 jaren nog heide en wildo strunien en in geheel den omtrek was noch bins noch kluis to zien. Thans telt New-York 54,338 huizen. Te Baltimore werd, 2 jaren geleden ze- kere John Stephens opgehangen beschuldicd van lemand vermoord to hebhen, niellegen- slaande hij lot op het schavot zijne onschuld uitriep. Dit treurspel was sedert lang vergeten toen nu onlangs een ellendigeGcorg A rem op zijn sterfhed bekende, dat hij den p|errCr was der misdaad, waarvoor John Stephens had geboet. De Richmond Reportereen dagblad van lexas, lievat in een zijner laatste nummers do volgende aankondiging Te koop 400 Afri- kaansche Negerseerst kortelings op do kust van Texas onlscheepl. Gezegde Negers zullen tegen zeer redelijko voorwaarden verkochl wor den een derde der betaling in gereed geld he! overige in eSn tweo of drie jaren meleenen interest van 8 ten honderd. Voor nadero in- lichtingen vervoege men zich bij C. K. C. to Houston, of hij L. R. Q, t te Galveston." Het rocpt waarlijk om wraak dat men in onzo vcrlichte 19de eeuw nog openlijk menschen- yleesch bij opbod aan den meeslbiedenden ver- koopt. BUITEME,AI¥DSCa OVERZSGT. De oorlogzuchtige tint van de laalsle dagen verdwynt hoe langer hoe meer. Wat den brief van den prins Marat helreftdie gaarno den Napelschen troon wenschle te bestijgen verneemt men naderdat keizer Napoleon het manifest van dien prins heeft afgekeurd in een ei»en- handigen brief aan dien prins. Te midden van de oorlogzuchtige geruchten, heelt de aanspraak van lord Palmerslon aan do kiezers to Tiverton een goeden intlrtik gemaakt. Zyne lordschap nitte toch de meening dat hoo dreigend do polilieko tocstand van Europa ook is, de vrede vooreerst bewaard zal blijven. Het Ilaliaansche koningrijk is bereids door iiiUgeland en Zwitsorland erkond. In de omstreken van Napels moet eene zamen- zwering ontilekt zijn ten behoeve van koning Frans II. Er zijn Bourhonsche officieren en pnesters die met deze Zamenzvvering in ver- baiid slondeii, in hcchtenis genomen.° De bc- volking was overal ruslig gehleven. Garibaldi is te Turin aangekomen, waar do nevolking hem gnnstig heeft ontvangen. Eeno deputy tie ml het parlement heeft zich onmiddcllijlc naar hem hegeven. De militaire hewegingen in Venetie duren steeds voort en de krijgshavcns van Pola worden ver- sterktalles echter, zegt men, uit een defen- siel oogpuul. Het fransche dagblad le Siecle dringtopeeno ontbindiiig van het welgevend ligchaam aan om te doen beslissen of de groole meerdcrheid' der bevolking op de hand is van de clericalen of met. De laatstgenoemden beweren loch dat zij do burgers op hunne hand hebhen. Do zaak is in hel oog van dat blad gewiglig genoeo-. vooral wal bet reft do te volgen politiek betref- tendo de Pauselijke kvveslie. ,v' IVieuws- en Advertentieblad

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1