N°. 335. Woensdag 30 Mei 1860. 7°. Jaarg. Ingezonden Stukken Nienwstijdingen. Dit Weelcblad wordl ellcen Woensdag-morgen uilgegeven bij C. W. Overbeeke te Neuzen. Deprijs is 80 cents in dedrie maantten en franco per Post 95 cents. Men abonneert zich bij alle BoelehandelarenPosldirecteuren en Brievenbushouders.Adverlenlien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dingsdag, des ncimiddags ten 4 ure deprijs van 1 tot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt voor eliteplaatsing. Mogen de Marechaussee eigendunkelijk de woningen der ingezelenen intreden Een ieder is honing in zijn linis was weleer een volksspreuk De waarheid ran ilit spreek woord kan thans in sommige plaalsen worden in Ivvijfel gelrokken waar de policio een door- loopend crodiet daarop heeft geopend een slaailje hiervan wcnsclite ik aan liel oordeel des publieks le Ievcrenzoo ook nood breekl welt en zegt het spreekwoord niaar ook dit kan evengclijk lielwijfeld worden, waareene polieie hecrschl welke, toegerust alleen met do letter der wet, geene omslandigheden kan erkennen. Het zal wel cenigzins van algemeene bekend- lieid zijn hoe onlangs le Sas-van-Gentalsook te Philippine de Belgische geneesheeren van de aangrenzende gemeenlen Bouc,haute en Assenede - door ilen wachtmecster van de brigade mard- chauss^e le Sas-van-Gent zijn bekeurd geworden wegens het uitoefenen van bun geneeskundig praklijk in die gemeenlen, by ingezelenen, waar zij lot dal einde waren geroepen en hoe ijverig die heeren policie-beambten hun onderzoek dicn- aangaande hebben ingesleld aan de huizen der ingezelenen waar zij dachten eenige inlichtingen daarover le bckomen zelfs zoo ijverig dat men en corps het onderzoek inslelde tot in de kamer liij het ziekhed van den lijdcr welke zich in bedenkelijken toestand bevondtzondcr dal deze van dit aangenaam bezoek bowust wasen hoe de geneeskundig behandelde pcrsonen voor de regtbank zijn gedaagd oin geluigenis dienaan- gaande af te leggen. Ofschoon elk misnoegd over de manier der gehouden instructie in deze zaak en menigekrcet van veroutwaardiging zich deed hoorcnbleef het echter bij do zaak. Op den 16 Mei II. herhaalde zich een der- gelijke instructie-zaak te Philippineen wel over een feit der vermelding waardig Op den 1 Mei bevorens verkeerde eene vromv in barensnood vricnden en goode geburcn werden ter hulp geroepen daar geene vroedkundigen in de gemeente aanwezig zijn; de toestand was bedenkelijk waarheen overal van Nederlandsche vroedkundigen ver en allermoeijelijksl vervvijderd, wordt van het naastbij gelegen Belgisch dorp, eene erkende en gecxaminecrdo vroedkundige vromv gehaald die vrouw verklaartdat er geene verlossing mogelijk is zonder instrumentele be~ handeling en de toestand allcrhachelijksl is goede raad was duur in dit gewiglig oogenblik de familie spoed zich naar het op J uur afstands vcrwijderde dorp Bouchaute en smeekt den al- daar zoo wijd gerenomcerden heel- en verlos- kundigen loch zijnen liij stand le willen koinen verleenen die heer, het gewigt der zaak besef- fende en zijne edele roeping herdenkende snelt ter hulp, en zie weinige oogenblikken later is nioeder en vruchl van een anders gewisson dood gercd. Maar ja wel, 15 dagen later komt het ter ooren van de koninklijke marechaussee to Sas- van-Genl(hoe is wel le gissen maar best voor- eerst nog daarover het stilzwijgen le bevvaren den eenmaal gedeclareerden oorlog legen de Bel gische geneeskundigen moet worden vcrvolgd; (ingelicht welligt door die verfoeijelijke hand- langers,) snelt men naar Philippine en begeeft zich alweerals vroeger ongevraagd en ongenood ton huize van die vrienden en geburen welke men wist geluigenis der vcrloskundige behan- deling te kunnen gcven welke men met allerlei lastige vragen overstelpt en als het ware eene geluigenis uil den mond persthiermedo nog niet levreden gaat men ook nog een onderzoek iustellen ten huize der behandelde persons zelve olwaar zij na door den man gehoord le zijn door dezen het binnendringen in de kamer zijner nog allezins zwakke vrouw met nadruk moet worden helot; men mag hun overtuigend alles bijbrengen wal men kan het kan niet hclpen hun pligt schrijft hun voor, de zaak moet worden vervolgd. INu vraagt schrijver dezes is men hier dan nog in het zoogenoemdo vrije Nedcrland waar het zedelijk regt van den burger van den staat zoo hoog wordt geeerbiedigd waar do wctton aan den reglerlijken magislraatspersoon zoo vele om- zigligheid voorschrijft legen hot inhreuk maken van het onschendbaro van den burger in zijne woning dat lagere slaatsdienaren zich hierover zoo weinig durven te bekreunen; het land waar menschlievende daden zoo hoog worden geroemd en vaak zoowel aan vreemdeling als ingezeten met eerbewijzingen worden beloonddat hier die onder eenen weltigen vorm kunnen worden strafbaar gesleld of is het spreekwoord onwaar- heid geworden nood kent geen wet ofheerscht hier dan eene dit alles ovcrvleugelende polieie die in dit alles geene omslandigheden wil of moet erkennen maar met verloocheuing der mensehheid alleen slaafsch de letter der wet moet opvolgenal was het dan maar om per- soonlijk te kunnen handelen Grool dan ook is de veroutwaardiging geworden bij Philippino's ingezelenen en benard de toe stand der bezwangerde vrouwen waaroin dan ook algemeen de wcnsch wordt geuildal er po- gingen in het werk zullen worden gesleld bij de hoogo regering ten einde moge worden te go- moed gekoinen in den bedenkolijken toestand waarin die gemeente hierdoor wordt gewikkeld. Een voorslaandcr van Rcgt en Billijkheid. Door de commissio uit het provinciaal ge- regtshof in Zeeland zamengesleld ter voldoening aan art. 11 der wet op het notarisambtis den 23 dezer na afgelegd examen hevorderd lot kandi- daal-nolaris de heer Joscphus Kroonnotaris- klerk te Honlenisse. Uil een door hot deparlement van financien openbaar gemaakt overzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de vier eersle maanden dezes jaars blijkt, dat die mid delen hebben bedragen f 19,034,519,96 tegen f 18,756,848,90 in helzelfde lijdvak van 1859. Uit Arnhem wordt van den 23 dezer gemeld In eene talrijk bezochle vergadering der Arn- hemsche kiezers-vereeniging is gisleren avond met bijna eenparige slemmen tot kandidaaL bij de aanslaande verkiezing van een lid der tweedo kamer verkozen de heer jhr. mr. J. G. II. van Tets van Goudriaan oud-niinisler van binnenlandsche zaken. Naar men verneemt heeft do heer van Eds die kandidaluur aangenomcn." Aieuzen 30 Mei. Van wege de genie is heden alhier aanbesteed bet herslollen van eenige bruggen aan deze vesting en is daarvan aan- nemer geworden de heer S. van Reesalhier, voor f6700. Den 25 dezer is te Middelburg aanbesteed het Ievcren en inhangen van een paar nieuwe ebdeuren voor de ooslelijko buitensluis op het kanaal van Neuzen. Daarvan is aannemer ge worden de heer Fills, to Vlissingen, voor f 4675. 11 ill s t26 Mei. De muzijkvereenigingen welke aan het luisterrijk festival, alhier op don- derilag 7 Junij 1860 to houden zullen deel- nemen zijn do navolgende elf: Axel, Belcele, Clinge Doel St.-GillisKemseke Kieldrecht, Stekene (fanfares) Slekcne (harmonie) Tem- scho en Zaamslag. Verschrikkelijk zijn de gevolgen van den storm welke op jongsll. maandag namiddag tot den avond gewoed tieeft. Met ieder oogenblik hoort men nieuwo bijzonilerhoden doch alles aller- treurigst. Alom zijn booinen ontvvortcld, schoor- sleenen ingestort, daken beschadigd en zelfs huizon en schuren vernield. Zoo is onder ande- ren even buiten Hulst eene pas nicuw gebouwdo schuur van deszelfs fondamenlen opgenomen en te gronde geworpen bij het Spui lusschen Neuzen en Axel eene schuur ingestortto Philippine twee in aanbouw zijndo huizen om- ver gewaaid allerwege honderde boomen neder- geworpon enz. Ook aan do zeewerken voor- namelijk aan de calamitouse polders is de schade aanzienlijk, De geruchlen van zecrampen zijn treurig doch is daarvan nog niols met zeker- heid le melden. Men meldt uit Rotterdam van den 29 dezer Mel deernis heeft men vernomcn welke vreesse- lijke ramp de stoombool heeft getroffen welke do dienst verrigl lusschen deze slad en Cupelle in de Langstraat en gisleren middag ten half twee ure van hier was vertrokken. Op de hoogto van de Zwaluwe gekomen is deze boot ten ge- volge van den orkaan overzijde gevallen en daarna gezonken. Naar wij vernemen zijn heden in den vroegen oehtend slechts negen pcrsonen gered van het vijftigtaldat zich, naar men zegt aan boord van de boot bevond loen het ongeluk plaals greep. Nadere bijzonderheden kunnen nog niet met zckerheid worden raede- gcdeeld, Men meldt uit Sleeuwijk van den 27 dezer: Heden nacht heell alhier een treurig ongeluk plants gehad. Eene groote tjalk diep geladen met 48,000 sinks sleeu voor deze gemeente ge- ankerd liggendeis door den storm zoodanig geleisterd dat zij is gezonken, met het onge luk kig gevolg dat de schipper B. de llaan en zijne vrouw, alhier woonachligbeide in de go!ven hun graf hebben moelen vinden. Do knccht was gelukkig aan wal. Alio pogingen der beide ongelukkigen om zich le redden wareii vruchteloos." Voor eenige dagen liel de landbouwer Gun- nin/cin do nabijheid van Kampen wonende een taxisboom die hem in den weg stond om- houwen en gaf een zijner knechts order do takken er af te houwen en aan bossen to binden. In dat zelfde land weidden 6 kalveren die waarschijnlijk van deze takken gegelen hadden melhetongo- lukkig gevolg dat zij den volgenden morgen alle dood in het land lagen. - Den 21 dezer heeft te Enschedc eon zeer droevig ongeluk plaats gehad. Twee Israelilischo vrouwen zich badende in den Dcukelin do gemeente Losser zijn door bijkomende omslan digheden beiden verdronken. De eene was moe- der van 9 en de andero moeder van 5 kinderen. Beide lijken zijn na den middag naar hunno woning teruggebragt. Door gewelens-angst geprangd heeft een onbekende wedcr f 70 aan den minister van financien toegezonden zijndo eene som waar- voor hij het land heeft te kort gedaan. Den 26 dezer aijii per lelegraaf tijdingen ontvangen uit Balavialoopende tot 10 April. Politiek nieuws van eenig belang was er niet. De Balaviasche Handels-veveeniging deell mede dat de stand van zaken in Banjermassin dage- lijks bcter werd. To Sl.-Nikolaas is er tusschen do Kalholijko en liberate partij hevig gelwist over de provincialo verkiezingen welke jl. maandag hebben plaats gehad doch bij welke de Kalholijko partij do bovenhand heeft behouden le Gent Brugge Lokeren Antwerpen en Brussel hebben do libe- ralen gezegevierd. Men spreekl van eene le doene aanvraag aan de Belgische kamers tot het leggen van eenen ijzeren weg van St.-Nikolaas langs Temsche regtalreeks op Brussel. Do heeren van Maanen C.° to Antwer pen hebben beslolen de acht volgende slooin- vaarllynen to openen als: Van Antwerpen naar Luik en Namert van Luik naar Rotterdam en Amsterdam van Parijs naar Amsterdam van Antwerpen naar Gent; van Antwerpen naar Leu- ven van Gent naar Rotterdam van Gent naar Amsterdam, en van Antwerpen naar Brussel. In do berigten over do handels-operatien van Antwerpen leesl men het volgendo over do granen Brie omstamligheden drukken onze inarkt1.° hadden wij in korlen tijd eenen grooten opslag 2 sodert weinig tijds talrijko aanvoeren en 3.° hot schoon en groeizaam wedcr van thansbrengen te zamen het liaro too, om de prijzen to doen dalen en men zou niet kunnen verkoopen dan legen belangrijken afslag maar de verkoopers zolderen liever hunno waar in de overtuiging van later vaslo prijzen to zien lerugkomen, Een paar jaren geleilen had een man nil Antwerpen aan zijne jonge vrouw een ceuwig vaarwi'l gezegd en was naar Amcrika vertrokken met het voornemen om ecus to beproeven of do forluin hem daar niet gunstiger zou zijn dan hier. Den landverhuizer was ginds al even arm als te Antwerpen, en daarbij herinnerde hij zich gcdurig de oude Vlaamsche sprcuk Qostwest VOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1860 | | pagina 1