BT°. 333. Wocnsdag 29 Febiuaiij 1860. 7 Jaarg. Nieuwstijdingen. Dit Weekblad wordl elken Woensdag-morgen uilgegeven bij C. W. Overbegke leNeusen. De prijs is 80 cents in de drie maanden en franco per Post 95 cents. Men abonneerl zich bij alio BoeJchandelarenPosldirecleuren en Brievenbuskouders.Adverlenlien gelieve men aan den Uilgever intezenden uiterlijk Dingsdag, des namiddags ten 4 ure de prijs van 1 lot 4 r eg els is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, bchalvc 35 cents zegelregt voor ef/ce plaaising. De\\StQ§fs-C»iimnt deelt mode hel cervol onl- slag hij Z. M. besluit van 21 dezerverleend aan de hceren mr. P, P. van Basse, als minister van financien jlir. mr. van Pels van Goudriaan van jhinnenlandsche zaken; jhr. mr. baron van Goltslein, van buitenlandsche zaken; mr. W. van Bomundevoor de zaken der R.-K. eeredienst, en1 mr. C. II. B. Boot van justitie. Bij besluit van 22 dezer met ingang van den volgenden flag, zijn door Z. M. benoemd tot minister van financien en tevens lijdelijk van buitenlandsche zaken, jhr. mr. F. -A. baron van Hall; van binneulandsche zaken jhr. mr. S. baron van llcemslra cominissaris des konings in de provincie Zeelantl voor de zaken der R.-K. eeredienst, en tevens lijdelijk tot 9 Maart van justitie, mr. A. Mutsakrs van justitie met ingang van 9 Maart mr. M. II. Godefroi. Hel insgelijks aangeboden ontslag door de minis ters van kolonten van marine voor de zaken der Herv. en ninlere cerediensten en van oorlog is bij hot vermelde besluit door Z. M. niet aan- genomen. Be lijdelijke vvaarneming van de betrekking van schoolopziener in Zeelands 5de schooldis- trictopengevallen door het overlijden van tlr. A. Callenfelsis door den minister van hiunenl. zaken opgedragen aan dr. II. I'olman Kriisemanschoolopziener in het Isle district, te Middelburg, Bij Z. M. besluit van den 19 dezer is bij het korps marinicrs onder anderen benoemd tot kapilein 2de klasse, de Iste luit. L. F. Geill. In de zitting door de provincialo commissie van geneeskundig ouderzoek en toevoorzigt in Zeelamlin den loop dezer maand te Middel burg gehouden is onder anderen geexami- neerd de heer JM. van Pienbroek als stedelijk vroedineesler. Z. E. do minister van flaillhans voorzitlcr in den raad tier ministers heeft den 23 dezer do nieuvv benoemde en de aangehleven minis ters ten zijnenl aan een' maaltijd vereenigd. De minister Rochussen blijft intussehen nog voort- durend koorlsig en de loestand van den afgelreden minister voor de R.-K. eeredienst den heer van Rnmundcschijut in de laatsle dagen nog al vorergerd. Men verneemt dal Z. M. den heer baron van Goltslein, gewezen minister van buitcnl. zaken benoemd heeft lot minister van slaalen den heer van Tetsgewezen minister van hinnenl. zaken, tot commandeur van de Orde van den NederJ. Leeuw. Volgens gernchtzal de t-.veede kamer tegen den 13 Maart worden bijeengeroepen en alsdan door de regering hel voorslel worden ge- daan om slaatsspoorwegen aan te leggen. Het nieuwe ministerie moel althans daarvoor niet on- gnnslig gestemd zijn. Men verneemt, dat de miliciens der ligting van 1859, die zich lhans in reserve hevinden in het laatst der maand April aanslaande in acliere dienst zullen worden opgeroepen. ISataviUi 13 Januarij per telcgraaf.) Zr. Ms. sloomschip Onrust is te Banjcrmassin door inlanders overrompeld. De geheele equipage, nil 55 man en 7 ofiicieren bestaaude is om het leven gebragt. Hulst 24 February. Gisleren avond ora- slreeks zeven uur werd op het uahurig dorp St.-Jansteen een half uur afslands van hier ge- legenbrand bespeurd zoodal vele personen zich derwaarts begaven. Hel is gebleken dal de schuur van den landbomver C. PielcrsCz. nabij het dorp, met al wat zich daarin bevond eene prooi der vlammen is geworden en hel af- zonderlijk slaande woonhuis en de bakkeet, slechts met veel inspanning is behouden gebleven. Vier paarden acht stuks koeijen en runderen be- nevens eene groole partij gedorscht en onge- dorscht graande bouwgercedschappen enz. zijn verbrand. Men zegtdal het gebouw der Bchuur tegen brandschado was verzekerd. Het verlies der roerende goederen wordl op onge- veer f 3500 begroot. De oorzaak van dezen brand is onbekend men denkt evenwel die aan kwaad- willigheid to moeten toeschrijven. Naa uwelijks had hier de jammermare van dien brand geklonken toon kwart v66r 8 uur eens- klaps het geroep opging van brand in de slad en weldra bleek zulks ook hel gevnl to zijn, en wel in de Steenslraat over de kerk ten woonhuizo van C. Verwer handel doende in manufacturen. De voordeur en ramen des wiri- kels zorgvuldig geslolen zijnde en den brand in den winkel door het bovenlicht bespeurende is na vergeefs roepen en kloppenmet ver eenigd geweld ilo deur open geloopen, loen on.miildellijk do vlammen naar buiten slo.egen en de hrand reeds een allerdreigendsl aanzien had. Door spnedig van alio zijdeu aangebragle hulp en de werking van de drie brandspuilen werd men den hrand omslreeks 10 uur volkomen meesler tcrvvijl de geheele winkel on het grootste gedeelte van het woonhuis is nitgebrand en alzoo er weinig is gered. Door de goedo wor king der brandspuilen en do vereenigde en onvermoeide pogingen van de brandweer met de gansche burgerij welke bij dezo gelegenheid zoo volijverig hebben medegewerkl tot sluiling van den brand in eene digt bebouwde wijk is, bij gelukkig stil doch vriezend weder doze slad van eene ramp bevrijd gebleven welko de sehromelijkste gevolgen hadfje kunnen hebben. Hot woonhuis, do winkelwaren en de inboe- del zijn intussehen voor eerie annmerkelijke som bij eene Brusselsche maatschappij verzekerd. De oorzaak of het begin van den brand, vermits men aanvankelijk alio loegangen naar binnen hel huis (bevindende zich het gezin in een achtergedeelte) behoorlijk gesloten vondligt in het duister. Naar men intussehen verneemt is daaromlrent een geregtelijk onderzook aan- gevangen. De bewoncrs der aanpalende huizenwelke uit vrees voor erger hunnen inboedol naar buiten en elders braglenhebben hicrbij veel schade geieden. Aardenburg- 25 Februarij. Heden werd alhier in handen der marechaussee overgeleverd de persone van B. V.weduwe V. Spoedig bleek het dat zij krankzinnig was. Zij had des avonds 5 uren op Eede een stroo-stapol korl bij huis en schuur van II. R. slaande, in brand gesto- ken. Dit werd door eenen 1 ojarigen knaapont- dekt en do slapel door de toegesnelde dorpelingen uileen govvorpen en gebluscht. A.lies was voor brandschade verzekerd het nadeel beloopt f 24. Zij heeft eene krankzinnige dochler in Sinl-Joris- gaslhuis te Dolft. Hengstdijk 25 Februarij. Door den raad dezer gemeente is gisleren tot secretaris en ontvanger benoemd, de heer Ch. F. Hermans, wagenmaker alhier, en zulks in plaats van den heer P. J. van Wesemael. Onder de zes sollicitanten naar de vacerende betrekkingen werd ook genoemd do kundigo lijdelijke waarnemer die gedurende negen weken aan hel beslnur dezer gemeente zulke uilstekende diensleri had bewezen doch die bij de beuoe- ming slechts drie stemmen op zich zag uilbrengen. Naar men verneemt, is het vertrek van den nieuw benoemden minister van binnenlandsche zaken baron van Heemstraafgelreden com inissaris des konings in dit gewestuit Middel burg naar's Hage op morgen,donderdag, bepaald. Hel lhans benoemde ministerie is het 55sle sedert het jaar 1840do troonsbestijging van Willem II. Uit 'sGravenhage wordt gemeld dat do Vlaamscho schrijver August Snieders dezer dagen door de koningin der Nederlanden ten paleize te 's Hage werd ontvangen. Dezo vorslin heeft de opdragt aanvaard van 'sschrijvers laatsle work Avond en Morgen en zich met hem eenen ge- ruimen tijd zeer rninzaam onderhouden. Dit is eene eerdie tot hiertoe nog aan geen' enkelen anderen Vlaamschcn letterkundige te beurt viel. In de begrooting der slad Gent voor hel loopende jaar is eene som van 500 francs aan- gewezen, als bijdrage in de bejiostiging,van een gedenksluk voor wijlen den dichler van Duy.se, stads-archivi5t. Men heeft te dier stede met ge- noegen vernomen dal in onderscheidene plaatsen van Nederland tot helzelfde doel door verdien- stelijke letlerkundigen inteekeningen zijn geopend. Jl. wocnsdag is zekere .Ian de Vosin den estaminet hel Aepken te Gent, door eeno beroerle getroflen op hel vernemen dat zijn zoon een hoog nommer bij de loting voor ilo inilitie had getrokken. Reeds 4 uren later Was hij overleden. Bij besluit vankoning Leopold, van 16 dezer, is een tweede subsidie van 2000 francs toe^c- slaan aan het gemeente*bestrrur vau Damme in West-Vlaanderen lot herslel van het, om.zijno oudheid zoo merkwaardige sladhuis aldaar. De vermaardo jaar- paarden- en vee- markl teStekene is aangekondigd tegen maandug den 19 Maart aanslaande, waarbij een zevenlal prijzen van hoogslens 15 en minstens 8 francs zijn uitgeloofd. Omtrenl den gepleegden moord te St.- Gillis, in het land van Waes, waarvan wij in ons vorig nommer gewaagden vernemen wij nailer, dat de dader is zekere Dobbelaerklompmukcr en herbergier in do Vlasblocm te Sl.-Gillis dio zijn slaglofferJ. van Goethem vlaskooper to St.-Panwejs met drie doodelijke wonden door middel van eenen dolk getrofTen heeftwaaraan deze den volgenden dag bezweken is, De per- soon op wien hij het eigenlijk gemunt had na vooraf met dezen hevig gelwisl to hebben, was zekere van Pulle renlenier binnen die gemeente. Men berigt uit Aelstdal do gendarmerie op het spoor schijnt gekomen te zijn van eeno bende kwaaddoenersdie, naar men meent, in eenige dorpentusschen Ninovo en Aelst, hare vertakkingen zou hebbep. Deze bendo zou verscheidene onlwerpen van moord en dief- stal gesmeed hebben. Uit Brugge wordt gemeld dal de nieuwe en fraaijo schroefstoombool Jacob van Maerlant op zaturdag den 18 dezer hare dienst tusschen Sluis en deze slad heeft aangevangen en dat op dien eersten logt meer dan 150 bewoners van Z,eeuwsch-V!aandercn aan Brugge een be- zock gebragt hebben. Zoodra de we6rsgesleld- heid eenigzins gunsliger wordt, stellen ook do Bruggelingen zich voor wederkecrig een plei- ziertogtje te maken naar Sluis. Uit Brussel wordt gemeld, dat het op zondag 19 dezer aldaar buitengemeen ruw weder geweesl isen boven die stad een zeer hevig onweder is losgebrokenvcrgezeld van sneeuw- storm. Te Luik waar het mede zwaar heeft gedonderd heeft de sneeuwslorm gedurende eenigen tijd het kenrnerk eener hoos gehad. Allerwegen in Belgie heeft hel zwaar gestormd gehageld en gesneeuwd, en zijn hier en daar woningen verniehl. De kerkloren te Wezemael bij Leuven, is door den bliksem gelroffen en afgebrand. Zoo ook is do bliksem geslagen in ile kerktorens to Lierte Puers, in de 0. L. Vrouwen-toren to Mechelen zelfs tot tweemaai toe, doch heeft men den brand telkens gelukkig meester kunnen worden. Te Nazerelh intus sehen zijn loren en kerk eene prooi der vlammen geworden. (Volgens een later parliculier berigt uit Belgie zijn bij bovengemeld onweder op verschillende punlen in dat rijk 17 kerktorens door den bliksem gelroffen.) Een Brussclsch blad deelt de volgende curiositeil mede, ii. I. een doodberigl reeds 50 dagen te voren gereed gemaakt. De nabo- slaanden van een' rijk overledene loch verzon- den dezer dagen aan hunne vrienden en be- kenden de volgende kennisgeving De bedroefde erfgenamen deelen u met smart mede, datden 9 Februarij 1860 te Bis overleden enz. B den 10 Januarij 1860." Men mag hier met regl zeggen dal de ongc- lukkige erfgenamen niet op het onverwachts zijn gelroffen en dal zij de voorzorg gebruikt heb ben om hunne diepo drocllieid in lijds behoorlijk te formuleren. Uit Oostende schrijft men, dal op 16 dezer twee buitengewpon groote tarhotvisschen in het openhaar bij afslag zijn verkochl voor 105 francs, en dat voor de visch in het algemeen nog nooit zulke aanzieulijko prijzen besleed zijn. Te Fera is icmand overleden die zich eene forluin van 25 millioen francs had weten to verwerven. Hij heeft bij testament over dit ge heele vermogen ten gnnstc van den Paus bosehikt, Verledene week is tc Burfieur. bij Havre VOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1860 | | pagina 1