No. 373. Woensdag- 20 Februarij 1861. 8ste Jaarg. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. \Mti Nieuws- en Advertentieblad VOOR Dit Wee lib I ad wordI el ken Woensdag-morgen uitgegeven bij C. VV. Overreeke le Neuzen. Deprijs is SO cents in de drie maanden en franco per Post ce'lls. Men abonneei I zich big alle Boelchandelgrenostdirecleuren en Rrtevenbiishotiders. Adverlentien gelieve men aan den Uitqeverin le zendeu uilerhjk Dingsdagdes namiddags ten 4 lire deprijs van 1 tot 4 r eg els is 40 cents, voor el/cen regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcql voor clke plaalsing. BIWWEME.AWD3CHE BERIGTEN. Z. M. heeflop het daartoe gcduau verzoek, cervol onlslag verlcend aan den heer B. Bitter als majoor-kommandant van hot hat. no. 5 stuf, rustende schnUerij in Zeeland met ver- gu lining on de uniform der schutterij met do aan zijnen rang van inajoor verhonden onder- scheidingsteekenen voorldurend le blijven dragon. Bij Zr. Ms. besluit zijn, onder anderen lie— noenid lot subslituut-ofHcier van iustilie bij de arr.-reglb. te Middeibnrg de heer mr. J. Cohen thans in die belrekking te Goes; en tot sub- slilunl-oflieier le Goes jonkheer inr. L. F. van Panhnijsthans griflier hij het kantongeregt le Vlissingen. Bij koninklijk hesluit van den 19 dezer is, onder anderen tot ridder der orde van den Nederlandsehen Leeuw benoemd de heer mr. J. C. R. van der Billlid van gedepuleerdo stalen van Zeeland le Goes. Op den 1 Maart aanslaande za! het rijks telegraafkantoor le Wageningen worden geopcnd, en is aldaar lot eerstannwezend amhlenaar be noemd ilo heer IV. G. van Rossum thans in gelijke belrekking le Neuzen; terwijl tot eersl- aanwezeud amhlenaar le Neuzen is aangesteld do heer VV. J. Ilosangthans le Amsterdam. Uit 's flage wordt gemeld dat Z. K. H. prins Frederi/c voor de algemeene collecle ten behoove der watersnoodiijdenden eene ton gouds (f 100,000) beschikbaar gesteld heefl. Axelj 18 Februarij De gemeenteraad al- bierheeft in zijue zitting van 7 Februarij jl, in overwegitig genomen het verzoek van den hoofd-onderwijzer den heer II. van Wijngaarden, luidende Dat zij die lust en gesehiktheid bezitlen oin tot onderwijzer of onderwijzcres opgeleid te worden kosleloos gcbruik kunnen maken, ook van het onderwijs, in de avond- school gegeven onder bepaling noglans dat linn gelal niminer meer dan zes zal bedragen bui- len hen die van wege de gemeenle eene loe- lage oiitvangen zullen en hcslolen Boven- flaand verzoek toe le staan onder bepaling dat de jonge lieden welke daartoe in aanmerking kunnen komcn, door heeren burgemeester en wethouders op voordragt va n den hoofd-ondor- wtjzer zullen worden aangenonien. Mogt gemeld besluitwaardoor zoo mildelijk wordt voorzien in do kosten aan de opleiding der jonge lieden verhonden, wecrklank vinden in vele vergaderzalen der gemeentebesluren van Zeeuwsch-Vlaanderen dan zouden onze scholen hitmen weinigo jarenhij wel slagenvan do noodige hulp bij het onderwijs voorzien wezen en gezegde gemeenlebesturen zelven weldra ge- wenschle vruchten van hunuen vrijgevigen maat- regel plukkeu. floschcapelle 13 Februarij. Eergisteren avond, omstreeks half negen uro barslto in dezo gemeenle brand uit in de arheiderswoning van A. van Wolvelaer; het huis, benevens den etal alsmede een varken eenig onbevverkt vlas en bijna al het huisraad is eene prooi der vlain- inen geworden men heeft niels kunnen redden dan een bed en eenig spek. Er was niels tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbokend. Algemeen wordt het gemis aan eene brandspuit in deze gemeenle gevoeld. ffloelt 17 Februarij. lieden avonil werd door het hier bestaande zanggezelschap onder bestuur van den heer A. Walraven eeriigo op den wa- tersnood toepasselijke zangslukken uilgevoerd en verzen voorgedragentot hetaanhooren van welke lie ingezelenen alhier waren uitgenoodigd met verzoek oin aan do daaraan plaals hebbcnde inza- meling voor do noodiijdenden in Maas en Waal to willen deelnemen. De uilkomst, om zoo iets tot Ie- niging der ramp te verriglen is naar wensch ge- slaagd. Dank zij openlijk allereerst genoemden bo- stuurder van de zangvereeniging voor tijd en moeite welke hij daarvoor heefl willen ten beste geven. Dank alien die door hunne voordragten wilden raedewerken. Dank alien die tot dit zang gezelschap behoorende, en dat wal zij leerden wil den bezigen om wel te doen en van hunne spaar- penningen iets wilden afstaan. Goed bezocht was deze bijeenkomstleverde zij den hoorders eenige genoegelijke oogenblikken op de inzameling van Jiefdegaven sclionk '1 bewijs dat men het weldoen bier niet moede is. Eene soin van 10 werd bijeen- gebragten is door tusschenkomst van ds. J. F. van Binsbergen f den heer burgemeester ten be hoove der noodiijdenden in Maas en Waal !er hand gesteld. Nog heefl genoemde predikant voor de boven aangeduide noodiijdenden den burgemeester doen toekomon een pak diverse mannen- vrouwen- en kinderen-onderkleederen met de meeste bereid- willigheid door eenige liefdadige vrouwen afge- zonderd van haar gevraagd met de woorden van Malth. 25:40. Moge ook met dit weinigo onge- lukkigen geholpen en gekleed worden dan heb- ben de geefsters en de 83jarige weduwe die een grool deel dezer kleedingstukken nuaide daarvan de aangenaainsle voldoening. ISapenSmrg; fStoppeldijk) 18 Februarij. Nadat op jl. vrjjdag morgen alhier de plegtige wijding der nieuw gebouwde Koomsch Kallio- lijke kerk door den Eerw. heer J. Mol pasloor dezer gemeenle, had plaals gehadis gisteren daarin door genoemde priester de eersle godsdienst verriglen werd levens ook gisteren voor het eersl het H. Doopsel in die kerk toe- gediend aan een op dien dag geboren kind van den landhoinver P. J. Verdurmen. Kaamslagf15 Februarij. De gemeenle- raad heefl in zijno vergadering van heden lot gemeenle-secretaris benoemd den heer E. II. Workman, gemeenle-ontvanger alhier. De vermissing der vrouw van den landhoinver A. Polderman in de gemeenle Sint-Laurens, nabij Middeibnrg welke onder zoo geheimzinnige oin- standigheden plants had heefl eene zeer treurige ontknooping gehad. De vele nasporingen, door de belrekkingen en anderen voorlgezet in en nabij de inmiddels benevens den inhocde! in het open- baar verkochle hofstede, waren tot hierloe ver- der vruchleloos gebleven. Eindelijk werd nu za- turdag voormiddag door een arbeider verlof ver- zocht en bekomen om met eenige anderen weder een naauwkeurig onderzoek in teslellen, en bij het sicken in den grond in het karnhok ler zijde van dc karnmolen stootte hij spoedig en herhaal- delijk in denzelfden omtrek op eenig voorwerp. Eene daarop gevolgde opgraving schonk de ont- zellende overtuiging dat zijn vcrmoeden juist was; men vond het lijk der vrouw origeveer een el on der den grond, in nachtgewaad terwijl do bee- nen waren aaneen gebonden. Onmiddellijk werd tie justitie hiermede in ken- nis gesteld, en het lijk overgebragt naar Middel- burg. Inmiddels werd Polderman per rijluig ook overgebragt naar het gebouw waarin zich het lijk hevond. Ecnsklaps moet hij daarop gebrngt zijn voor het verminklo lijk, en toen begaf den verstok- ten boosvvicht zijue tegenwoordigheid van geesl. Roerloos zonk hij ter neder en viel in onmagl. Tot bewuslzijn ternggekeerd heeft hij na°ar men verzekert ua eersl nog le hehben opgege- ven het lijk niet le herkennen de bekentenis afge- legd der onlzettendo moord op zijne vrouw ge- pleegd le hebben, en wel door herhaalde slagen op hel hoofd met een ijzeren vuurschop waarna hij haar verder in een kussen gesmoord en daarna hel lijk begraven heeft. lJzingwekkend zijn deze bijzonderheden, vooral door de omstaudigheid datde onbegrijpelijke be- daardheid van den man velen nog aau zijne volko- liiene onschukl deed denken. Volgens eene juisle opgave zijn er bij do doorbraak le Leeuwen 37 porsouen verdrouken. Circa 100 huizeri zijn aldaar verdwenen. Men berekent, dat, hetgeen lot den 15 dezer reeds voor de noodiijdenden door den wa- lersnood is bijeengebragl7 lonncn gouds beloopt, Bij den heer commissaris des konings in Zee- land is daartoe reeds ontvangen circa f 15,000. BUITENEARJB3CH ©VERZSGT. Gaela is bij ca pit u la I io den Sardiniers in handen gevallen. De koning met zijn gezin is te Rome aangekomen, Toen den 13 dezer weder twee ballerijen te Gaela in de luchl waren gesprongen is de copi- tulatie geteekend en het bombardement geslaakt. Het laatste schot is uit de vesting gedaan. Van het oogenblik af dat zij verzocht te capituleren tot de onderleekening loo hebben de Piemon- lezen 5000 hollo projection van de landzijde gevvorpen. Het garnizoen heeft de vesting met krijgseer verlaten en is krijgsgevangen. Den 15 's morgens ten acht ure hebben de Piemon- iezen de helft der slad bezet. De koning trok langs de onder de wapenen staande Napelscho troepen de soldalen presenleerden het geweer al wecnendede koning zag bleek van aan- doening. Men heeft hem op de Fransche slooni- bool Moucttcwaarmede hij afvoer koninklijko eer bevvezciien loeu het sohip vcrlrok salu- eerde de havenbatlerij met 21 schoten. Het garnizoen riep bij herhaling Lore de Koning! ten aanhoore der Piemonlezen die reeds in do andere helft der stud waren. De koning en zijn gezin zijn le Tcrracina outscheept en bercids aan het Quirinaal te Rome afgestapl. Do H. Vuder heefl aan hel koninklijk gezin een bezoek ge- hragt; bij welke gelegenheid zij door het volk met geesldrift begroet werden. De val van Gaela wordt overal in Napels gevierd. I)e lung verbeide brochure van den heer de la Gueronmereook daarom zoo belungrijk omdat hij Napoleon's idecn uilsprcekl, is ein delijk verschenen. Daarin wordt een hoogst be lungrijk vraagpunl behandeld het wereldlijk gezag van den Paus namelijk te gewigliger daar do loop der jongste gebeiirlenissen allcr aandacht op Rome gevestigd heefl. De brochure bevat eene hislorische uiteenzetting van de be lrekkingen tusschen deu Paus met Ilulie en I'rankrijk sederl 1848, en besluit met de ver- klaring dat Italio vrij gemaakl, maar nog niet gecoiislilueerd is. Rome is de hindcrpaal van die organisatie. Zoolang hot anlagonisme tus schen Italic en het wereldlijk gezag van den Paus zal voorlduren, zullen de voorwaarden van een evenwigt niet kunnen gevonden worden. Do keizerlijke regering zal den Paus niet overlevc- rcn aan de omwenteling en het oogenblik af- wachten, waarop der Pauselijke regering ein delijk de oogen zullen open gaan omtrent de gevaarlijke bondgenooten welke haar hunne hulp opgedrongen hebben. Hel huis Godillot te Parijs heeft van den minister van oorlog eene beslelling van klee- dcren voor 180,000 man ontvangen de levering moet met den uitcrsten spoed geschieden. IIVGEZOKBEIV STUKKERT. Hoogst welkom was ons dezer dagen weder de ontvangst van het Zeeuwsch Jaarboekjede Mid- delburgsche Naamwijzer voor 1861. Dit nuttige jaarboekje dat voor velen onmisbaar is te achten, cn dat door de zorg van de verdienstelijke uitgevers niet slechts zich in het uiterlijke gunstig aanbeveelt maar vooral, wat zijnen inhoud betreft jaarlijks in belangrijkheid toeneemtzonder dat er eenige prijs- verhooging plants heeft, is, gelijk ten vorigen jare met eene opgaaf der wagendienstenzoo ook nu weder met die der overzetveren in deze proviucie verrijkt. Daarenboven wordt op eene loffelijke wijze voortgegaan met het leveren van een aToevoegsel waarin merkwaardige bijzonderheden voor Zeelands geschiedenis of plaatselijke gesteldheid worden opge- noinen hetgeen aan dit jaarboekje nog te meer eene blijven de waarde verzekert. Hoogst inerkwaardig loch is de thans opgenomene hijdrage over het stadhuis van Middelburg in zijne verschillende verbouwiri- gen door een vijftal platte gronden toegelicht, en Diet minder de geschiedkundige aanteekeningen voornamelijk met betrekking lot Vere. Wij ver- trouwen dan ook met grond, dat niet weinigen zick z'dlen opgewekt gevoclen om zich een jaarboekje, van zulk een veelzijdig nut, aan te schaffcnen vleijen ons datook zonder onze gunstige aanbeve- ling de uilgevers van jaar tot jaar meer de erva- ring zullen smaken dat hnnne onvermoeide pogin- gen om hun jaarboekje regt degelijk te doen zijn, door een ruim debict op eene vereerende en doel- treffende wijze beloond worden. den 5 Febr. 1861. R. EIEFDABIGIIE5D. Voor de Lolerij van Vrouwelijke Handwer- ken zonder melonten voordeelo van de hulp- hehocvemlen door den watersnood te hoiiden door de meisjes van hel Protestanlsche Opvoe- dings-gestichl te Monlfoorlzijn nog lolen ver- krijghaar hij den lioek hamlelaar C. W. Oveiibeeke, le Neuzen, tegen 50 cents het lot. Aanvrago per post franco. BSUR.S-MARKTBERIGTEIN EWZ. Amsterdam, 18 Februarij. Werk. Schuld pCt. 65', 5 pGt. 764 pCt.98j. Rotterdam, 18 Februarij. GRANEN enz.Tarwe: Van Zeeuwscbe Vlaamsche en Overm. was heden een goede aanvoer ter markt, waarvan de puikste en droogste partijtjes maar wei- nig lager te koopen waren dan vorige week de min- dereen wakkg 25 cents Jager weinig begecrd goede

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1