343. Woensdag 18 Julij 1860. 7(\ Jaarg. Nieuwst ijding en. .1V' Hoek, 17 Julij. Het verbeteren door he- grinding van twee einden weg in den Kouden- jtolder, over eene gezamenllijke lengte van 935 ellen, is heden bij openbare aanbesleding aan- genomen door den heer D. Tholcnsalhier, voor f 2150. De daarop volgende minsle inschrij- ver was de heer A. E. Stubbeto Sas-van-Gent voor 2182. Waterlandkerkje. Vermeldenswaardig VOOR Xwiiwwli-Ylaandeim Dit Week bind wordl el/cen Woensdag-morg en uitgegevenbij C. VV.Overbeekele Neuzen. De prijs is 80 centsin de drie maanden en franco per Post cpfds.Men abonnecrt zich bij allc BoekhandclarcnPost direct cur en en Brievenbushouders. Adverlenlien gclieve wen nan den Uitqever inlezenden uilerlijk Dingsdag, des namiddags ten 4 urc de prijs van 1 lot 4 regels is 40 cents, voor clkcn regel meer 10 cents, belialve 35 cents zegelrcgl voor elke plaalsing. Z. M. heefl benoemtl lot onlvanger voor do region de aecijnsen en do Rijrivaarl-rcgten to Lohilh den heer S. JHoffman limits ontvanger chz. le Neii7.cn c. a. Ecrgisteren (maamlag) zijn de beraadsla- gingen over liel spoorvveg-onlwerp bij de twcede katner aangcvangen. Tevcns is ingekomen eon vvets-onl werp orn nog dil jaar een millioen voor spoorvvcgcn le besteinmcn. Xeuzeii 12 Julij. Gisleren avond even na hong vvaler viel aau do kado albier hel vier- j trig zoontje van Veenstra al spelcnde rddr diens wooing in liel vvaler. Op hot geroep van cenigc aan de overzijtle der haven zich hevindcnde personen kwani do vader naar builen en zag dal hel zijn kind was. Hierop liel hij zielt dadclijk langs een lussehen den vval en een vaarluig vastgomaakt touw in bet vvaler afglijdcu en mogl alzoo liel geluk liebbcn zijn zoontje le grijpen en, allijd aan liel lonvv hangendo zoo Jang bovcn vvaler le hoiidenlol dal T. G. Slecnkamp en IV. Dcrends met eene boot loe- scholen en vader en kind hchuudcn aan den vval hraglen. IWeuzeii17 Julij. De IIoog-Eervv. heer J. van Genii, assislent van den bissehop van Breda is gisleren avond van Sas-van-Gent alhier aangekomen en lieefl zich hedenna hel H. Sacrament des Vormscls bediend lo hebben naar llengstdijk begeven lol vooi Izelling dczcr plegtigo hediening. ■lulst17 Julij. In den avond van den 14 dezcr arriveerdo alhier do Hoog-Eervv. heer van Genk, assislent en later opvolgend bissehop van Breda ten eindc in dezo en in de overigo geineenlen van hel dekanaatop volgende ilagen hel II. Sacrament des Vormscls loe lo dienen en do kerken le bezoeken. Zijn Hoog-Eervv. vverd in dien avond door do Harmonic alhier len huizc van den Eervv. heer deken eene serenade gcbragten heefl zich bij die gelc- genheid ook minzaam met direolcuren en andere leden van bet muzijkgezelschap onderhouden. San.van Geul. 16 Julij. Op aanslaande zomhig den 22 dezer zal door de hier beslaande koninklijke handboogschullorij St.-Sebasliaan eene luislerrijko gaaischieting gegeven vvorden. Door de soeieteil wordl vooruit gegeven 80 franc als 40 fr. voor den oppervogel en voor den Iwcetlen en derden vogcl ieder 20 fr.zijnde den inleg bepaald op 7 fr. en terug 6 fr. behou- dende do beschrijvers nan zich het peloton no. 1 van 6 man.\ De inleg zal plaats hebben bij II. Pieretsom 1 uur nainiddagom alsdan hel schiclspel lo beginnen en ten 7 uro to eindigen. Graauvv 12 Julij. Eene parlij vlasgroot 8 bunders, en gelegen in den lot deze gemeento behoorende Vau-Aisleinspolder is nit de hand vcrkocht voor f230 per gemet (44 roeden 56 ellen Ned. voor eene kleinere parlij in den- zelfden polder, vverd f 200 per gemet geboden daaronder begrepen echler do koslen van ver- voer welkemet f 20 per gemet zouden kunnen hcslreden vvorden. Hontenisse. Onder de 32 monsters anijs- zaad door het plaalselijk bestuur dezer gemeente tot ondorzoek opgezonden bovonden zich zes waarvaneen zelfs in groote male metgevleklen scheerling vermengd. Ntoppeldijk. Tot do gaaischieting op het gehucht Rapenbnrg, in deze gemeente, waren jl. zondag 80 schulters zoo uit deze als uit de naburigo gomeonlen opgokomen. mag hot heelcndal in deze gemeente, heh- bendo eene bevolking van 570 zielenin de eersle helfl dezes jaars nog slechls ecu slcrfge- val heefl plaats gchad. In tie Kerkel. Conrant no. 28 van jl. zalur- dag, wordl nog berigl ten opzigle van de klas- sikale vergadering, den 27 Jtuiij II. le IJzen- dijke gehoudeii «dat, behalve andere werkzaam- hetlen aan tie vergadering opgedragen zij bo- slolen heefl zich schriftelijk lot de Synod'e le wenden om hoar sniarlgevoel nil le tjrukken tlal lol kerkelijko belrekking en met name lol het lidmaatschap tier hooge kerkvergadering benoemd is tie heer C. J. van Hcusdcn die door zijnc medevverking in hel geschrifl de Dageraiid waarin men tie dierbaarsle waarhcden van hel Chrisleiijk geloof aanrandl en hoonl, mocl ge- achl vvorden tlen Christus- en Zijn Evangelie vijandigen geest van dat geschrifl le huldigen." I)e lermijn bij de wet geslehl om tie re geling van het lager ontlervvijs met hare voor- schritten in overeenstemming to brengenlte- ginl len eintle le spocdcn. Nog slechls zes maan den en die taak zal ovoral moetcn volhragl zijn. Aan aanschrijvingcn en inlichlingen van hooger hand heefl hel den gemeenlebestiiren niet ont- broken. Geene aanschrijving echler is lol dus ver verschenen tlie van zooveel gewigt is en noodwendig zodveel invloed zal moelen uitoefe- "nen op tie wctlolijke regeling van hot ontlervvijs als tlie van 16 Junij jl. waarin tie minister van binncnlaiidscho zaken aan gcdepuleerde slaten tier provincien zijnc zicnswijze medetleell omlrcnl sominige punten welke iriet die regeling in een naauvv verband staan. Do minister zegt dat hij vooraf omlrcnl eenige dier punten hel oor- tleel heefl vernomen van tie inspecleurs van hel lager ondervvijs tijdens zij onlangs lo 's Hago vcrgatlerd waren. Na le hebben gewezen op hel dwaalbegrip dat hij sommige gemeentcbe- sluren heslaal alsof de driejarige termijn bij art. 70 loegestaannog zal verlengtl vvorden dringl de minister aan op hel spoetlig tot slant! komen van de vvettelijke regeling en geeft hij do vereischle wenken omlrent de bepaling van het gelal scholcn en de malo van het daarop te geven ondervvijs; zoo ook over do avoml- scholen het getal der hulponderwijzers en der kweekelingen de bepaling hunner jaarwedden en loelagen en de vvijze hunner aanstelling over de levering der schoolbehoeften over de school- lokaien en de onderwijzerswoningen over de schoolgeldcnhijaldien men die vvenscht le heffen over de schoolverordeningen en de schooi- reglcmenten milsgadcrs over de verpligting der plaalselijke schoolcommissien welke wenken allezins geluigenis dragen, hoezeer hetgouver- nemcnt tie gewiglige zaak van het lager ontler- wijs beharligt en levens tie verbetering van het lot des onderwijzers beoogt. Bij de opening der inschrijvings-biljcllen voor het voltooijen der fundering-melselwerkcn en den geheelen verderen opbouw van hel huis van arrest le Goes, tot aan het votir-of breede gedeelle is als minsle inschrijver hckend ge- worden tie heer J. M. van der Made, le Goes, voor f 36,800. In het geheel zijn uit Breda roeds 22 Zwilsers gedeserleerd. Voorlaan zullen de vrecmde militairen vvorden ingedeeld bij de veldbataillnns van het 2de rege- inent infanlcrielo Vlissingen in garnizocn, en aldaar dienst doen lot dal zij naar Oost-lndien zullen verlrckken. I)e eersle peeren zijn te Rotterdam aan- gevoerd doch vveder naar Engeland uitgevoerd. Te Rolletdain hebben Jacobus Walbroelc oud85jaren, en Cornelius Mais, oud 87 jarcn hun 65jarig huwelijksfeest gevierd. Eene der groole slangen [Boa constrictor heeftjl. vrijdag in Natura arlis magistra le Am sterdam op eenmaal 24 jongen geworpen. Deze fraaije slang leefde reeds ongeveer 9 jaren in de diergaarde en vverd, ongeveer een jaar gc- ledenmet een mannelijk voorwerp le zamcn gebragtdat nu nit tie kooi is weggenomen om de rnoederwelke hare jongen zorgvuhlig bewaakl, meer plaatsruimte te verschaffen. Zekcre H. in tie Looijerstraat le Lcijden kvvam smoortlronken naar men zegl van eene Irouwpartij le huis en vverd den volgenden morgen ten 9 ure naast zijne vrouvv dood te bed gevonden. Gcdnronde hel eersle halfjaar 1860 zijn in de provin cie V ties land aan tie bcsmellelijke longziekle geslorven of, door tlie ziekle aa.n- gelaslofgemaakt1411 runderen. Bij het arheitlcntle personeel in hel kamp le Milligcn onderscheitlen zich 8 Amslerilamscho limmerlietlen tlie eerie gelofte hebben gedaan om haard noch hooldhaar le scheren voor dat tie werkzaamheden aldaar zullen zijn geeindigd op poetic eener boelc van eenige guldens ten voordecle hunner kamcraden. Sedert blijven zij hunnc gelofle gelrouw en zien er lhans uit als echte zonen Ezau's. Hoo zij het zullen maken, nu hel zeker is dal de werkzaamheden eerlang door de komst der Iroepen zullen moelen ge- slaakl vvorden om eersl in het volgende voor— jaar vveder te vvorden hervalzal later blijken. Nadal tie Belgische scnaat nog een amende- mcnt, nopens de inlandscho suikerfabricatie hail goedgekeurd waarmede men zich vleildat ook do gedepnleerden zich zullen vereenigen heeft dit staats-Iigchaam in zijne vergadering van 12 dezer het wets-onlwerp tot afschaffing tier plaalselijke aecijnsen, met 37 tegen 15 stemmen aangenomen. Onmiddellijk zal nu tie verlegcnvvoordigerskamer bijoengeroepcu vvor den orn uitspraak le doen over tie wijzigingen door den senaat geslemden zoodra de beido kamcrs het eens gevvorden zijn zal do wet do koninklijke bekrachliging erlangen en tlaarna afgekondigd en len uitvocr gebragt vvorden ten dage zelvo van de 29ste verjaring van 's konings inhuldiging. Men meentdat dit feest op geene vvaardiger vvijze zou kunnen gevierd vvorden. Men maakt lo Brussel groote toebereid- selen voor hel feest van 21 dezer, lergedachtc- nisviering van do Iroons-beslijging van koning Leopold. Het Belgische blad VEtoile dcell eene tijding inede, die zeker algemeen met genoegen zal vernomen vvorden. Bij de opening van tlen aanstaanden zillijd der kamers zou het Belgi sche gouvernement do afschaffing der barriere- regten voorsleilen. Binnen eenige dagen zal de Belgische nieuwo koperen muntvermengd met nickelin oinloop vvortlen gebragt. In de zilling van tlen provincialen raad van Vlaanderen van 11 dezer is beslolenorn aan de heeren van Iloorebeke en Vermeulen to Everghem voor het leggen in concessio eener brug over het kanaal van Neuzen lo Terdonck een snbsidie vau 5000 francs te verlcenen. Nog voorldurend zijn de zillingen tier cor- rcclionnele regtbank van Gent gewijd aan do geruchtmakendo zaak van Anna Bella Kohrsch. Bereids zijn 43 geluigen in verhoor genomcn lerwijl nu jl. dondertlag het verhoor der be- schnldigden is aangevangen. Uil Gent worth berigl, dat in tlie slad en omliggonde gemeenten thans valsche goud- slukkeiKan 10 francs in omloop zijn. Zij moe len zeer vernnflig nagemaakI zijn en slechls aan den klank herkentl kunnen vvorden. Men verneemt, dat er plan bestaatom den Belgischen spoorweg van Gent op Eecloo tot Maldeghem door le trckken, zootlat men dan te Aardenburg slechls een uur van het groole Belgische spoorwegnet zal verwijderd zijn vveshalve er levens uilzigt bcslaat, dal, ingeval een spoorweg van Gent naar tic Wesler-Schelde (Breskens) mogl vvorden gelegd voornoemdo gemeeule aan tlie lijn zoude komen. Nu Savove is aangehecht, bogint men le tlenkcn aan Belgie lerwijl de Rijn niet wordt vergelen. Men zal er om lagchcn en zeggen pessimist Is hel niet aldus met Savoye be- gonnen en hoe is hot geeindigd Allhans in Belgie Zelf is do vices voor aanheehling zoo sterk dat stalen en gemeenleraden het reeds noodig achlen tloor adressen aan den koning en door manifestation daarlegen te protesleren. Het Journal de Bruxdles dceit de volgende I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1860 | | pagina 1