No. 356. Woensdag 24 October I860. 7de Jaarg. ZEEUWSCH-VL ANDEREN. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken van don 8 September jl. no. 152, 5dc afd. zijn allcen voor hot jaar I860, toclagen verleend aan 23 hoofd-ondervvijzers van openbare lagero scholen aan wie de op- leiding van kvveekelingeri voorioopig was opge- dragen en die zich gedurendo dit jaar daar- mede hebben bczig gehouden. Voor zooveel Zecland en bepaaldelijk Zeeuwsch-Vlaanderen belreft, zijn die verleend aa nil. J. van Braatn- beck to Oostburg f 100 aan Beijers le IJzendijke f 130 en aan 11. van Wijnqaarden to Axel f 150. Nieuws- en Advertentteblad VOOR Dit Weekblad wordt el/cen Woensdag-morgen uilgegeven bij C. W. Overbeeke leJSeuzen. De prijs is 80 cents in de drie maanden era franco per Post 95 cents. Men abonneert sich bij alle BoekliandelarenPosldirecleuren en Brievenbushouders. Adverlentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dingsdagdes namiddags ten 4 ure de prijs van 1 lot 4 r eg els is 40 cents, voor elken regel. meer 10 cents, belialve 35 cents zegelregt voor clke plaatsing. BUVNENLANDSCHE BERIGTEW. Z. M. hecft benoemd lot gezworen van den Westdorpe- of Nieuw-Vogelschorpolder den heer C. Ilegsc. Menjverneemtdat het verzoek om gralio van Nathandoor het prov. gereglshof in Limbnrg ter dood veroordeeld ter zake van het om het leven hrengen zijner schooninoeder door Z. M. is afgewezen. Uit ecu iloor het deparlement van financier! openbaar gemaakt overzigt van de opbrengst der middclcn (hoofdsom en opcenten) over de ncgen eersle maanden dezes jaars blijkt, dat die middelen hebben bedragen ^42,471,591,161, tegen f 41,851,634,29 in hclzelfde tijdvak 1859. Do generaal-majoor Coenegrachtopper- bcvelhebber der vesting Maastricht is door Z. M. don koning belast om den koning der Bclgcn die zich op den 28 dezer te Luik zal bevinden namens Z. M. te gaan begroclen. Bij het najaars-examen van 10 13 de zer to Middelbnrg gehouden zijn van de as- piranlen uit het 6de schooldistrictmet gun- stig gevolg geexainineerd de heeren C. Mulder hulp-onderwijzer in do bijzondero school to Neuzcn voor do beginselen der vviskunde cn A. Plasschacrt geexainineerd en beeedigd landmeler to Wcstdorpe, vooi*do beginselen der Franscho taal. UTeuzon 9 22 October. Do gemeenteraad heeft in do vorigo week alhier in eene daarloo belegdo vergadering zich bezig gehouden met de regeling van het schoolwezen tegen 1 Ja- iiuarij e. k. Daarbij is do jaarwedde voor den hoofd-onderwijzer der openbare school bepaald op fllT'6, cn dio voor den hulp-onderwijzer op /"300, terwijl de toelage voor een' kweeke- ling op f 50 is gesteld. Voorts is aan den hoofd-onderwijzer eene toelage voor huishuur toegekend van /"100 'sjaars. De schoolgelden vvclko van wego do gemeenlo zullen geheven wordenzijn gesteld per maand op 60 cents voor £en kind op 40 cents per kindvvan- neer 2 kindercn uit edn gezin school gaan cn op 35 cents per kind wanneer dit het geval is met 3 of meer kindercn uit hetzelfde gezin. Builen do vakken voor het lager ondervvijs bepaald bij art. 1 der wet, ondcr lilt, ai zal er ondervvijs rnoeten gegeven worden in de beginselen der Franscho en der Engelsche taal on in die der wiskundc. De leeftijdtot het bozoeken der school gevorderd is gesteld van 5 lot 15 jaar. Op de avondschool vvelke uit- sluilcnd voor meer uilgebreid lager ondervvijs beslemd is, zullen alleen kinderen boven de 10 jaar worden loegelalen. Uliilsii. 17 October. Ter voorziening in do vacalurohecft de kerkeraad der Hervormde gcmcenle alhier, heden het volgende twaalf- en zcstal predikanten gevormd Twaalftal do hee ren II. S. Balscmle Nooldorp; J. F. van Binsbcrgenle HoekL. van Daalente St.-Philipsland J. F. van Dijlcto Overschie C. Gillay P.A:., to 's Hcer-Arendskerke II. A. C. Denier van der Gon te Soelervvoude K. Be ring a Jr., kandidaatG. J. van Lakerveld to Vierlingsbeek M. Lolz to Pijnakker A. van der Meij leKerkwerve; J.C.W.Quack, to Brake!, en K. II. Ter Winkel, te Sas-van-Gent. Zestalde heeren: Balsemvan Binsbergen van Dij/c, Ueringavan der Meij en Quack. Hulst 25 October. Eergisteren (zondag) avond omstreeks 8 ure, moet er in een weg of straat van den polder Absdale loopende naar het dorp St.-Jansteon eene aanramiing op den openbarcn weg aan twee personen hebben plaals gehad en vvel door een drielal eensklaps to voorschijn komonde personen vvaaruit een strijd met verwonding is gevolgdterwijl do aange- randen zich daarna met do vlugl hebben gored. Sas-van-Geut16 October. Heden vier- den op eene godsdienstige vvijze de heer Johannes Bernardus de Meijer en zijne echlgenoot mejufvr. Johanna Maria de Letter, het verjaarfeest van hun huwelijk, helvvelk den 16 October 1796 in de R.-Kath. kerk alhier werd voltrukken. De arme parochianen werden bij deze gelegenhcid op eene weldadige vvijze getroosl en vvuren dan ook in menigle bij het H. Mis-offer legenwoor- dig ten einde den Algoede voor deze bijzondero weldaad aan de jubclarissen geschonken, op het harleiijksl le danken Hem (evens een lang leven afsineekende voor deze weldoeners dio in de nijpende vvinterdagen nagenoeg elke week in het broodsgebrok van vele behoefligen voor- zicnen zich alzoo Gods onmiskenbare zege- o ningzoo voor dit als voor een volgend leven, allezins waardig maken. Het eenvoudige berigl van deze 64jarige echl- vereeniging wedersprcekt gewis het algemeen geruchl, helvvelk de Zecuwsche gevvesten en daarbij ook Sas-van-Gent als voor de gezond- heid zoozeer nadeclig afschildert. Welligt is het dan ook aan dit valsche gerncht toe to schrijvendat deze plaals, op Nederlandsch grondgebied in de onmiddellijke nabijheid der Belgische grenzen gelegen en van een aanzien- lijk kanaal doorsnedenalzoo uitersl geschikt zijnile voor de uiloefening van vcrschillende nijverheidstakkcnvan fahrijken en wat dies meer zij nog steeds verstoken blijft. Moge de naam van den heer Meijer alhier dio door onderscheidene handelsbelrekkingen te dezer plaats een aanzienlijk kapitaal vergaderd heeften in 86jarigen ouderdom zoovvel als zijne echlgenoot op SOjarigen leeftijd do beslo gczondheid genielden een of anderen industrieel opwekken om in dit gezondo sladje fabrijken op le rigten ten einde op eene gemakkelijke en voordeelige wijze met de bewoners van Belgie en Nederlaud groolen handel le kunnen uit— oefenen Hoeli 23 October. Bij do regeling van het schoolwezen in deze goineenlo is de jaar- weddo van den hoofd-onderwijzer gesteld op /"740, lienevens eene toelage voor huishuur van f 75, en do jaarwedde van den hulp-onderwijzer op f 300. Voorts is bepaald dat er een uniform schoolgeld zal worden geheven voor alle klasscn van 50 cents per kind terwijl ook nog heslolen is dat in de gemeento de gele genhcid zal daargesleld worden tot het be- komcn van ondervvijs in do beginselen der Fran scho taal cn der wiskundo. Pliilippiiie 22 October. Binnen eenigo dagen wordt alhier verwacht eene brigade koninklijke marcchaussde te voet bcslaando nit 1 brigadier cn 2 man ten einde alhier gestationnecrd le wordentot vervulling der diensten vroeger door het dclaohement infan- lerio nu met 1 October ingetrokken verrigl, Slaat-Jasisfeess 22 October. In de af- geloopcne week hebticn alhier Iweeslouto dief- slallen plaats gehad. Do ecrste opzondagmor- gen vroeg bij Colcta Baan wed. Seghersaan do Kapellebrug onder kerktijd toen hare bc- huwddochter alleen le huis was. Twee personen, zvvarl vermomdbinncngedrongen zijnde, heeft een hunner met bedreiging van moord boven- genoemde dochter, vvelke met een kind op den school zatvastgehouden terwijl do ander uit eene kamer de aanvvezige gelden omstreeks 300 francs onlvreemde en hebben daarop beido het hazepad gekozen. De tvveede geschieddo in den daaropvolgcndcn nachl bij den onlvanger cn secretaris der gemeenlo den heer F.Badls, uit vviens slaapkamer een kofferlje is ont- roofd waarin ruim f 400 aanwezig was. Eerst toen de dieven verdwenen waren werden de bewoners nit hunnen diepen slaap gewekt. In den volgenden morgen heeft men het kofferlje waarin nog eenige centen waren overgehleven gevonden in de Rijkstraat nabij den Hcikant. Naar het schijnt heeft een bezoeker der tapperij van den heer Badts zich des avonds in dat huis verborgen gehouden. Een tweede kistje, in- houdende de gelden van do kerk of arrnen en op het onlvreemde staande, moet ter zijdc zijn gezetzonder daaruil iets mode te ncmen. Bij volijverigo nasporingen heeft men lot nog loo de daders niel kunnen ontdekken. Kitiddorjie 22 October. Aangezien onzo gcachto schoolondervvijzer do heer J. C. Schuyt op den 50 Nov. 1855 alhier tot zijne gewigtigo bo- trekking benoemd werd, zien vvij alzoo weldra den slond le gemoet waarop hij naar vvij hopen met welgevalleu zal kunnen terugzien op eene 25jarige vervulling van deze zijne bediening. Moge het hem bij die gelegenhcid niel aan blijken out broken dat men hem, zoo om zijn pcrsoon als inzonderheid om zijns works vville dio achting en genegenhoid loedraagt als waarop ieder volksondervvijzerdie van zijne odele rocping doordrongen is, zoo zeer aanspraak heeft! Bij de aanbestedingop den 19 dezer, to Middelbnrg, van het ondcrhoud cn herslel der rijks-waterleidingon bevvesten en beooslen het kanaal van Neuzen alstnede van den afsluitdijk in het Axelscho gat, bij Sluiskil is daarvan aannemcr gevvorden den heer F. F. Fermonl te Wcstdorpe, voor f3678 per jaar. De aanleg eener haven aan den polder van Waarde, is aangenomen door den heer 31. Looij le Ellewoulsdijk voor /6499. Z.oowel te Amsterdam als le 's Gravenhago enz. worden in de Roomsch-Katholijke kerken pleglige lijkmissen gehouden voor de rust der ziel van den generaal Pimodan en van al do krijgsliedon der Pauselijke legermagldie in do jongslo vcldtogten zijn gesneuveld. Op den 20 dezer heeft te Rijswijk do pleglige onthulling plaals gehad van het gc- denkteeken op Tollcns graf. Sedert eenige dagen zijn hier en elders verschillcnde vlugten trekganzen waargcriomcn vvaaruit men opinaakt dat, gelijk in andero slreken reeds vroeg de vorsl op handen is. Als eene zeldzaamheid kan men incde- deelendat den 13 dezer te 's Gravenhago eene vrouw van 19 jaren van haar vijfdo kind is be- vallenwaaronder zich geen tweelingcn be vinden. To Woudrichem zal een paar in den echt treden dat reeds voor bijna 22 jaren, na do twee gewone huwelijks-afkondigingen zoudo gelrouwd zijn, maar toen eensklaps bcsloot dit nict te doen omdat do mocder des bruidegoms niet voor hot huwelijk was. Thans ligt de moeder krank en kan nict gcrust sterven voor het tocnmaals geprojeclccrde huwelijk voltrokken is, zoodat de gelieven die elkander steeds ge- trouvv zijn gebleven nu hun verlangen zullen bevredigd zien. Zij tcllen zamen 98 jaar en brengen eene huvvbaro dochter ten huwelijk mede Dezer dagen zijn bijna 500 kalvcren in Fricsland opgekocht, met het oogmerk om het rundcrenras in Duitschland werwaarls zij ge- voerd wordente verbeleren. Zij worden go- middeld met f 80 het sink bclaahi. Sedert eenigen tijd worden in de provincio Overijsscl do nuchtere kalvcren die gewoonlijk in dit jaargelijde ilaar voor f 2,50 a 3 van 'do hand gezet worden, door vele Geldersche koop- lioden voor den huilcngevvonen prijs van f 10 a 12 per stuk opgekocht. BUITEWLANDSCHE BERIGTEN. In den nachl van jl. woensdag op donder- dag is te Bouchaute een ijsselijke euveldaad ge- pleegd. Antoma Nolsehaclede vrouw van Alexander Vervacke, die pachler is van de barriere aldaarheeft men met een zestal messleken vermoord gevonden. De ongelukkige naauvve- lijks 20 jaren oudbevoiul zich in cenen ge- vorderden slaat van zwangerschap. Hot geregt van Gent heeft zich donderdag annstonds ter plaatse Iiegeven en don man van het slagtoffer als vermoedelijken daderdoen arrestcren. LI. zondag morgen heeft men in eenen biechlsioel der kerk van O. L. Vr. op St.-Pieters le Genthet lijkje gevonden van een pasgeboren kind helwelk in eene doos was gelegd. Alom verneemt men uit Belgie berigtcn nopens den lioogen watersland door de aan- houdende rcgens, en de schadevan wege do overstroomingen der rivieren aan het vlas toe- gebragt. In de nabijheid van Kortrijk zijn er landbouwcrsdie hun wegslroomend vlas aan hot water wilden belvvisten verdronken. Van wego het aanhoudende gure weder wordt door de reizigers jammerlijk geklaagd over de opene waggons dor 3de klasse op den spoorweg van het Land van Waes. Nu do slaat die waggons heeft doen veranderen ware het zeer wenschelijk dat het besluur van dezen spoorweg die rijtuigcn ook niel langcr open liet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1860 | | pagina 1