No. 365, Woensdag* 26 December i860. 7de Jaarg\ ZEEUWSCII-VLAANDEREN. v Nieuws- en Advertentieblad VOOR Dit Weelcblad wordl elken Woensdag-morgen uilgegeven bij C. W. Overbeeke te Neuzen. l)eprijs is SO cents in de drie maanden en f r a n c o per Post 95 tents. Men abonneert zich bij alle BoekhandelarenPosldirecleuren en Brievenbushouders. Adverlentien gelicre men ami den Uitaeverin lezenden mlerlijlc Dmgsdag, des namiddags ten 4 tire de prijs van I tot 4 rcgels is 40 cents, voor elken re.gel meer 10 cents, bchalve 35 cents zeqclregl voor elke plaat sing BUVIVEIVLA1VD3CHE BERIGTEW. Nopens lief] al of niel aaiincmen van hot door den minister van kolonien gevraagdc onl- slag, is nog uiels Jlicslist. Inliisschen is in do residentie algemeen hot gerucht infomloop dat hel zeer ligt tnogelijk tut eene otilhindiiig der Iwcede kanier zou kun- nen komen. Door de gedepiileerde stalen dnzer provincio is aan de gemeeutebesturen tor kennis gehragt ecu schrijven van den minister van hinncnlandschc zaken helrefleiide hel voor de gezondheid hoogsl schadelijke van hel gehruik van vleesch van rund- vee aan do longziekle gestorvenof dienten- gcvolgo afgeinaakl. Rwaadaardige rotkoorlsen vvarcn naar hel oordeel der deskundigen hel gevolg van genoemd voedsel. Daar door do regering hiorin door geene wet is voorzicn moel de regpring het aan de besturen der ge- ineenteu overlalcn om hiervoor le waken. Als maatregel daartoo vordient alio aanheveling do policio-bepulingdat geen rund geslugl mag wordentenzij door eon desktiudige, hel on- schadelijkc van dat vleesch als voedsel schrif- telijk verklaard is. Aan dc weinigc gemeentcn in dit gewesl wnar doze aangelegenheid nog niel is geregeld wordt door gedepiileerde stalen aanbcvolen daartoo len spoedigste over le gaan terwijl aan de overige besturen vcrzochl wordl de hestaande bepaliogen len strengste ten nilvoer te loggen. Men terzekert, dal met hel begin van hel aanslaanda jaar een nieuw model van schako bij het legcr zal worden ingevoerd waartoo reeds order I langen tijd het voorncmen heefl bestaan. Ilontenisse 20 December. Gisleren avond is in de molenslraat te KJoosterzande eene srhuur afgebraiul van .1. Baartwaarliij I paard2 varkons oenigo landhouwgereedschappen en on- gedorsehen granen eene prooi der tvlammen,zijn geworden. De belendende hnizen zijn door doel- matig aangewende middelen der brandspuiten van Klooslerzandc en Grocneudijk bewaard ge- Idevcn. A lies was verzekerd. Hel toenemend gobrek aan aankomend on- derwijzend personeol heeft op enkele gemeento- kiisscn reeds eenen nadechgen invlocd gehad. Onder anderen is men leCorlgene genoodzaakt geweest eenen kweekeling uit eene naburige gprneente aan te nemen om als zoodanig-met 1 Jannarij in de openbare lagere school wcrk- zaam te zijn. tegen eeno vergoedmg van 130 's jaarsofschoon men de loelage voor eenen kweekeling slechts op f36 had hepaald. To Bcrgen-op-Z.oom is den 20 dezerdoor den ingenieur der slaats-spoorwegen Simon, rerds een begin gcmaakl met de afhakening der rigting van den aan te leggen spoorweg. In den avond van den 19 dezer werden te 'sHagedoor een der werklieden van de asch- s'.aal 2 kinderen uit hel water gehaald waarliij zich hevond een kindjo van een der meesl wcl- geitelde burgers der stad lot belooning van deze menschlicvende daad waarbij dieaschman geheol gekleed in het water was gesprongen onlving de redder van den welgcstelden vader de aanzienlijke gift van 2 kwarljcs zegge 50 cents In de vorigo week is le Tilburg een tchocnmakertgezel overleden wiens dood wordt loegeschreven aan het onvoorzigtig omgaan met lucifers terwijl hij een open wood aan de hand bad, die daardoor zoodanig verergerde dat zijn geheele ligchaam aangesloken werd en er geen hoop op herslcl meer was. Als eene hijzonderheid kan men mededeelen, dat den 17 dezer te Leeuwarden, van tvveelingen is bevallen eene sedert zes jaren gehuwde vrotnv die bij drie vroegere bevallingen medo le I kens twcclingen heeft ter wereld gehragt. Door den vleeschhouwer S. A. van Dam, te Wijhe, zijn drie ossen aangekochl, wclko 1100 halve Ned. pd. schoon aan den hank ge- schat worden zij zijn van 3^jarigen leeftijd en gemest op den «lal van den heer G, Dtvarsto Oldenecl. BUITENLAIVDSCHE RERIGTERT. Man meldt uit Gentdat er eene overeen- komal is geslolcn tusschen den Belgisohen mi nister tan openbare vrerken en den heer Necle- wnvs lielrekkelijk de conccssie van eenen ijzeren weg van Eecloo naar Brugge, en dal hel wels- ontwerp, strekkende om het gouvernetiient te magligen deze lijn in conccssie le gi ven eersl- daags in de wetgevende kamers zal aaiigehoden worden. Deze spoorhaan zal eene »oortzet- ting zijn van die van Gent naar Eecloo. waar- van do werken reeds zeer gevordertl zijn, en zal lot uilslag hebben de ilaarstellmg van een nieuw gemeenschapsmiddel tusschen Gent en Brugge, langs Eecloo, met de volkrijksle ge- meeiilen van het noorderdeel der I wee Vlaain- schc provincien in aanraking komende. Boven- ilien zal de spoorbnan vail Gent naar Brugge langs Eecloo, de incest regtstreekscho en ge- makkelijkste weg zijn tusschen Antwerpen Sl.- Nicolaas Lokeren enz. cn de sleden van Wesl- Vlaandereiizij zal, om zoo le zeggenhet vereenigingspunl zijn tusschen twee groote Bel- gischo lynen n. I. de spoorhaan van Antwer pen naar Gent en dio van West-Vlaanderen Ilaar bclang zal niet minder zijn vocr de be- Irekkingen van Belgio met Nederlatnl vermits zij het vertrckpiinl worden zal eener ijzerhaan zich riglendo naar den mond der Scheideen besfemd om de liandelsbelrekkingen van Vlaan deren met de Z.eeuwsche gewesten te heropenen. Ten opzigte van hot laalstgeiioemde punt wordt dan ook in den Eecloonaervan den 16 dezer, ceil arlikel gevonden waarin het helang van eene vcrbinding van Eecloo mel hot land van Kadznnd door middcl van eenen ijzeren weg duidelijk is uiteen gczet. Eerlang zal le Gent de aanbesteding plants hebben onder anderen voor het bouwen eener kaile aan hel kanaul van Neuzenv66r het douanenhureau te Selzaete. Ingevolge eene circulaire van den hoofd- iiigenieur to Gent zal het kanaal worden afge- tapl van den 1 tot den 15 Mei aanstaamle. Er is to Rousselaere in Vlaanderen voor do ligting van 1861 eenen lotcliiig ingeschre- ven die de Icngle heeft van 1 el 9 palm en 7 duim. In den nacht van den 13 op 14 dezer, hebben dicven pogen in to hreken in de hof- steilo van den landhouwer van Grembargo te Scheldewimleke. Een der zoneri van den pach- ter wakker geworden zijnde op het gerucht dat do kwaaddoeners maaklen kwam aanstoiids iwneden en zag zich genoodzaakt handgemeen le worden mel twee kerels die hij hezig vond met zich mecsler le maken van een vet vur- ken, Daar de zoon van van Gremberge eenen geweldigen wederstand hood, kwam een derde dief ter hulp van zijno medepligligen luegeloo- pen en bragt zijnc purlij eenen mcsstcek toe waarna zij alle drie do vlugt namen. Te Kortrijk worden lhans de schnuwhurg- hozoekers van wege de policic vervolgd naiuelijk hen die tc luidruchtig toegejuicht hehhen. Do policie-commissaris wildat men in do komedio slil zilte gelijk oen muis. Hel parket van Brussel houilt zich thans op nieuw met eene ergerlijke zaak hezig. Meer dan 30 pcrsonen zijn helicht van deelgenoot- schap aan eene afschu welijke vereeniging van welko reeds verscheidene leden hekeml hehhen zich aan hederving van mindcrjarigcn te heb ben schuldig gemaakt. Te Couillet hij Carleroi is den 17 dezer eeno vrouw welke men als overleden warn do en waurvoor reeds do doodklok had geluiil na ccnigc uren uit haren doodslaap ontwaakt. 1 Het Ncderlandsch gouvcrnement heefl aan het Belgisch gouvernement ten geschenke aaii gehoden eene koslbare verzameling vail voor- werpen afkomslig nil Japan. Dezelve heslaan uit stukken zijde, waaijers schulsels enz., en zijn in het arlillorie-museum te Brussel in be waring gelegd. De herlog van Norfolk, tc Londen heeft een legaat van 10,000 p. si. aan don Paus ver- inaakt. Aan het hlad dc Armoma onlleenen wij do volgende ftalislicke inlichlingen oicr de pro vincien vail den Kerkelijken Staal. Deze staat is in twee groote nfdeclingen verdeeld die van de Midilellandscho- en die van de Adrialische zee. Deeeisle afdeeling hcvatte 10 provincien, van welke er nu 5 aan do Pausscljjkc heer- schappij onlvallen zijn. Deze 10 provincien tellen 570 gemeenlen, verdeeld in 1577 'parochieu en bevatlende 1.187,484 inwoners. De tweedo afdeeling, mede uit 10 provincien bestaande op do regten van wolke dc Pausselijke souverein I thans geheel hcroofd ishevul 650 gemeenten vormemle 2478 parochieu cn tellendo 1,937,184 inwoners. De Pausselijke stalen leldeu aldns volgens de laalste opneining, 3,124,668 inwo ners. In de 5 provincien welke voor als nog aan Puis IX verhleven zijn, heefl men eeno hevoliviug van 64S.641 zielenterwijl deze in de overweldigde pro vineien 2 476 027 inwoners tell. Eertijds holic|i de oppervlakte der Paus selijke Slatou 41,429, 60 vierkaute kilometers, en thans blijft aan den Pans op zijn gnnsehe groudgehied nog slechts eene oppervlakte van 1 1,776,023 vierkanlo kilometers. Heeft men ai des den Opper-Rerkvoogd met geweld van vier- vijfden zijner stalen heroofd ook de inkom- sten zijn in dezelfde cveoredigheid verminderd in wccrwil men hem aide vroegere laslcn over- laat, welke op zijn gourernement drukten, zoo als do rente der openbare schnld de janrwed- ilen der heambten, het onderhoud der gebou- wen do soldij van hel leger, enz. Uit Rome wordt, naar aanleiding van bij zondere heriglen nil Gaeta geineld dat ko- ni_ng Frans II Gaela niet zal en ook niet wil ontruimen. Hij zal zich tot hel uilersle verdedigen en op de bres hlijven, zoolang een gctrouw soldaal ecu punt der vesting hewaakl; des gevorderd zal hij van Gaela zijn graf ma ken, en nimmer zal hij die steikte'heschouwen als eene pleisterplaals op den weg die tot bal- Imgschap leidt. Nacht en dag is de jeugdigo monarch thans op de been do hallcrijen wor den door hem hijua niet meer verlulen, en hij werkl mede als een gewoon soldaat. Niettegen- staariile hij zich levens hezig houdl met de re- gerings-aangelegeiiheilen heefl zijrie gezond heid orenwel lot dusver onder deze huitengo- wone ve'rmoetjenissen niel geleden en do ge- heiirlenissen hel>heri zijn oordeel met wemig gescherpt. Ook de koningineene Beijerscho primes wil haren gemual niet verlatcnen vcrtoont zich zelfs meer dan volstrekl noodig isop do hallcrijen ja onlangs sliep zij in eene voor haar bijzonder ingerigle kazemal. BUITEMEARTDSCH OVERZIGT. De Patrie van Parijs spreekt van de afhreking der onderhandeliugen te Gaela en dat het vuur den 19 dezer tegen die vesting is herval. (Het Engelsch hlad do Observer deeft als ofTicieel mede, dat hel bomhardcmeiil tegen Gaela, zulk. eene geduchte uitwerfeing heeft gehad dat honing Frans met zijn staf het paleis hoelt moelen verlaten en een toovlugl heeft uioclen zoeken in een uilhoek der vesting.) Do hijzonderc moeite die Loizer Napoleon dezer dagen aangewend heeft, om de Engelschen meer op zijno hand to krijgen, schijnt aan te duiden dat Eugclaud zich nopens Gaeta tcleurgesteld zal zien. In den Constitulionnel wordt heweerd dat men als van zelf gevoeltdat Europa in het voorjaar eene crisis te verwuchten heeft, en het zeer wensehelijk zoiule zijn, dat Oostenrijk den strijd mogl trachlen le vcrhoeden. Men zegtdat lhans alle maatregelen genomen zijn om het leger in Frankrijk biunen twee, maanden lot eeno sterklo van 750,000 man to kimnen hren_gen. Naar Veuetio zijn steeds aller oogen ge- wend. I)e toestand aldaar is van dion aard dat men eene veraiuleringhet licfsl eeno vrede- lievende le gemoet ziel. In do overige deelpn dor Oostenrijksche mo narchic is de toestand eveumin gunstig Gallicie pelitionneert en Hongarije is in gistiug. De Beijersche rcgering is voorneinens eeno nieuwe leening to sluilen, waarvan het vrij aan- zieidijk hedrag alleen voor militaire doeleinden is hestemd. Het regeringshlad van Munchen zegt, dat het Beijersch kahinet zijue hetrekkingen mel Sardinio heeft afgehroken omdat de politiek waarvan hel gouvernement van koning Vic/or Emmanuel. het vrijwillig werktuig is," en welko drie Iluliaansche pritisendie met de koninklijko familic van Beijcren vermaagschapt en hevrieml zijn, in huniie region heeft gelroffen de veilig- heid van alle stalen bedreigt. De Parijsscho Moniteur deelt een keizerlijk be— sluit medo, waarbij gratie wordt verleend van al de vonnissen uilgesproken wegens drukpers- delicten en vergrijpen. De aangevangen vervol- gingen worden hij dit besluit opgeheven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1860 | | pagina 1