kleding en noodgoederen distribueren, noodziekenhuizen inrichten en nog veel meer. Talrijke vrijwilligers meldden zich om te helpen. Dit is de kracht van het Rode Kruis. Als situaties boven het voorspelbare en de bestaande draaiboeken uitstijgen, dan staan wij toch paraat met onze diensten. En zo zijn wij dan ook in tijden van nood voor iedereen een vertrouwd gezicht. Onze vrijwilligers zijn al ter plaatse, want die wonen en werken midden in de maatschappij. Natuurlijk heb ben we er ook van geleerd. In de huidige omstandigheden zou er wellicht eerder ge- evacueerd zijn. Er zijn nieuwe technieken, bovendien is rampenvoorbereiding nu echt een vak. Maar de kern van onze noodhulp blijft hetzelfde, toen en nu: we staan klaar om bij elke ramp van elke omvang hoe dan ook hulp te bieden.' In dit themanummer over noodhulp mag volgens hoofd Nationale Hulp Nico Zuurmond de grootste hulp operatie ooit in Nederland niet ont breken: de watersnoodramp van '53. Onuitwisbaar in het geheugen van de overlevenden. Maar ook binnen het Rode Kruis is de ramp bijna zestig jaar na dato nog actueel. £^^Hijdens mijn eerste werkdagen bij de Noodhulpafdeling van het I Rode Kruis dook ik direct de ar chieven in. Om te zien hoe de hulpverlening tijdens de watersnoodramp was opgezet en wat we er vandaag nog van kunnen leren. Deze ramp trof Nederland in het hart. Zoveel doden en zo gigantisch veel schade, relatief vlak na de oorlog. Daarom leeft dit trauma nog steeds, ook al zijn we bijna zestig jaar verder. Als gevoed door een soort zesde zintuig had de toenmalige directeur van het Rode Kruis de avond ervoor de geneeskun dige eenheden al in paraatheid gebracht. Daardoor konden we zondagochtend di rect beginnen met de hulpverlening. Er was veel werk te verzetten: evacuaties opzetten, mensen opvangen, voeden en verzorgen,

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 2012 | | pagina 3