W°. 352. Woensdag 26 September I860, 7''. Jaai'g. Nieuwsl ijding en. V VOOR Zeeuwsch-Vlaaiideim Dit Wcelcblad wordt ellcen Wocnsdag-morgen uitgegeven bij C. W. Overbegke tcIScuzen. De prijs is 80 cents in dc dric maanden en franco per Post 95 cents. Men abonneerl zich bij alle BoekhandelarenPostdirecteurcn en Brievenbushouders.Adverlcntien gelieve men aan den Uilgcver inlczendcn uilerlijk Dingsdagdes namiddags ten 41ire de prijs van 1 tot 4 regcls is 40 cents, voor ellcen regcl mccr 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt voor el/ce plaalsing. Aan do hccren A. Muyshoudt en J. B. dc Zecuwte Selzaelo is, voor zoovccl hot Nc- dcrlundscbc grondgebicd belreft lol wederop- zegging vergunning verlecnd voor eene schroef- •sioomhootdienst tol vcrvoervan reizigers, goc- (teron en veo tusschen Neuzcn en Gent, Den 21 dezer is bij de Iweedo kamor der slalen-generaal do voordragl der slaalsbegrooting voor 1861 door den minister van financicn in- gcdiend. Daarin zijn do onlvangslen geraarnd op f 91,262,006 do uitgaven op ^87,263,852 en alzoo hel overschot op f 3,998,154. Mel do daarbij govoegdo inlichtingen is oen zeer gun- slige toostaod der gcldmiddclen geschetstzoo- dat do aanleg der spoorwegen ongehinderd kan aangevangen en voorlgczct vvorden. Sluis 18 Seplombcr. De gemeenlcrnad heeft gistcren l>esloten dat er tnel 1 January 1861 geen schoolgcld voor kindcren dio bet gewoon lager omlcfwijs onlvangen gevorderd inaar dat (lit ten kosto der gcingente gegeven zal wor- den. Daarcntegen is bepaald dat cr bijdragon zullen worden goheven voor ieder schoolgaand kind dal tneer uilgcbrcid lager onderwijs ont- vangt, zoo ook in hot algcmeen voor school- gaaudo kindcren dio in andero of naburige gernoenlcn hunne vvoou[daals hebben. Den 19 dezer had to Goos do algemccno vergadoring plaats van declhebbers in do inaat- schappjj lot verbetcrdo rneekrapbereiding aldaar. IJil het verslag des besliiurs blockdat dczo nutligo ondernemingna velo legenspoeden vveder cen tijdpcrk van gnnsliger otnslandigho- den was iiigetrcden. Betoro waardering van liaar fabrikaatsteeds tocnemend vortrouvven in bet huilcnland en voordeeliger inkoop van do grondslof, haddon daartoo bijgedragon. Het liesluur slcldo voor en word algemeen geschraagd, orn na cono aanzicnlijko afschrijving op do ge- houwen en machinerien een dividend-interest van 5 pet. nan dc dcolhebbers nit to keeren en hel overigo der voordecligo batcn op kapi- laal-rekeniiig to docn validoren. Naar men verneemtzalten gevolge van onderlingo geschillen en oneonigheden bij do ledon der [fracliclische getneenle to Goes onlstann, eeno afgescheideno Israelitischo goineenle aldaar gcvosligd worden. Do gemeenlcrnad van Middelburg heeft in dc vorigo week afwijzend beschikt op het ver- zoek van hel bestuur der aldaar opgeriglo hij- zonderc school voor Chrislclijk onderwijs, lot wijziging dor vcrordening van algerneeno plaal- seiijko policie kracbleus hetwelk ook op bijzon- dere scholen gecno kindercn inogen worden loe- gidatcn dan na welgelukle koepokinentingof doorgeslane kinderziekto. Eorgisteren (inaandag) is to Rotterdam in het park, met alien luister, het slaridbecld onlhuld van den volksdichler Tollcns. L. M. denkoning, 1111. kK. Illl. d en prins van Oranjc en prins Frederik hoogsldeszcifs udjudantcn alsmcde al dc heercn ministers waren hierbij tegenwoordig. Bij gelcgenheid van hel Nicuwejaars-feest der Israelielen heeft de leeraar der Ned. Porlu- geschc goineenle to 's llagc in kraehtigo laal zijno loehoordcrs opgewekl, ieder naar zijn verrnogen bij le dragon oin het lot der Chris- tenen in Syrio to helpen lenigen. In den nvond van 29 Augustus is ton huizo van inevr. Puhl te Utrechtdoor een heer en eeno damo per vigilante gcbragteen kind. Bij on- derzoek is geblcken dat in de kieedcrcn van dal kind zich bevond een brief, getcekend Loiusevvaarbij mevr. Pohl verzochl werdvoor dal kind le willen zorgen lerwijl daarbij was gevoegd eon hankbiljcl, groot f300, met ver- dero vernicldingdat het kind was geborcn op 15 Julij 1859 en do voornamen had onlvan gen van Jnlian Elie Julius. Een arbeider to Winscholen had ecnige malen do koorts gehad en krccg daarvoor van den doctor een drankwaarvan hij alio uren een lepel moest nemen. Ilij nam dozen drank mede naar het land doch daar hij riiet op ieder uur pastezetlo hij tusschen bcidc de flesch voor den mond en dronk eeno forme tcug met dat ongelukkig gevolg dat de armc man ver- standeloos werd, en wel in die mate, dat hij van den dood zijnor dochler dio gedurendo zijno verhijslering plaats had, volslrekt geen ge- vocl had. Voor eenige dagen kregen twee vrouwon te Buiirsc gemeenlo Haaksbergen twist over het watcrputtcn, Van woorden kwam hel lol daden. Do eeno bragl do andere slagen met do pulhaak op hel hoofd toe, met dat gevolgdat zij krankzinnig werd en met drie man moet bewaakt worden. Do ongclukkigo heeft 5 kin dercn van welko het oudslo lien, het jongste een half jaar is. In een te Rotterdam ontvangen particn- liercn brief uit Napelsvan 12 September, leost men het volgendo«Z,eer vreemdo gc- beurtenissen hobben hier plaats gehad en do dynastic der Bourbons is door Garibaldi uit liaar koningrijk verdreven zonder bloedstorting en zonder dat daardoor de minstc ongelegen- beid voor de bevolking onlstaan is, die den edelen en onvcrgclijkelijkeri krijgsman met ojien armen heeft ontvangen. Den 6 dezer is het hof naar Gaela geweken. Den 7 dezer nam Garibaldi bezit van de sladmot slechts vijf of zes aides-de-kamp want hij had volstrekt ^jceno trocpen bij zich iets wat men zeker moeijelijk geloovcn zouvooral als men weet dat de bezelling der vicr forlen voltallig was toen hij zijn intogt deed." Een agent van Garibaldi heeft to 's Hago zegt men eenige dagen vertoefd om to onder- handelen over den aankoop van oorlogschepen uloch hij schijnt niet in zijno pogingen geslaagd no zijn. Uit Parijs wordt aan do Prccurseur gemeld dat Radio en Gomez, de twee medepligtigcn aan den bekenden moordaanslag van Orsini na hunne onlvlugling uit Cayenne zich naar Holland hebben begeven en dat daarop hunne uillcvoring door do Franscho regcring onlangs is gevraagdhelgeen echter door do Neder- landscho regering met eene volslrckto weigering is beantvvoord. Op den 22 dezer heeft to Assenede dc nanbo- stcding plaats gehad van hot maken van den slraalwegaansluitendc aan den grindweg van Sas-van-Gent naar die gemeento en is, bij de opening der inSchrijvingsbiljetlcngeblekcn, dat do minstc inschrijver was do heer A. E. Slubbe oannemer le Sas-van-Gentvoor do son) van fr. 25,665,00. Men zogU, dat keizer Ale.randrrdoor tusschcnkomst van den prins-regenl van Pruissen, den koning der Bclgen heeft doen weten hoe groot genoegen hel hem verschalfen zou hem persoonlijk te kunnen bcluigen op welko hoogo waarde hij hel karakler en de bonding van dicn vorst schat. Van het anlwoord des ko- nings op deze thans vooral dubbel mcrkwaardigo tegemoetkoming zou hel alhangen of hij eeno regtslreekscho en vormelijko uitnoodiging naar Warschau ontvangen zal. Aan hel Bclgisch gouvernemenl is aan- vrage gedaan tol het leggen van cencn ijzeren wcg van Leuven langs Dicsl op Hasseltten doel hobbende de reis van Anlwerpcn naar Keulen merkelijk to verkorlon. .Dc minister van oorlog in Belgie heeft be- slist dat het aantal der soldaten voor de wer- ken die rondom Anlwerpcn worden uitgevoerd op nieuw aanzienlijk zal vermeerderd vvorden. Men beijvert zich om huisvesting voor die troepen op het tcrrcin zelf in gereedhcid te brengen. Vcrseheiden dclachemenlen gezamentlijk 4000 man slerk zullen achtereenvolgens binnen een ■tort tijdsbcslek op het lerrein aankoinen. Het lolaal der militaire arbeiders bij de vergrooting van Anlwerpcn gebezigd zal daardoor tot op 8000 a 10,000 man gebrngt worden. De longzieklc bij het veo heeft zich te Basel (Oost-Vlaandcren) geopenbaard. Dezer dagen is door do gendarmerio to Sl.-Nikolaas in hechlenis genomcn een persoon die als handelsreizigcr in wol zich voordecd manr geblekcn is te zijn een ondcrolTicier bij hel Franscho leger met vcrlof builon diensl. IIij wordt verdacht gehouden als in die slad en on slreken brochures te hebben vcrsprcid legen hel Belgische staalsbesluur. In do Belgischc gemeenle Holstade, waar men 27 kiezers voor de kamcrs tell, heeft men opgemerkl, dat 11 dezer burgers den naam van Mattlujs dragon onder wellso 4 met den- zclfden voornaam van Francics voorkomcn. Als een staalljo van keurighcid in bet opmaken van ollicielo rapporlen vcrdienl wel het volgendo aangchaald to" vvorden van ecncn Bolgischen gendarmgistcren liep er een dolle hond in het dorp O hij heeft den schepon en ook nog andero honden gobelen." Uit Charlcroi meldt men, dat men zich niet hcrinncrt ooit zoo vcel wild gezien le heb ben als thans. De jagers komeu met voile vrach- len naar huis. Ook van elders wordt van ovcr- vlocdig wild gewaagd. Koningin Victoria en haar doorluchtig ge volg zich den 22 dezer le Gravesend ingcschecpt hebbende, is den volgenden dag, zondagto Anlwerpcn aangekomen om de reis naar Duilsch- land voorl to zellen. Bij het voorbijstevenen van Vlissingen en Neuzcn hebben de daar ge- poslcerdc Engelscho oorlog-stoomschepcn H. M. met salutscholen begroet. De keizer on de keizerin der Franschen zijn den 17 dezer te Algiers aangekomen do bey van Tunis en de broeder van den keizer van Marocco bevonden zich aldaar. Den 21 zijn HH. JIM. wederom van daar in Frankrijk terug- gekeerd. -Zichicrwat or is van bet onlangs to Tou lon gebeurde, dat door het geruchl lot een aanval op het leven des keizers gemaakt was: cen voormalig brievenbeslellerdie altijd in cen slaat van sterke opgewondenheid verkeerthad sedert een tienlal jaren met aan razcrnij grcn- zenden ijverde zaak van den president, daarna die des keizers, voorgcslaan en het beheer der posterijen zag zich juist daarom genoodzaakt hem le onlslaanomdat zijne polilieke tinne- gielerij hem zijn werk deed verzuimen. Sedert ontving hij ondersland uit de casselto des kei zers, die, door talrijke verzoekschriflen ge- drongen, zelfs bij volmagtpeel van een zijner kindcren gewcest is. Dezo zonderling nu wilde, lijdens het bezoek des keizers diens aandacht op zich vesligcn en school daarom een pislool in de lucht a| op het oogenblik toen do keizer en do keizerin de corporation en deputation voorbij gingen. Eersl dacht men aan een aan- slag maar zoddra de policie den terstond ge- grepen persoon hcrkend had vergenoegdo zij zich met hem eenige oorvegen loo to diencn zonder hem van de groolsto vreugdo zijns levens te willen berooven dio namclijk van den sou- verein to volgcn aan wiens overdreven vcree- ring hij zich zoo met lijf en ziel gewijd heeft. La Gazette dc France bcginl zich vvaarlijk to bekecron het blad spreckt niet langer van den dictator als van den zoeschuimer den roover den vrijbuiter, enz. maar noeml hem dc beer Garibaldi. Dat gaal vooruit Twee jeugdige Israelielen zijn te Bcrlijn op de kadettenschool loegelaten. Dit is de ecrstemaal in Pruissen dat men den Joden heeft loegestaan de militaire loopbaan le belreden wclke vooruilgang veel opspraak geeft onder de ollicieren daar le lande. Voor eenige dagen kwamen er twee dames en een tnel veel opschik gekleed heer uit een waggon der cerslo klasso te Emmerik stappen. Bij het afreizen van Rotterdam dacht ieder der dames dat die heer de echtgenool der andero dame wasdaar hij zich voorldurend jegens beiden zeer voorkomend gedroeg. Te Emmerik aangekomen, hielp hij de dames bij het uilpak- ken en nazicn harer bagage. Toen alios afge- loopen was en men de reis zou voortzelten was echter de vriendelijke heer ecnsklaps ver- dwenen. Beide dames vroegen elkander naar haren vermeenden echtgenool, doch bevonden, dal zij zich daarin bodrogen hadden en wat nog veel crger is ook dccrlijk bedrogen waren daar kort na het vcrlrek de eene damo hare

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1860 | | pagina 1