No. 377. Woensdag 20 Maart 1861. f? 8ste Jaarg. ZEEU W SCH-VL A ANDEREN. JtJs: 1 93 cents. Men ahonncert skhbij alte-'mZm™ re" 'J»" ..iterhjl, Dtni/silnij, Jes mmMag, ten 4 nee M 4 is 40 e/fe„ „,„l „,eer I Nieuws- en Advertentieblad VOOR VOOR BINNEIVI.AIVDSCHE BERIGTEIV. Bij besluit van 12 (Inzer heeft Z. M 1.° op bun verzoek een eervol ontslag verleend aan mr. S. Lotsyals minister van marine; aan rnr. J. A. Mulsaersals minister voor de R.- Kall). Eerediensl aan J. Bosschnals minister voor de Herv. en andere Eerediensten aanjkbr. de Groot van Kraaienburgals minister van ko- lonien en aan jkhr. mr. van der Goes van Dirks- land, als minister van huitonl. lakenalien met ingang van 14 dezer; 2.° niet aangeno- men bet aangeboden ontslag door mr. S. baron van lleemslra als minister van hinueuL zuken door jkhr. de Casernbrootals minister van oor- logen door rnr. 31. II, Godefroials minister van jristilie; 3.° almede met ingang van ^do zer benoemd tot minister van bnitenl. zaken jkhr. mr. baron van Zuylen van !Syevclltot minister voor do R.-Kath. Eeredienslmr. M. P. II. Sirens, beiden leden van de tweede kamer; tot minister van financien jkhr. mr. van Tels van Goudriaan tot minister van kolonicn mr. J. tkmdon lot minister van marine jkhr. Ilui/ssen van Katiendijlieen lot minister voor de Herv. en andere Eerediensten mr. J. A. Jolles Met 1 Mei aanstaande word!, ondcr andc- ren tie opzigler van den vvalerslaat, de beer Schrnver van lloofdplaat verplaatst naar St.-Maarlerrsdijk. I'eiizen19 Maart. J1zaturdag is to Ossendrechl aanhesteed de bedijking van schor- ren gelegen v6or den Hinkelenoord- en Prins- kurelpolder onder de gemeenlo Woensdrecht, vvelk werk is aangenomen door de heeren J. V. Quak/celaar to VlissingenG. van de Vrede le Neuzen en A, Renders le Broskensvoor de som van f 108,600. Slulst* 19 Maart. Dezer dagen heeft zich ook gehsel uil eigen beweging, eene commissio van dames alhier, aan de elders beslaande hoofd- eomrnissie aangesloten en is door dezelve aan de huizen der ingezelenen eene inzarneling van vrijvvilligo bijdragen gedaan welkedank zij haar edel pogen vvel aan de vervvacbting heeft beantwoord ten eindo alzoo het opgevatle plan te onderslennen lot het brengen van een alce- meen buldebevvijs of gedenksluk voor Z. M. den honing wegens de door Hoogstdezelve zoo hulp- vaardig beloonde ondersteuning en deelneminc bij den jongsten vvatersnood. Bij de suh-cominissie alhier zijn ook naar men verneemteen aanlul loten genomen in do le 's Gravenhage to houden algemeene verloling, ten behoeve der noodlijdenden door den vvatersnood; terwijl bij de boekh. Gez. Lozanne alhier, voor een bedrag van f 65 is iiigeleekend op boekwerken lot gedachl iiefdadig einde uil- gegeven. Axel 9 18 Maart. Naar men verneemt is thans alhier een gebouw aangekoeht tot liel slichten van eene Roornsch-Kalholijke kcrk. ESreskens16 Maart. Gisteren hod al hier, na het volbrengen eener treurige plegtig- heid, een droevig ongeluk plaals. Bij do ter- aardebestelling van den kapilein der inf.mterie Tripp werdenzoo als gewoonlijk door een pelolon manschappen herhaalde irialen sdutscho- ten gedaan; het schijnt echter dat het geweer van een hunner telkens bij die gelegenheul niet moet zijn afgegaan. Althans na de tchuiskomsl hnnne wapens sehoonmakendeging dit geweer »fvv-aardoor den daar naasl slaande peisoon zoo- danig in den hals gotroffen vverd dat bij on- iniddellijk op de plaals dood bleef. Aan moedwil schijnt men hier niet te mogen denken echter is de dader die het geweer hanteerde (zijndeeen getrouwd plaatsvervanger die radeloos schijnt in verzekerde bewaring gesteld. De overledene moet zijn een milicien van Zaainslag welke eersl- daags met onbepaald verlof zoude huiswaarls keeren. A'ieuwvliet8 Maart. De zeven sollici- tanlen naar de met 1 Mei alhier vacerende hoofd- onderwijzorsbetrekking, n. I. A. llubregtse, hoof.l- onderwijzer le Nieuwland gem. BiervlielJ. de Klerkhulponderwijzer te Middelburg, J. de Lignyhoofdonderwijzer te Vrouwepolder C. Schillemanhulponderwijzer te SInisA. 31. Visser, hoofdonderwijzer le St.-Arma-Ier-Muiden, P Visser, hoofdonderwijzer eener bijzondere school le Groede en W. L. de Wilde, hoofd onderwijzer leSasput, gem. Schoondijke op deu 5 dezer vergelijkend ondcrzocht zijnde, zoo door den districts-schoolopzienergeassisteerd door den hoofdonderwijzer van Rraanibeek van Oostburg, als voor de kerkeljjke betrekking van voorlezrr en voorzanger door den predikant der gemeenlo, ds. W. Gouda Quint, werden nil deze na den afloop hiervan op do voor- dragt geplaatst: C. SchiUeman, J. de Klerk en isscr. Lit dit drietal heeft do gemcente- raad in zijne zitling van heden lot hoofd onderwijzer benoemd Jan de Klerk gob. 3 April 1836, hulponderwijzer te Middelburg, (met 4 slemmcn legeu 3 welke op C. SchiUe man zijn uilgebragl.) Op Hen dag van bet vergelijkend rxamen was bet juist 51 jaren gcleden dat de eervol ont- slagene, doch zijne betrekking nog vvaarne- mende onderwijzer Marinas Ccmtant, bier als zocuanig werd aaugesteld. J'londerdag zijn van een schooner op de reede van Vlissingen 6 matrozen met eene boot gedeserteerd. Dezelve waren le Anlwerpon aan genomen. In de nabijheid van Neuzen hebben zij de sloop op het drooge gezet en de lerug- reis over land vervolgd. Dolaatst onlvangeno beriglen omlrenl den gezondheids toes land der bewoners van do over- slroomde gewesten welke beriglen op verzoek van den minister van binnenlandsche zaken elke 14 dagen aan zijn deparlemenl worden inge- zonden zijri allezins gunslig Van de 51 auri typhus lydendeo lo 's Herlogenhosch opgeno- men waren 7 gestorven de overige zijn lier- slellend of reeds hersleld verlrokken. Van geene plaats waar vole opgenomenen gelijktijdig ver- pleegd werden, wordl het daar heerscheu dier ziekle gemeld. Te Nijmegen schreef men dit toe aan de zorg der commissie voor deu wa- tersnood, om de opgenomenen slechls kort in een lokaal maar zoo spoedig doenlijk bij de inge zelenen le verplegen. Del gelal zieken is daar zecr germg. Van niet eene plaats in Gelder- land of Noord-Brabant wordl van een groot aantal zieken of geslorvenen gewag gemaakt. Slechls in 2 gemeenlen was dat gelal ten ge- volge van het doorgestane leed iets grooler dan gevvoonlijk. Doch van do overige gemeen len beriglen de burgemeesters dat de gezond- heidsloestand zeer voldoendo is. De meest voor- komende ziekten zijn bet gevolg van gelcdene koude, (loch zij zijn noch heerschend noch gevaarlijk. Voor een goed deel mag deze gunstige toe- stand tocgesehreven worden aan de bijzondere zorg, door de commissie van ondersland en door de gemeentebestnren reeds van het begin en nog steeds gewijd aan het voorkomen van ziekten welke gemeenlijk de ramp eener over- slrooming vermeerdereri en verlengen. De daar- loe strekkende maatregelen door den minister van binnenlandsche zaken aanhevolen kort na de lampen en later bij het beginneud lerug- keeren der overslroomden waren op sommigo plaatsen reeds en worden lliaus overul metijver aangeweud. Door meerdere gemeentebesturrn wordt vcel zorg gedragen dat do over.strovmde woningru niet eerder belrokken worden, voor dat zij door herslel en voldoen.de droog stoken weder bewoou- baar zijn. lo Zuilichem zijn voor de reeds te- ruggekeerden houten loodsen getiniinerd. To VVamel wordt het verblijf in de door ecuen kagehel verwar(nde teuton zeer geroemd. Daar en te Leeuwen is het gelal der zieken en de sterf- gevalleri niet grooter dan in gewone tijden. le Leydenalwaar de dronkenschap op ue openbare straat mei policieslraf grslrafl word I zijn in het afgeloopene jaar 745 processen-ver- baal le dier zako opgemaakl. Een treurig ongeval heeft den 8 dezer te Devenler plaals gehad. De vrouw van den hcer legde haar kind in de wieg en plaalste aan net voeteinde eene kruik met kokend water ge- vuld. Eenigo oogenbhkken daarna hoorde tnen hit kind hevig kennen men sneldo naar de wieg en voiid het kind in het kokende water daar do kurk van do kruik was gesprongen. Ofschoon dadelijk geneeskundige liulp werd ingeroepen, heeft men weimg hoop dat het kind in het leven zal blijven, In de zitting van het kantongeregl te Har- lingen van den 9 dezer werd cen persoon ver- cordeeld lot eene boele van 6 of twee dagen gevangenisslraf wegens het rijden met eene narreslede op eeno bepaald voor'schaatsenrijders algebakende en uangewezen baan, Wclligt is dit het eerslo voimis van dien aard, dat ergens geveld is. BUITEIVEAIVDSCHE BERIGTEIV, an den 11 tot den 15 dezer heeft het hof van assises te Gent zich bezig gehouden met do z<+ak van den moord den 17 October I860 "e- pleegd op de vrouw van A. Vervaeke barreel- pachter op het gehucht Reyken gemeenlo oouchnuteen van eenen diefstal van lo.QOO francs te Watervliet breedvoeriger vroeger door oris vermcld. Meer dan 80 getuigen waren daar- foe gedagvaard. Volgens de uilspraak van do jury op den 15 dezer, is van de Vclde en de Hoover rijgesproken de eerslo van den moord geplcegd te hebben op de vrouw van Vervaeke en do tweede van n.edepliglig aan den diefstal (e Waterdrel. Vervaeke daarentegen is sehul- dig verklaard aan dien diefstal met bezwarendo omstaml.ghedcn en merle schuldig aan moord op zij no wellige liuisvrouw Antonio ISolleschaelc met voorbedachlen rade gepleegd to Bouchautc, en i icnlengevolge Venaelte veroordeeld tot de doodslrafte voltrekken op eene openbare plaats le Gent. Bij een tweede vonnis heeft het hof levens I ervaeke veroordeeld tot de terngoaafder som van fr. 9670 88 en fr. 15.000 schadeloos- s.( 1 ogten behoeve van do cchtgcnoolen van Dacle to Watervliet. Men leest in deu EecloonaerNaar wij '"t eene g°C(,e bron vernemen heeft do beer Isiduor Dcchamps van Gent de conccssio aan- gevraagd lot den aanleg eener spoorbaan van oudelgcm aldaar in aanraking met den ijzeren weg van Eecloo op Gent over Ever- gern, Wippelgem Cluizen en Ertvelde naar Selzaele en verder van daar naar Sas-vau-Gent en Neuzen." In Belgie heeft men de proef genomen om de varenkruiden voor de keuken te benutligen en bevonden rial deze vvanueer men ze nog zeer jong, voor liat de bladeren zich geheel& onl- wikkeld hebhen, kookl, naar aspersie smaken. Zeer jonge brandnelelen worden reeds lan<r in plaats van spinasie gebruikt. Volgens de Beurzen-Courantzou door cen laamsch oudhcidkundige een voorslel ge daan zijn, ten eindo eenen oudheidkundigeti kring voor het Land van Waes in le riofen Deze krmg zou ten lilel dragon: Cercle archeo- logique du Pays de Waes. De zetel van den kring zou te Sl.-Nikolaas gevestigd worden en zich niet alleen met do Waesche geschiedenis bezig houden, maar ook een museum van Waesche oudheden bewijsstukken en kunstvoorwerpen openen. Het gedano voorslel heeft reeds ver- scheidene hijtredmgen en bewijzen van aaninoo- diging onlvangen. Mcn sehrijft nil CharleroiDerlig mil- lioen goud zijn, van St.-Pelershurg komende door onze statie gevoerd om te I'arijs teoen Fransch zilveren geld uilgewissebl te worden. Die schalwegende te zameu 200 quintalen en in- gepakl in 218 kislen, lag op dric waggons." Men herigt uil Narnen De tqestand van c!p orpmeente-ondiTwijzers onzcr provincie is aan- zieiilijli verheterd. Voorlaan zullen de tracle- menten niet minder dun 850 francs per jaar zijn. Deze verbeteririg is kunnen verwezenlijkl wor den door rniddel der fondsenvoorlkomende van de afschafling der oclrooijen. Del ware te wenseheii, dat men in de andere provincien onzes lands waar de ondervvijzers nog een metse- laarsknechtsloon genieten dit goede voorbeehl volgde." Het Journal de Landes meldtdat ia Frankrijk thans zeer veel stroo opgekocht wordt nit hoofde men zulks nu in plaals van vod- den, aanwendt tot de fabricalie van papier, waarbij ook sleugels van koolzaad gebezigd worden. In de papierfabrijk van Esonnc heeft men de proef genomen, om uil 90 parlijcn Sten gels van koolzaad en 10 partijen snylingen, zonilor voddci)zeer wit cu Lest papier le ver- vaardigen. Men meldt nit Berlijn van den 15 dezer* Eergisleren heeft in de nabijheid van Aken een vreesselijk ongeluk plaals gehad. 18 personen die m de onmiddellijke nabijlieid eerier miju werkzaam waren, zijn, ten ge'volge eener aard- vcrzukking, onder zand en rotsbrokken bedol- ven geraakt. Slechls ecu meisje van 18 jaren heeft men kunnen redden. Iwee jaren geleden was nabij Colrnar in de rivter ecu lijk gevonden, dat echter in zoo-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1