No. 369. Woensdag 23 Januarij 1861. 8ste Jaarg. ZEEUWSCH- v voon «Mrl,,k B^das, denanuld*,,, ten 4 deprije em I M 4 regels i, 40 ce,„. eoer elk, ee,el ee,„e. ijglee 35 BINNENLA1VDSCHE BERIGTEIV. By besluit van (Jen 14 dezer, no. 66, heeft Z. M. den heer mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen vm Neijevellop zijn verzoekeervol onlslagen als minister van buitenlandsche zaken en gclij klijdig in deszelfs plaals tot die helrek- king benoemd den beer L. N. baron van dcr Goes vau Sirkshndlid van den hoogen raad van ad elen kamerheer van prins Frederilc dcr !Scdcrlanden. Volgcns geruehleu zou ook de heer van Heem- slra zijn verzoek om outslag ingediend hebben. Uit ecu door het department van finaiicien opcnbanr gemaakl overzigl van de opbrengsl der mi due Ion (hoofdsom en opcenlen) over de twaalf maanden des jaars I860 blijkt, dal die midde- lerj hebben liedragen f 58,029.560,50 tegen /36,795,605,96 in hetzelfde lijdvak van 1859. Uteuzen22 Januarij. De overvaarl van bier op Ellewoutsdijk is nog gestremd hoewel by deij <hans ingevallen dooi er binnen eenige dagen daarin veranderiug kan komen. De Zeeuw- sche post koml thans rnede over Anlwerpen terwijl de Hollandscbo nil alhier slechls eenige iiren later aankomt als gewoonlijk. JVeuzen, 22 Januarij. Bij eene collecle, gisteren en beden aan de huizen der ingezete- nen binnen deze slad gedaan voor de noodlij- denden door den walersnood, is bcreids inge- zameld oene som van f 358,41 terwijl op mor- gen (woensdag) aan de ingezelenen op het huiten- gebied dezer gemeente daarloe de gelegenheid ten raadhuize wordt aangeboden van 10—12 uur. By de militaire bezetting le Neuzen zoo- wel heereu ofheieren als onder-officieren en man- achappen, is voor do noodlijdenden van den walersnood medo eene collecte gedaan, die /116,01 heeft opgebragt. Hoek21 Januarij. Gedrongen door het noodgeschrei der vele rampspoedigen en onge- lukkigen bij denjongsten walersnood in Gelder- land en elders, heeft zich alhier II. zaturdag eene commissie gcvormd lot hel doen eener col- •lecte in de gemeente. In het volste vertrouwen van wel te zullen slagen en een heroep op de weldadigheid niel te vergeefs zoude zijn aan- vaajnUe de commissie hare taak ten einde ook door onze giften eenigormale den grooten nood die ook bet ongevoeligsl hart niet koud laat, to faelpen lenigen. En hierin word zij niet leleur- gesteld daar die collecte op heden heeft opge bragt de som van f 447,92. Harlelijk dank °zij daarvoor toegebragt aan alien ook aan dienst- boden en werklieden die daartoe van het hunne hebben bijgedragen. God zegene die giften en beware onze gemeente, ja ons gansehe vader- land voor dergelijke rarnpen Hij brenge hulp en verzachting waar die het meest noodig zijn en van Hem zoo vurig ook door ons worden af- gebeden. Terwijl bovengenoemde som is toegezonden aan den WEd. Achlb. heer burgemcesler dezer gemeente, die zich, op ons verzoekdadelijk bereidwillig heeft beloond tot het zoo spoedig mogelijk bezorgen dier gelden verklaart de com missie voortdurend zich bereid tot het onlvan- gen en overmaken van verdere giften. De rivieren hebnen zich thans allerwege vast-* gezctzoodat menvoor het oogenblikhet gevaar geweken acht. Het water is ook overal vallende en de opstuwing voor de ijsdammen die van lievcrlede meer water doorlalen wordt gaandeweg minder. De volgende mededeeling van een parliculieren brief uit Asperenvan 16 dezerlalcn wij hier volgen Maandag morgen ben ik weder eens naar de overstroomdo streken geweesl, en heb dit- maal Brakel en Zuilichem bezochl. Was de indruk, die mijne vorige wandeling op my maakle, onlzettend maandag zag ik nog vreesselijker dingen en word ik overtuigd dat het niet mo gelijk geweest ismet menschelijke krachten de doorbraak te keeren. wVerbeeld u den dijk even boven het dorp Brakelter wederzijden met huizen en huisjes bezel eo met zware appel- en perenboomen be- plant, en denkl dan eens dat die dijk tot boven op de kruin met ijsschotsen van 5 a 6 duim dikteter hoogte van 6 7 en 8 voelen volgo- ftaptld ligtzoodat men er niet overheen kan zien. Wij moesten dan ook den dijk af en bin nen door over het ijs gaan en die stapels ijs lig- gen op eeno iiitgestrektheid dijks van een paar honderd voetslappen; daarop volgt terstond het gat van de doorbraak ter lengte van 200 pjlen alwaar ik hoorde dat het niel minder opgesta- peld lag v66r het doorbrak. Dus het was on- mogelijk te kislen terwijl hel ijs uit de rivjer z<56 over den dijk krooi. Verder op, lagen de ijsschotsen wel zo6 hoog nietmaar daar was bet water loch over eene lengte van omtrenl J uur gaans den dijk overgevloeid ter hoogte van om- Irent een voet waardoor die dijk aan den bin- tieukanl steil was afgespoeld. Het pad of de weg over den geheeien dijk is als het ware een onaf- gebroken ijsvloer. Daar de dijk op die mauier wel een half uur gaans overvjoeide, moesl hij wel bezwijkeu en dat geschieddo 's nacbls ten 4 ure bij felle vorst. Oude lieden zeggen dat de rivier is gaan vast zilten met een waterstand van voet hooger dan hen bij hooreu zeggen of liij eigen ervaring bekend was. »Het lafereel van de verwoesling is niel le be- schrijven. Het moet gezien worden om er zich eenigzins een klaar dcnkheeld van te vormen. De toestand le Zuilichem is niet zo6 vreesse- lijk van aanzien. Daar toch was hel ijs niet zoo hoog op en over den dijk geschovenomdat do rigling van den stroom der rivier daar niet zoo vlak op den dijk aanstond. Verder op ephter, boven Zuilichem had hel ijs ook al op en over den dijk gewerkt. De doorbraak te Zuilichem noglans is ook geweldig geweesl, Daar stood een slecnen korenmolen met hoogo balie het woonhuis beneden in den molen dus een hooge molenen loen de dijk doorbrak slorlte die molen, met alles er in en om jn de doorbraak. Nu is er geen spoor van to zien. Aswieken of anderzinsniemand weel nog waar ze heen gedreven zijn, en de plaats waar de molen stond is met dijk en grond en alles weg, en is nu slechts eene diepe kolk water met ijs bevloert. xi.Merkwaardig isde redding van een huisgezin onder Nieuwaal. Hun huis stond op den dijk op eene nog al hooge plaats, en terwijl aan we- derzijile de dijk van ijs en water overliep ver- meenden do bewoners dat hunne woning weinig gevaar liep. Doch zich bezinnende dat zij daar toch zoo alleen en afgescheiden waren verlrok- ken zij uit hunne woning en vervoegden zjch bij amleren. Geen ticn minulen daarna brak daar- .omstreeks de dijk en huis en erf werd door het water verzwolgen. »l)e predikant te Zuilichem heeftvanafzon- dag en maandag 6 en 7 dezer 90 menschen gelogeerd gehad in eene groote zaalen in nog een paar kainers vcrscheiden huisgezinnen. Zon- dag II. zijn de meesten vertrokken, wordende afgehaald door de algerneene commissie voor noodlijdenden om to Gorinchem gchuisvest en verzorgd te wcrden. Wij zagen er nog zes huis gezinnen waaronder zieken en kraamvrouwen. Hel huis was nog vol meubelen beddegoed enz. »De genoemde predikant, zijne vrouw en zijn zoon de laatsle had op den noodlottigen zou- dag den geheeien dag helpen mest laden voor de kistingen waren loen 's avonds ten elf ure uit hunne woning gevlugt, op hel vermoe- den dal dezolve in gevaar van wegspoelen ver- keerde en hadden zich begeven naar een hoog eind dijkswaar zij langer dan een half uur alleen stonden na tot aan de knieen door het water geloopen te zijn, bij eene koude van 14 gr. I. Maar toen de dijk op eene andere plaals doorbrak was het gevaar voor hunne woniim geweken naar welke zij dus terugkeerden en op welke loen een aanlal vlugtelingen aanlrok- ken met vrouwen kindcren, wiegen bedde goed, meubelen en al wat zij in der haasl me- devberen konden, voor wel'ken de predikant zyne woning openzette hen toeroepende koiut binnen, koml binnen, menschen! mijn huis is nog droog en zoo k women er meer dan 100 indie daar 8 dagen gebleven zijn. »Zoo ver men met zekerheid meent te weten is hier slechls ben man verdronken maar veel vee zoo als bekend is. »Deberiglen in de couranlen opgenomen ziin in niets overdreven. De ellende en akeligheld was in dien zondagnachlen ook nog maandag endingsdag daarop, hartverscheurendo. Thans is wel geene genoegzame huisvesting beschik- baar want duizenden moeten naar elders maarer is nu voedsel en dekseldal in de ee'rsto dagen bijna ontbrak. Aan goederen is nu ook geen gebrek maar geld kau niet genoeg bijeen- gebragt worden want de ramp en de ellende zullen nog lang duren vooral als, bij hel val- len van het water en het opbreken van het ijs, flat in den vloed nu reeds een voet dik is alles wat nog slaal verwoest wordt. »En wat zal het voor den Tielprwaardde Betnwe onze slreek en plaats enz. zijn Het uit- zigt is (luisterwant de Waal zit overal allerge- vaarlijkst. Doch God regcert. Hij kan doen boven bidden en denken. Op Hem zij ons vertrouwen." Uit een purticuiier schrijven van den 17 dezer uit Zalt-Bommel onlvangen ontleent men hel onderstaande, in deze dagen bclangrijk berigt Zall-DommelId Januarij 1861. Wij zijn voor hel oogenblik zonder gevaar. Er wordt aan de dijken gearbeid om zooveel moge lijk besland te zijn tegen den hoogen waterstand die to wachten is als hel ijs weder zal losraken. Onze sladsdijk wordt goed verzekerd, Wij heb ben meer dan duizend vlugtelingen in de stad. Onder hen verdienen het meest medelijden do kleine boeren die al hunne aardappeien, al hun of meest al hun vee verioren hebben. Giste ren avond stond een knappe boer met zijne vrouw ep een kind van acht weken voor mijne deur. Hij had meer dan f 400 aan aardappeien ver ioren en van al zijn vee slechls een paard en twee koeijen kunnen redden, en nu stond hij daar onder den blooten hemel en kon nergena onder dak komen. Ik heb loen kort en goed eeno kamer ingeruimd. Een uur daarna kwam zijn buurmau met zijne vrouw die in hetzelfde ge- val verkeerde, en ik heb ze bij elkander in dezelfde kamer geplaalst. Zulke menschen ver- liezen veel of alles; men doet eeno groote wel- daad als men deze hun bitter lot zooveel moge lijk verzachlen veel geld zal er noodig zijn om, als het water weg is en het voorjaar breekt aan, hen weder op de been te helpen." Men schrijft uit's Herlogenbosch Help ons eenige giften inzamelen het minsle penningske zal troost aanbrengen. Sederl drio dagen spijzen wij, in droog brood, vijf duizend menschen en zij verlangen en willen niet meer en wij kun nen ook niel meer geven." Deze regelen zullen zekerlijk velen aanzetten om le doen, wat hun hart voor die duizendo behoeftige landgenooten hun ingeefl te doen. BUITE1VLA1VDSCHE BERIGTEIV. In het buitenland is men, getroffen door den Dood die in sommige streken van ons land door overstroomingen en dijkbreuken wordt ge- ledeu, even als hier, in de weer om liefdegaveu in te zamelen. De Palrte meldl, dat eene inschrijving ten behoeve van de noodlijdeiiden door den walersnood in Nederlandte Parijs geopend is. Ook al do leden der Belgische vertegenwoor- digers-kamer, zoowel als hel Belgische leger nemen aan de inschrijvingen in Belgie deel. Te Brussel en te Genl worden in de kofiRj- huizen iederen avond voor hetzelfde doel col- leclen gchouden wier opbrengst wordt geslort bij de Nederlandsche gezanten aldaar. Anlwerpen vooral heeft een blijk van mensch- iievendheid gegeven. Eenige Antwerpsche han- de aars hebben zich lot den Nederlandschen con sul aldaar gewend met het aanbod om een inteekenlijst te openen ten behoeve der nood lijdenden in Nederland. Dataanbod aangenomen zynde, werd die lijsl, onder beschermino van eemge der invloedrijksten der stad in circulate gebragt met het gevolg dal daarop nu reeds voor meer dan 20,000 francs is geteekend. Men vmdtop die lijsl verschillende inschrijvineen van oOO 300, 200, 100 francs enz. Do zaak vindt le Anlwerpen niet slechls de grootsle svmpalhio by den ryken man, maar ook bij de burgern hi bet algemeen. Als bewijs kan dienen "dat een vriendenkring, die gewoonlijk in den Ge~ hroonden Anker lujecnkoml ora zich met kaart- speleo te vermake'n terwijl de winst in een bus wordt geworpen wier opbrengsl later strektom eene partij le bekosligen. al helgeen in die bus voorhauden was (ruim 200 francs) voor de nood lijdenden m Nederland heeft gestort. De socie- teit nje \rienden en meer andere soortgelijke vereenigingen hebben voor hetzelfde doel fecsten en concerlen gegeven. Op een banquet, dat ter cere van een nieuw benoemd schepen werd gegeven, had eene collecte plaats die 125 fr op- bragtenz. e Nieuws

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1