No. 370. Woensdag- 30 Januarij 1861. 8ste Jaarg. ZEEUWSCH -'Ttanzzns -ssrsr™ y ..to-/# O^ria,, ten 4 J. prij, 1 tot 4 40 CM„, „ttc„ „,m.0 ctllfe 3^7,/jregZTSSpSi^. >7 Nieuws- en Advertentieblad VOOR \V V xSf BI1VIVEJVLA1VDSCHE BEREGTENT. In (ie afgolonpene week heeft Z."M. tie koning vergezeld door Z,. R. H. prins He'ndri/c in per- soon do door den walervloed geteislerde streken bezocht. Een beriglgever der Amst. 67. te 's Hage meld Idat, indien zijne informalien juisl zijn en hij heeft alle reden ze daarvoor te houden Z. M. aan III), hof-commissie ter dispositie voor de slagtoffers van den watersnood, deaan zienlijke som van f 45,000 gesleld zou hebben. TKeazcn29 Januarij. Do communicatie van hier over de Schelde is thans wederom in alien deele hersteld zoodat de post vveiler over Ellcwontsdijk vertrekl, en de beurtscliipper giste- reu naar Vlissingen is vertrokken en van daar le- ruggekeerd, terwijl heden de stoomhoot de Schehlc ook weder do dienst van Vlissingen op Neuzen heeft herval. Ook hel kanaal naar Gent is thans, door de dagelijkscho aftappingcn vrij van ijs. I5»iSst9 25 Januarij. Gisteren avond had alhierten voordeele der algemeene armen de- zer gemeente, een concert plants, aangelegd door het symphonie-gezelschap Apollo alhier en bierin bijgeslaan door de muzijkvereeniging Har- 'iiioiiiedoch vooral ondersleuud door de wei- willende en grootmoedige medowcrking eenigcr aanzienlijke dames en heeren bij welke gele genheid kenrige muzijk- en zangslukken met pianospelwerden uitgevoerd en een'aangena- men genotrijken avond durendo van 6 tofruirn II tire, aan de kunstrninnaren is verschaft. Een talrrjk opgekomen publiek en daardoor mime bijdrage is het gevolg geweesl van hot tot dit liefdadig einde aangewend kunstgenotwaarvoor men de bewerkers taleutvolle uitvoerders en be- gunsligers eere en dank verschuldigd is. Ilulst29 Januarij. [)e alhier van wege het gemeenlebesluur bij de ingezetenen rond- gezondene inschrijvingslijst voor den watersnood heeft bedrageu f 459,38J in de busdaarvoor op de secretarie geplaatstis gestort 56,56*, en in de bus in het logemenlde dubbele Arend fG,50; alzoo te zamen /"502,25. Van wclk bedrag, ingevolge verlangen van sornmige inschrijvers is verzonden aan de algemeene watersnood-commissie te. Gorinchem f 119,23, waaronder f'i,50 voor Brake!, onder hel merk C. O.terwijl de resterende f 585 verzonden zijn aan de commissio te 's Bosch. Axel, 24 Januarij. In het jaar 1S60 zijn in doze gemeente geboren 46 van hel manne- lijk en 48 van het vrouwelijk geslachtle za men 94overleden45 van hel mannelijk en 43 van hel vrouwelijk geslacht to zamen 88; levenloos aangegeven 8 van het mannelijk en 3 van het vronwelijk geslacht te zamen 11 7t. bet getal huwelijken bedroeg 23. Axel, 28 Januarij. Ook aihior heeft zich eene coinmissie gevorrnd tot inzameling van gel- den voor den watersnood, welke tot dat einde in on builen de kom der gcmeenlo aan de vvo- ningen rondgaat. Voorls zal alhier, mede voor den watersnood op woensdag den 50 dezerdoor hel fanfaren- gezelschap een concert gegeven vvorden. ISoschcapelle 21 Januarij. In helafgo- loopen jaar zijn alhier geboren 15 van het man nelijk en 16 van bet vrouwelijk geslacht, le za men 51 levenloos aangegeven 1 mannelijk en 1 vrouwelijk totaal 2; overleden 8 van het man nelijk en 12 van het vrouwelijk geslacht, te za men 20; er werden 7 huwelijken vollrokken. fiSoschcapelle26 Januarij. In dezo ge meente heeft zich eene commissie geconstitueerd ter inzameling van gelden voor de overstroo- mingen in den Bomrnolerwaard. Ivoi'waeht28 Januarij. Heden riaraid- dag hadden zich eenige schoolkinderen verza- meid rond eenen geveld wordenden boom zouder dat de noodige voorzorgen welke de voorzig- tigheid in zulke gevallen gebiedwerden in acht genomen. Vroegerdande werkman zulks bevroedde viel de boom onder zijne slagen met dit ongelukkig gevolg, dat een kind, ruim 6 jaren oudzijnde het zoontjo van den arbeider Timmermans zoodanig werd gelroffen dat hetzelve onmiddellijk overleedhet hoofd was letterlijk verbrijzeld. Een ander kind, het lOjarig dochterlje van den arbeider J. van Waeswerd mede getrolfenen werd een arm en been ge- broken behalve nog eene vcrwonding aan het hoofd. Door den genecsheer de Eouiv to Axel werd aan dit kind lerstond de noodige hulp verleend voor welks behoud eenige hoo[i schijnt te bestaan. Dal de overige kinderen spoedip een goed heenkomen zochlen laat zich gemakke- lijk begrijpen. Stoppeldyk25 Januarij. In deze ge meente bedroeg in 1860 het getal gehorenen 82 namelijk 49 mannelijk en 33 vrouwelijk dat der levenloozen 6, als 4 mannelijk eii 2 vrouwelijk; dat der ovorledencn 43, als: 26 mannelijk waarvan 1 elders overleden en 17 vrouwelijk; er werden 14 huwelijken vollrokken. Onder de geboorlen waren er I drielmg en 1 tweelingonder de huwelijken kornt een we- duwnaar voor die in 1860 tweemaal gehuwd is. IWGEZOJVDEW STBKREW. De leiegrafische gemeerischap tusschen Goes en Bergen-op-Zoom is thans weder hersteld. De Ooster-Scheldebij Bath, is den 16 dezeronder anderen door 7 personen over het ijs gepasseertl. De rivierberigten blijven nog al gunstig nieltegenslaande den dooi 'is het water weiidg wassende. Den 28 dezer zat het ijs voor Rotterdam nog vast. Bij de algemeene vereenigde commissie te Amsterdam is voor den watersnood reeds ont- gen /82,705,S2bij die le Rotterdam f 27,029,47. - Volgens eene bekendmaking van de com missie le Zall- Bommel is bij haar van den 7 lot den 24 Januarij aan gebfelijko biidragen ontvan- gen eene som van f 48,286,24. Door die com missie is uilgereikt18,621 pond brood, 9157 Ned. pond rijsl51 mud ervvlen en boonen 70 mud granen 42 ankers zuurkool29 bereide spijskuipen _719 Ned. pond koffij970 Ned. pondzout85 sluks kaas1055 Ned. pond spek 20 vaaljes baringo9 kagchels 665 mud ko- len 5485 paar kousen 1255 borslrokken 1575 ondcrbroeken 1101 rokken, 6228 hemden 2052 paar klompen 5078 dekens, enz. enz. Ingeval door ijsgang alle communicatie mogl afgesrieden worden kon nog gedurendo acht dagen in do levensbehoeflen van den ganschen Bommelerwaard voorzien worden. BBTTEItfliAJVDSCHE BERIGTEN. Den 21 dezer heeft le Selzaeto do pleglige installatie plaals gehad van den nieuw benoem- den burgemeesler de heer H. J. Willems no- taris aldaar. In de zilting van den 25 dezer zijn bij de Belgischo kamcr van vcrlegeii woordigers een aantal petition ingekomen waarbij aangedron- gen wordt, dat de kamer aan de compagnie Bauwetisde vestiging van den onlworpen ijze- ren weg van Mechelen naar Neuzen langs TeinscheSt.-NikolaasHulst en Axel, ver- gunne. Al die stukken zijn aan den minister van 'stands werken verzonden, De deelneming in hel lot der slagtoffers van den watersnood in Nederland hlijft zich in Belgie nog steeds kracbtig opeubaren. Belgie geeft door dit feil een schitlerend blijk van zijne liefdadigheid omtrent bet beproefde Nederland. Ook in verschillende Belgiscbe provineien klaagt men over hel gebrek aan onderwijzers voor de lagere scholen. Op vrijdag morgenden 18 dezer, heeft men te Moskou den graad der koudeniel kun- nen vaslstellen aangezien het kwikzilver in den wecrwijzer vervroren was. BUITENLA1VDSCH OVERZIGT. Een paar dagen na bet vertrek van het Franscho eskader is het bombardement van Gaela door de Sardiniers to land en ter zee begonnen en wordt steeds voortgezel. Drie Russische legerkorpsen zullen naar de grenzen van Polen oprukken en door Iroepen uit het binncnland van Rusland vervangen wor den. De verlofgangers zijn reeds opg°eroepen. Tegen 1 Maart moet alles disponibel zijn. De lijdingen uit Oostenrijk zijn en blijven zorgwekkend. Uit Noord-Amerika verneeml men, dat de stalen Mississippi, Alabama en Florida ook uit do unie gelreden zijn, en alzoo de omwente- ling zich roeer en meer uilbreidiie. Hulst, Januarij 1861. In helNicums- en Advertentieblad voor Zceuwsch- 1 laanderen van 16 Januarij 1861, no. 568, komt, onder de ingezonden stukken, geleekemi door een Onparlijdigeeen soort van grootsch en zelfverheffend programma voor, vande naauwe- lijks hier ter jilaatse en zeker slechts bij de leden daarvan gekendo zich noemendo societeit onder de zinspreuk Eensgezindheidwaarbij op snor- kenden loon van eene menschlievemle inslelling met aanvankelijk schoone uitkomsten en broeder- lijke bejegening, wordt gewaagd zooals bij geene andere gezelschapjien hier ter slede zou worden aangetroffen. Mogl de zich noemendo Onparlijdige, hetzij dan alofnietlid van de zich noemendo societeit: Eensgezindheidtoch ecus inziendat, wan- neer door dergelijke smalendo artikelen vol op- gesinukte bluf en snoeverijde goede zaak der eensgezindheid moet gediend worden het er waarlijk al heel erg in de wereld uilziet, en dat men op die wijze andere soeieleiten in het maatschappelijk leven niet lot voorbeeid strekl zoo als men in dit tweedragt zaaijende schrijveu op eene vermetelo wijze durft beweren. R. [iinige dank wordt toegebragt aan onzen hoo"- geachlen beer burgemeesler MrJP. Dron/cers benevens de heeren N. Grenu en J. J. Sleinbuch voor hunne hartelijke en vriendelijke bezoeken bij Neuzen's ingezetenen, die daardoor in da gelegenheid gesteld warenhunne gaven uit to reiken lot ondersteuning voor do in nood ver- keerende landgenoolen in Gelderland. Dit zoo opofferende en belangslellende liefde- beloon van die heerenzal lung in het aan- denken blijven. Neuzen, 29 Januarij 1S61. R. EIEFBADIGHEED. De-Ondergeteekenden als daartoo gecommit- teerddoorde commissie, welke, onder voorzit- terschap van den Burgemecster dezer gemeente, werkzaam is ter inzameling van giften ten be hoove der noodlijdenden door de plaats oehad hebbeude overstrooming in ons vaderland ma- ken hekend dalde door do comiiiissie geopende inschrijvingen do van wege haar gedane collecte lot dus verre heeft opgebragi de aanzienlijke som van f612,22;. J Onder tjankbeluiging voor de medewerking door de ingezetenen aan de commissie betoond maken de ondergeteekenden verder bekend dat door de zorg van den Burgemecster voor— noemd gemelde gelden op heden aan den Heer Comrnissaris des Konings in Zeeland zijn opge— zonden tor nadere bestemrningen dat de lijstea van inschrijving ten raadhuize zijn nedergelegd en eene gesloten bus aldaar is geplaatst "ten einde diegenen welke genegen moglen zijn nog van hunne liefdadigheid to doen blijken daartoo alsnog in de gelegenheid le stellen. Neuzen, 26 Januarij 1861. De Commissie voornoemd J. P. DRONRERS, Yoorziller. N. GRENU. J. J. STEINBUCH. De ondergeteekenden maken met dankbaar- heid bekend dat bij hen andermaal zijn onltan- gen de navolgende liefdegaven voor den Wa tersnood als Uit Neuzen: van D. S. R. /"0.94 'W./5,17 R. H°. f 4,70 eene dienslmeid f 0,25 Uit Zuamslag: van ,S. D. B. f 2,55; P. Wa tersnood 7,05 Van eene collecte in de Bijzon- dere School te Neuzen f 4,45; van de Leesver- eeuigingtot Nut en Genoegen te Neuzen, uit ite kas j 10,00 van dezelfdo Vereenigin0* vvegens eene schaalcollecte in hunne vergade- ring f 16,ool; te zamen foS,/4j; bed rag der vorige opgave /"165.29I; Totaal fill, 04 welke som reeds is overgeinaakt bij de hoofd- commissio te Gorinchem. Hoezeer wij bereid blijven verdere liefdegaven te ontvangen gelooven wij ecbter dat deze zeer weinig meer zullen zijn aangezien zoo bier als elders in onze omstreken commissien zijn gevorrnd lot hetzelfde doelen deze ook rijke- lijk met giften gezegend worden. Het verheugd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1