Een helse nacht in 1953 Na de storm februari 1953 de dreigi Na de storm Hennie Molenaar ill. Da nielle Schothorst - Zwijsen 2009 ISBN 978 9048703180; (leeftijd 9-12 jaar) Adriaan woont Hennie Molenaar bij zijn zus in Delft, omdat er goedemiddel- dl bare school is. BH In februari 1953 ,'V r._. 1 zorgt de enorme storm ervoor dat de Zeeuwse ei landen onder water komen te staan. Adriaan kan niemand bereiken en weet niet of zijn familie de ramp heeft overleefd. De nacht dat het water kwam Hans Petermeijer ill. Juliette de wit -Zwijsen 1999 ISBN 978 90 2764 085 7 (leef tijd 9-12 jaar) Het is februari 1953 in Zeeland. Marijke woont in een huis aan de dijk. Die dijk beschermt het land tegen de zee. Maar er wordt een zware storm verwacht. Zal de dijk het houden? Die nacht vond de watersnoodramp plaats, waardoor heel Zeeland en delen van Zuid-Holland onder water kwamen te staan. Tekst: Eric Borrias Iedere keer als de golven tegen de dijk slaan, bomen kromtrekken in de gie rende wind en de regen zo hard in je gezicht slaat, dat je geen hand voor ogen kunt zien, dan is er geen mens die er in 1953 bij was, die niet terugdenkt aan die helse nacht. 1953. Stel je voor, geen televisie, geen internet, geen mobiele telefoons, zelfs nauwelijks gewone telefoons. Als je iemand iets wilde vragen liep je er naar toe, want bijna niemand had een auto. Wel had je paard en wa gen of de fiets. Het is 31 januari 1953, zoals gezegd. Een feestdag, want prinses Beatrix - nu onze koningin - is jarig. Maar langs de kust van Zuid- Holland en Zeeland is er geen reden voor feest. Een vreselijke storm beukt tegen de dijken. Het water stijgt snel en in alle dorpen en buurtschappen staan mannen op de dijk. Diep weggedo ken in hun jassen kijken ze naar de zee, voelen ze de dijk onder hun voeten. Hij houdt het nog, maar hoe lang? Een van die mannen is de vader van Adriaan en Jacob en waar ze nou precies wonen in Zeeland of Zuid-Holland dat doet er niet zo toe. Ze wonen in een klein huisje, net achter de dijk, even buiten het dorp. Een klein huisje met dunne muren, beneden één kamer met de bedstee van vader en moeder. Een bedstee? Dat is een bed in een kast met houten deurtjes ervoor. Verder is er een kleine keuken met het fornuis en boven de zolder. Daar liggen de jongens samen in een groot bed. Maar ze kunnen niet slapen; de wind loeit door de kieren. Regen roffelt op het dak en er lekken druppels langs het kleine dakraam naar binnen. Het dakraam klappert in de wind. Straks waait het nog los! Adriaan klimt uit bed. "Kom nou terug!" roept zijn broertje. "Als moeder je hoort!" "Laat me nou maar!" Adriaan haalt een van zijn schoenen onder het bed vandaan, haalt de veter eruit en klimt op de stoel bij het dakraam. "Niet open doen!" brult Jacob. "Natuurlijk niet!" En met een paar slagen, knoopt Adriaan zijn schoenveter vast aan het uit- zetijzer van het dakraam en aan een roestige spijker er vlak onder. Meteen stopt het geklepper. "Kijk, zo doe je dat!" "Doe je wat?" Adriaan valt haast van de stoel van schrik. Achter hem staat moeder met de Rikkert en de ramp Bert Jansen - Bakker 1989 ISBN 978 90 3510 824 o (leeftijd 9-12 jaar) Het is 1953, het helpt ook mee. Hij bedient in een noodsituatie de scheeps- radio, en redt zo veel mensen. Het Zeeland boek Peter Sijnke - Waanders 2009 ISBN 978 90 4008 573 4 Prijs 14,95 (uitgave i.s.m. Zeeuw archief, Zeeuwse Bibliotheek, en de stichting Cultureel erfgoed Zeeland) Nooit eerder werd de Zeeuwse historie op de wijze van Het Zeeland Boek beschreven. HIn meer dan 350 korte, makkelijk leesbare verhalen met treffende illustraties leest u over bekende feiten als grote overstromingen, met de Ramp (1953) als triest dieptepunt, oorlogen en andere verschrikkingen. Maar tevens komen tal van minder bekende weetjes en anekdotes voorbij, zoals tot de verbeelding sprekende verhalen over een Zeeuwse godin - een Byzantijnse prinses - die Walcheren cadeau krijgt, Veerse heksen, een meester-oplichter die met de dochter van de burgemeester van Brouwershaven trouwt en de bijgenaamd 'de Zwarte Panter'. 1-2000 Tijd v 1950 1960 1970

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 2010 | | pagina 2