N0. 315. Woensdag 11 January 1860. 71'. II h Nie uwst ijd ingen. Mengelingcn. W"; Dit Weekblad wordt elken Woensdag-morgen uilgegeven bij C. W. Overbiseke le Neuzen. De prijs is 80 cents in de drie maanden en franco per Post 95 cents. Men abonneert zich bij alle BoekhandelarenPostdirecteuren en Brievenbushouders. Adverlenlien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dingsdag, des namiddngs ten 4 ure de prijs van I lot 4 r eg els is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zcgelregt voor elke plaalsing. Naar men verneemt is het antwoord der re- geringj op het voorloopig verslag betreffende de voordragt op de doorgraving in Noord-Hol- land gereed en zou men voornomcns zijn om dit onderwerp spoedig bij do tweede kamer in hehandeling te brengen. Verder wordt medegedeeld dat de meerder- lieid der eersto kamer voor de spoor wegwet is en dat wanneer alle leden legenwoordig zijn vermoedelijk 17 tegen en 22 voor die wet zullen stemmen terwijlj het getal legensleinmeii welligt nog minder zal zijn. Uit 's Hage wordt het volgende berigt medegedeeld <e Er is in de laatste dagon veel gesproken over eene wijziging van het kabinet en meer bepaalde- lijk over de aftreding van de ministers van bin- ncnlandsche zaken en van financien. Naluur- lijk dat dit tot vele gissingen en geruchlen heeft aanleiding gegeven. »Z,ijn mijno berigten juist dan zal geen der ministers aflreden maar zal de hehandeling der voorgestelde wet op de spoorwegen zoo merle die op de doorgraving van Holland op zijn smalst huren natuurlijken loop hebhen. »De beantwoording der vraag of die vvellen tot stand znllen komen en zoo niel of dan later de aftreding of eene wijziging van het legenwoordig kabinet daarvan het gevolg zal zijn rnoet aan den tijd wordon overgelalen." Aan het Nieuwe Amsterdamsch Handels- en Effeclenblad wordl medegedeeld, dat, bij de hervatling der werkzaamheden door de tweedo kamer, eeri wets-onlwerp zal worrlen aangebo- dcn waarbij eene wijziging in de spoorweg- concessien wordt gebragtzoodat uit het plan van den Zuider-spoorweg de overgang Arnhem en dns de lijn Arnhom-Nijmegen zou vervallen terwijl daarvoor de overgang bij Maarsbergen zou vervallen en dus de lijn Utrechl-'sBosch in do plaals zou worden gesteld. Een den 6 dezer bij den minister van staat minister van kolonien, van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indie over Singapore en Aden ontvangen telegram gedagleekend Batavia 7 December II., vermeldtdat de tele— grafische gemeenschapl lusschen Batavia en Sin gapore is daargesled. itfeuzeii 7 Januarij. In het jaar 1859 zijn in deze gemeente geboren 58 van het mannelijk en 69 van het vrouwelijk geslacht te zamen 127 kinderen waaronder 9 onechte; overleden 79 van het mannelijk en 66 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 145 personen waaronder 8 vreetndelingen en voltrokken 18 huweiijkeri. In het jaar 1858 was het gelal geboorten 101 dot der sterften 82 en dat der huwelijken 21. IVeuzeu10 Januarij. In het jaar 1859 zijn alhier uit zee binnengekomen 10 schepen als 8 uit Engeland met steenkolen en 2 uit Noorwegen met bout waarvan 3 in transit. Blontenisse 5 Januarij. Gedurende het jaar 1859 zijn bij den burgerlijken stand der gemeente Hontenisse ingeschreven 209 geboor ten 248 sterfgevallen terwijl 15 kinderen als levenloos zijn aangegevcn in hetzelfdo lijdver- loop zijn 47 huwelijken gesloten. Eenige eholera- gevallendoch vooral kinkhoest en mazeien, deden de sterfle tot eene niet gekende hoogte rijzen zoo zelfsdat tvveemaal een suppleloir register benoodigd was. Volgens medegedeeld berigt in de Kerkel. Couranl van jl. zaturdagheeft ook ds. W. Klueverpred. le Wolfaarlsdijk voor de op hem uitgebragte beroeping naar Sluis bedankt. In den vroegen morgen van 3 dezer onlstond er brand in do meestoof Nederlandin de ge meente 's Heer Arendskerke (Zuid-Beveland) door welke de koude stoof en zoogenaarnde ark is vernield alsmede ongeveer 50 gometen groene mee en 4 paarden eene prooi der vlammen werden. In d en avond van den 6 dezer is oniler Heiu- kenszandop eene hofstedeeen hoop zaad- slruiken kort bij de schuur geplaalst, in den brand geraakldoch door spoedig aangebragte hulp gedempt.^ Opmerkelijk 1)1 ijft steeds het groot aanlal brari- den in de laatste jaren onder Heinkenszand en naburige gemeerilen voorgevallen. Omtrent de- zen laulslen brand loopen ook vveder verschil- lende geruehten welke aan moedwil doen denken. Omtrent den ontsnapten wolf verneemt men, dat bij wel verre van gescholen to zijn dezer dagen bij Berlicurn 3 geiten heeft geroofd 1 varken gebeten en 6 schapen gedood. Men meldl uit Harderwijk dat het gelal aangeworven inanschappen zoowel Nederlanders als vreemden, gedurende de maand November 383 en gedurende de maand December 405 be- dragen heeft, terwijl in het geheel in het af- geloopen jaar 3099 man zijn aangeworven, Uit Voorst (Overijssel) schrijft men Als een bewijs hoe ligtzinnig nog vaak door het eenvoudig publiek (ook door het meer be- schaafde?) wordt te werk gegaan met het aan- wenden van huismiddeltjes diene het volgende Een arbeWiiSL.'had zich voor eenigcn tijd met een sikkel eene niet noemenswaardige verwonding toegebragt aan den linker-enkel. Den volgenden dag was het wondje een weinig ontstoken zoo dat men het noodig oordeelde er een kwantileit koemest op te leggen. Dit had echler niet aanstonds den gcwenschten uitslag er werd 'dus mede voorlgegaanmet het gevolg dat door de broeijing enz. de geheele voetmits- gaders de kuitop de hevigste wijze in ont- steking en veretlering geraakte waarbij zich heflige koortsen verloonden zoodat het eindelijk alleen aan de naauwletlende zorg van een dcs- bevoegde te danken is dat de man niet aan de gevolgen is bezweken." Gedurende 1859 zijn in Vriesland 2512 runderen aan i^p longziekto gestorven of le dier zake afgemaakt. In den loop der vorige week overleed bui- ten do Tongersche poorl te Maastricht de daar algemeen bekende herbergier Prick. De nood- loltigo oorzaak van zijnen dood was dat hij aan het afslroopen eener aan het longvuur ge- storvene koe do hand leende hij had loevallig aan een zijner handen eene kleine wond aan deze deelde zich de smetslof van het geslorvene dier mede, verspreidde zich van de hand door het geheele ligchaam en Prick, anders van een gezond en slerk gestelbezweek korten tijd daarna. Volgens den sterrekundige Boom, zal de komeet van Karel V, die in 1558 bij den dood van dezen keizer verscheen in 1860 te zien zijn. Men schrijft uit Batavia dd. 7 November aan de Tijd: Men schijnt in Europa in de groolsto ongerustheid te verkeeren omtrent Indie. Ik begrijp niet waarom sommigen er genoegen in scheppen onzen toestand als hagchelijk af te schilderen, De onlusten op de buitenbezittingen zijn weinig beduidend minder dan in vroegere dagen. Java is zoo rustig als ooit. Er is geen schijn van eenige opschudding op geheel Java te vinden. Boni zal weldra door onze troepen in bezit genoinen zijn. Op Palembang is het sedert 1850 zoo rustig als lhans en op Banjer- massing kunnon wij het oproer als gedempt be- schouwen, zoodat al die onrustbarende geruchlen, in Nederland omtrent Java verspreid niets te beduiden hebben." In het afgeloopen jaar 1859 bedroeg te Gent het gelal geborenen 4274 waarvan 665 onechte en overledenen 4250; te Antwerpen in dat jaar geboren 3688 en overleden 4503. Uit de vruchtbare pen van den kundigen en »lom gunstig bekcnden heer Ecrevissevre- deregler le Eecloo is weder een nieuw werk gevloeid dat ongetwijfeld bij het Vlaamsch lezend publiek gunstig zal ontvangen worden. In dit werk, gelileld de kankers der steden heeft deschrijver met kracht en klem den goud- lionger en het zedelijk leven der groote bevol- kingskringen met eene meesterhand geschilderd, en daarbij de deugd verheerlijkt en de ondeugd gebrandmerkt. De lezer wordt hierbij geboeid door eene afwisseling van lafereelenzamen- spraken en beschrijvingenterwijl Brussel de plaats is, waar de personen wonenhandelen en zich bewegen. Het is alzoo voor de eersle- maaldat een Vlaamsch schrijver het waagl de hoofdslad van Belgie in oogenschouw te nemen en de kankers der residentie aan le wijzen. In de Belgische provincien Naraen en Luik zijn de riviereu de Sambre en de Maas buiteu hare oevers geloopen. De Indepe.ndance van Douai verhaall het volgende a Dezer dagen kwam een man van Carvin van de markt te Douai lerug met eenig geld bij zich. Een gedeelte daarvan reeds aan Bacchus opgeofl'erd hebbende kwam hij in be- schonken toestand le huis, waar hij naauwelijks was aangeland of hij wilde naar de hcrberg tcrngkeeren maar zijno vrouw vroeg hem eerst het geld af, uit vrees van het anders al te zul len verdrinken. Hij gaf dan een bankbriefjo van 100 francs over doch op eene zoo onhan- dige wijzedat het in den soepkelel viel. Do vrouw was echler zoo gelukkig dat zij dien kostelijken visch spoedig aan den haak kreeg zij legde het bankbriefje le droogen maar wel dra kwam er een groote hond die het ding welligt voor een lapje vleesch aanzag en het zonder veel ceremonien inslokte." Ten gevolge van de uitbreiding, welko thans aan Parijs wordt gegeven bedraagt de begrooting dier hoofdslad uu eene som van 111,000,000 francs. Paler Felellide inquisiteur van het II. Officio die den jongen Morlara uit den kring zijner familie heeft laten wegvoeren wordl thans op last van het gouvernement der Vereenigdo Slalen van Parma, Modena en Romagna waarvan het hoofdbestuur onder den president Farini le Modena is gevestigd geregtelijk vervolgd als schuldig aan kinderroof. Bij gelegenheid van het Kersfeesl heeft op de koninklijke lafel te Louden onder anderen geprijkt een braadstuk van ruim 300 pond, afkomstig van eenen fijnen Scholsen os het braden had elf uren geiluurd. Uit Louden wordt gemeld Volgens het aan de scheepvaarl gewijdo nieuwsblad zijn in het jaar 1859 verongelukt 2045 schepen te we- ten in Januarij 177, Februarij 165, Maart 151, April 159, Mei 110, Junij 94, Jullj 81, Augustus 127. September 140, October 269, November 305, December 257." Parijs7 Januarij. Lord Cowley Engclsch gezant alhier is naar London gereisd met depeches, zoo men zoglvan keizer Napoleon, ten einde aan het Eugelsche kabinet regelings- voorslellen le doen nopens de Italiaansche zaken. Deze zending wordt als eene belangrijke ge- beurtcnis aangemerkt. Naar luid van berigloK uit Rome, le Weenen ontvangen, heeft het bekende vlugschrift, be treffende den Paus en het congrcsaldaar eeno groote ontstolleuis to weeg gebragt. De latere verklaring evenwel van den Franschen gezant aan het Pauselijke gouvernement, dat dit vlug schrift niet het programma van het Franscha gouvernement voor het te houden congres be- helsl heeft bij den Paus weder een' zeer goeden indruk gemaakt, zoodat men hoop voedtdat Z. H. geen bezwaar zal maken om zich op het congres te doen verlegenwoordigen. Een nader telegram uit Rome van 31 Dec. houdt in, dat de kardinaal Antonelli had aangekondigd dat hij den 10 Januarij do reis zou aanvaarden, en dat niets van eenig tegenbevel bekend was. De Paus heeft aan de consulla te kennen gegeven dat hem door buitenlandsche Katho- lijken 12,000,000 Romeinsche krooncn waren aangeboden maar dat hij dit aanbod niet had aangenomen. Men berigt uit Weenen dat de Oosten- rijkscho strijdkrachten in Hongarije versterkt zullen worden uit hoofde van eene steeds toe- nemende spanning onder de Hongaren. Bij het voordragen van een gedicht onlangs in den nationalen schouwhurg le Peslh, hetwelk de strekking had om de Hongaarsche nationaliteit te verhefFen, is dit op begeerte der aanwezigen herhaald, en lelken reize door hen met onge- deklen hoofde aangehoord. Geschiedkundige Herinneringen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Vervolg van No. 313.) 1 Jan. 1385. Graaf Filips de Stoute hertog van Bourgondie beyeelt d« oprigting ya» ■jj v ifit- V .»v f i VOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1860 | | pagina 1