N°. 336. Woensdag 6 Junij 1860, 7C. Jaa W a Nieuws tijdingen. Mcngelingen. VOOR l J. Dit Weekblad wordl elken Woensdag-morgen uitgegeven bij C. W. Overbeeke le Neuzen. Bepmjs is 80 cents in da drie maanden en franco per Post 95 cents Men abonneerl zich bij die BoeltliandelarenPosldirecleuren en Brievenbushouders. Adverlenlien gelieve men aan den Uilgever intezenden uiterlijkDingsdag, des namiddags ten 4 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt voor el he plaatsing. Blulst, 5 Junij. Aan hoi festival alhier op a an s taainlen donderdag, zu11 eri nog tleelnemen de harmonien van Middelburg en Vlissingen dus in hel geheel 13 muzijkvereenigingen. Sluls, 1 Junij Bij de Chrislelijk Afge- scheidene gemeenle alhier is lot predikanl be- roepen do kandidaal IV. Diemer, liloostepzande (Honlenisse) 4 Junij. Gisteren namiddag ontslond alhier een hevig onweder waarbij de bliksem gevallen is op do gaaistang van de haridboog-socieleit Willem Tell alhier welke gaaislang van boven tot beneden geheel verpletterd en uil den grond geligt is. Terwijl de spaanders over het geheele schietveld verspreid en als het ware in den grond geplant waren, was de ijzeren prang, zeer beschadigd op eepen afsland van eenige ellen weggeworpen. Wij hebben ons nieennalen verwonderd dat deze societeil stilzwijgond aanzag en toestond, dat, ten pleiziere van enkele leden, de van talrijke ijzeren pinncn voorziene prang op die stang ge- plaatsl word en staan bleef, en zulks le meer omdat wij oris overluigd hielde»dat in die socie- teit niannen gevouden worden genoegzaam met de naluurwctenschap bekend om te weten, dat ulle in de hoogle geplaatste scherpe voor- werpenvooral van ijzer of ander melaalden ldiksem aantrekken. Moge hel gebeurde, ook vooranderehandboog- sooieteiten tot waarschuwing dienen Thans zijn eenigo nadere bijzonderheden be kend omlrent het vreesselijk ongeluk dat op den tweeden Pinkslerdag de Capelsche sloom- boot heeft gelroffen. Deze stoombootgeheel ongeschikt om bij ruvv weder diensl le doen in ecu vaarwater als tusschen Capelle en Rotter dam is maandag namiddag omstreeks twee ure van Rotterdam verlrokken en vvilde do reis in vveerwil van het noodweer voortzellen terwijl andere booten de reis slechts tot Dordrechtver- volgden. Tot het Bergsche Veld op de hoogte van de Rookoek zelte het bootje do reis voort niaar geraakto aldaar overvuld en zonk. Vreesse lijk was het lot van hel vijftiglal personen dat zich aan boord bevond tien hunncr zijnde de stuurrnan een matrons en 8 passagiers slaag- den er in op den schoorsteen en in den mast te klimmen waar zij een lienlal vreesselijke uren doorbraglen met den dooil voor oogen daar zij ieder oogenblik gevaar liepen in de diepte weg le zinken of door de golven weg geslagen te worden. Dingsdag morgen ten 4 ure wer- den zij daar gered door de stoomboot Slad Geer- Iruidenberg welke mede maandag van Rotter dam verlrokken was maar om hel stormachtige weder do reis niet verder dan tot Dordrecht voortgezet had. De ovcrige personen die zich aan boord bevonden hadden ten getalo van 48 zijn alien in de golven omgekomen. De boot is thans geligt en te Drimmelen binnengebragl. Van de verongcluklcn waren erl4van Capelle, 14 van de Hooge en Lage Zwaluwe waaronder drie zuslers5 van Raalsheuvelenz. De tijdingen, welke men alom verneemt, nopens den jongsten storm die bijna overal in ons vader- land ztjnen verwoestenden invloed deed gevoo- len zijn onlzettend. Vele schoone bosschen en lusthoven gelijken op eon slagveld dat de dui- delijkste sporen heeft achtergelalen van den hevi- gen slrijd der elementen waardoor eeuwen- oudo eiken als een riet zijn afgebroken. De rijkdom der bloesems ligt verspreid over den grond en de vreesselijke sporen welke de wind op bladeren en boomen gelijk ook in sommigo streken op de veld vruchten heeft achtergelalen doen do toekomst treurig inzien. Alleenig van Scheveningen zijn, zoo ver men tot heden weet29 visschers meesl alien va- ders en broodwinnersen 3 jongensdie met hunnc vaders waren medegevarcn omgekomen. De kuslen zijn bedekt met wrakhout en goede- ren afkomslig van verongelukte schepen. Ook uil Belgie worden mede een aanlal ram- pen door den storm veroorzaaktmedegedeeld. Op do Britsche kusten en wateren zijn niet minder dan 150 schepen vergaan of geslrand. Onder do vergane schepen behoort eene stoom boot welke een pleizier tog t deed, met 80 per sonen aan boord. In hetgezigl van Yarmouth zijn 's maandags 8 schepen vergaan, met 40 a 50 perso nen die alien in de golven hunnen dood gevon- den hebben. De heer G. Baltelie predikant te Breskens beroepen bij de Hervormde gemeenle te West- kapello, heeft voor die beroeping bedankt. Volgens een berigt uil Breda lijdt de be- volking aldaar nog zeer aan koorlsen, en heb ben ook do mililairen veel last van die ziekto maar meer nog van long- en levcrontsleking. Van de 130 zieken in het hospitaal zijn er 70 lijdende aan de laatste zieklen. Men zal zich herinneren datbij gelegen- heid van de jongste verkiezingen voor een lid van de provinciale staten van- Gelderland een in het hoofd-kiesdistrict Arnhem woonachlig persoon de verdenking op zich heeft geladen van stemmen le hebben gekochtterwijl 24 in- woners van Velp werden beklaagd van het ver- koopen hunncr stem. Die zaak werd II. zaturdag voor de reglbank te Arnhem behandeld. Na het verhoor van 14 geluigen heeft de ofheier van justitie op krachtige wijze doen uitkomen het onzedelijko der plaats gehad hebbende ge- beurlenisscn en daarna tegen de 25 beschul- digden gerequireerd tegen den ccrsten als de hoofdaanlegger toepassing van art. 113 C. P., in verband met art. 8 van de wet van 29 Junij 1854 en milsdicn eene geldboclo van f 54 en ontzelling der reglen in meergemeld art. 8 ver- meld voor den lijd van tien jaren ten opziglo der overigen toepassing van hetzolfde artikel milsgaders art. 464 C. P. en mitsdien geld— boelo van f 2 zijnde het dubbele van den be- taalden koopprijs. Bij haar vonnis heeft de regt- bank vier der van verkoop hunner stemmen aangeklaagden vrijgesproken doch den eersten beschuldigde den kooper veroordeeld lot geld- boelo van f 40, en ontzetting der regten ver- ineld in de letters a, b, c, e, f, van art. 8 der wet van 29 Junij 1854, gedurendo acht jaren en de overige 20 beschuldigden ieder lot eenvoudige geldboete van f 2, en solidair in de kosten. Het verdient opmerkingdat, volgens hel openbaar ministerie ongeacht alle geldolijko aanbiedingen geen lid der Arnhem- scho balie de verdediging van den eersten be schuldigde heeft willen op zich nemen en ook do overigen zich zclven hobben verdedigd. Blijk- baar was het dat de hoofd-beschuldigdo J. V. G. van Gustenhoven niet uit eigen be- weging maar onder den invloed van derden had gehandeld die dan ook wel de noodige guldens, waarvoor de stemmen waren gekocht, zullen hebben vcrstrekl. Hel moetler ecro van de Nederlandsche nalie gezegd worden dat dezo zaak de eersle van dien aard in Nederiand is. Uit Loevcslein wordl gemeld dat de oude lindeboom welke aldaar staal en volgens de overleveringen door Elsjevan flouivemngen, gedu- rende de gevangenis van den beroemden Hugo de Grootop dat fort geplant zoude zijn, door den storm van 28 Mei zijne kruin heeft verloren. Den 29 Mei jl. reden vier boeren op een wagen van Coevorden naar Meppen alien in beschonken toesland op twee plaatsen te Dalen en Wachtem moeslen nog borrels genomen worden. Een hunner werd zoo dronken dat hij achter in den wagen moesl worden gclegd toen men aan zijne woning kwam en hem in huis wilde brengen vond men een lijk hij was in don drank geslikt. Nog geen jaar geleden stierf zijne zusler aan eene jencver-beroerto met do fleseh in de hand. Roning Leopold, vergezeld van don graaf van Vlaanderenis jl. donderdag uil Brussel over Ooslende naar Engeland verlrokken. Jl. donderdag en vrijdag zijn door het hof van assises van Oost-Vlaanderen twee dienst- meiden tot de doodstraf veroordeeld beide ter zake van kindermoord. Op den toren van de kerk der Belgischo gemeenle Ciingo is Pinkslermaandag de bliksem gevallenon heeft daar tamelijk veel schade aangebragt. Behalve hovcngcmelde zijn er nog drie kerk- lorens in Belgie door hel onweer getroffen en twee daarvan vernield. In de laalslvorige week zijn te Londen 1087 sterfgevallen aangegeven, Treurig is het le moe- ten vermelden dat onder deze 4 kinderen waren die door onvoorzigligheid in hot bed zijn vcr- smoord 6 alio ten govolge van brand wooden stierven en 8 die vermoord gcvonden zijn. Parijjs1 Junij. De Moniteur deelt heden een artikel mode, waarin gezogd wordl, dat het gouveruemenl ineenl le moelen protesteren logon kwalijk gezinde veronderslellingen en be- sehuldigingen zoowel als tegen onbedachle uit- loggingen naar aanleidiiig der aanhcchling van Savoyeen Nizza. Het blail herinnerl de ornstan- digheden welke grleid hebben tot den afsland dier provincien van Piemonl afgescheiden door do hoogste bergen van Europa zegl dat het Fransehe gouvornement verre van het denk- beeld om verwikkelingen in Europa uit le lok- ken of te doen ontslaanmet het doel om daarin op nieuw gclegenheid le vinden tot vergroo- tingintegendeel door geheel tegenovergesteldo gedaehlen is geloid. Hel gouvernement betreurt de kwade praktijken, aangewend met hel doel, om dagelijks de minst juiste indrukken zijner ware bedoelingen le verspreiden. De keizer doct zijn uilerste best om in Europa hel geschoklo vertrouvven te herslellen zijn eenige wensch is in vrede te leven met de vorstenzijne bond- genoolen en al zijne zorgen te wijden aan de krachtige onlwikkeling der hulpbronnen van Frankrijk. Nu wordt ook door den Parijschen Moniteur volgens eene depeche uil Napels het berigt bevestigd dat Garibaldi Palermo op den 27 Mei jl. is binnengetrokken en het grootsle gedeelto van do slad had bemagligd dat vervolgens do troepen dien dag in het kasleel waren gecon- centreerd ten gevolge waarvan op vele punten brand was uitgeborsten. Den volgenden dag heeft Garibaldi een aanval op het kasleel gedaan. Het gevechl moet zeer hevig zijn geweest. Het koninklijk paleis is een prooi der vlammcn ge- worden. De opsland in de andere steden van hel eiland breidt zich steeds uit. Calabrie en de Abruzzen schijnen voor als nog, ruslig te zijn. Garibaldi heeft een besluit genomen, waarbij 8 regemenlen infanterio zullen worden opgerigt die in het Sardinisch leger rang zullen nemen na hel 52sto regement. De Fransehe en de Engelsche drukpers he- gint zich langzamerhand gunsliger over den opsland op Sicilie uil te laten. Zelfs het con- servalieve Engelsche dagblad de Standard roemt Garibaldi's vaderlandsliefdo en zeldzamo onbaalzuchtighcid hemelhoog. Men zegtdat generaal Lamoriciere niet meer dat verlrouwen bezit hetwelk hem aanvankelijk te beurt viel. Ook moet hij niet zeer inge- nomen zijn met den geesl van de nieuwe Pau- selijkc troepen. De grenzen van den Kerkelijken Staal worden steeds verontrust. Fai*sjs 4 Junij. Men verzekert dat het bombardemenl van Palermo gisteren hervat is. Volgens de onlvangen berigten moet het eersto bombardement onlzettende schade veroorzaakt hebben. TTsirijas4 Junij. Tijdingen uil Napels van gisteren avond houden in dat de koning ge- weigerd heeft de voorwaarden der capitulatie van Palermo goed le keuren. Dien ten gevolge zouden de vijandelijkheden gisteren middag we der aanvangon. Do slad Palermo is gebarrika- deerd. Een deel der koninklijko troepen werd doorde opslandelingen omsiugeld. Een Napoli- laansch generaal zou tot de iusurgentcn zijn overgegaan. Titels van Garibaldi in verschillende bladon Napelsche Courant het v. monster in menschen- gedaante Roomscke Courant: Antichrist Weener Bladen rebel pur profession BerlijnscheRreuzzeitung: de a aeonturier Garibaldi/' Engelsche Bladen de held Garibaldi Bologeesche Bladen onze heldhaftige zoon van Italie Turijnsche Courant: de a en gel Gabriel is in de gedaante van Garibaldi nedergedaald enz.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1860 | | pagina 1