VERHAAL? wat is UW Regisseur Ben Sombogaart: 'Als kind van zes staarde ik naar de radio en 'zag' het overstroomde land met de verdronken boerderijen en wanhopige mensen op de daken' Zeeland 1953. Julia (actrice Sylvia Hoeks) groeit op in een dorp en raakt op haar achttiende zwanger van vissersjongen Koos. Die vertrekt en Julia staat alleen voor de opvoeding van haar zoon. Familie en dorpsgenoten maken het haar daarbij niet makkelijk. Dan breken in de nacht van 31 januari 1953 tijdens een verschrik kelijke storm de dijken door. De boerderij waar Julia woont, wordt verzwolgen. De jonge moeder komt in het water terecht en raakt haar vijf weken oude zoontje kwijt. Zij wordt gered, maar van haar baby ontbreekt ieder spoor. Uiteindelijk keert Julia met haar redder Aldo (acteur Barry Atsma) terug naar Zeeland, op zoek naar haar kind. Ze treffen een verdronken, surrealistisch landschap aan. Zou haar zoon nog leven? De Storm is in de eerste plaats het emotionele verhaal van Julia, over haar wilskracht om haar verloren kind terug te vinden. Maar Julia staat symbool voor alle mensen die De Ramp hebben meegemaakt, de film is namelijk ook een portret van de Watersnoodramp als geheel. Als Zeeuws bedrijf is DELTA hoofdsponsor van de film, die op het festival Film by the Sea in première zal gaan. NOG NIET VERWERKT Regisseur van de film Ben Sombogaart (De TweelingBride Flightwas in 1953 zes jaar oud. "Ik luisterde met mijn ouders naar de radio. Een stem deed verslag. Starend naar de luidspreker 'zag' ik het overstroomde land met de verdronken boerderijen en de wanhopige, angstige mensen op de daken. Het maakte een onuitwisbare indruk op mij. Altijd als ik over de Haringvlietdam rijd en in Zeeland ben, realiseer ik me wat zich daar heeft afgespeeld. Het was niet makkelijk om een waarheidsgetrouwe en realistische film te maken, met als achtergrond de Waters noodramp. Dankzij ruim 1350 vrijwilligers en de medewerking van verschillende autoriteiten is het toch gelukt. In Zeeland hebben we onder andere gefilmd in Scherpenisse, Zierikzee, Schouwen-Duiveland, Burgh en Sint- Philipsland. De opnames in Stavenisse zijn afgelast, omdat de bevolking dat niet aankon. 56 jaar geleden zijn ze daar door een hel gegaan, blijkbaar hebben veel inwoners dat nog niet verwerkt. Gelukkig konden we uitwijken naar Tielrode in België, waar we de potpolder onder water lieten zetten." WATERSNOODMUSEUM In Ouwerkerk is het Watersnoodmuseum gevestigd in de vier caissons (een soort betonnen boten), die zijn gebruikt voor het sluiten van het laatste gat in de dijken. Wegens een verbouwing is het Watersnoodmuseum op dit moment gesloten. Op 10 april 2009 is de heropening, www. watersnoodmuseum, nl DE RAMP Op de kop van Schouwen-Duiveland bereikte de waterstand het hoogste niveau van de gehele Nederlandse kustlijn. In Nederland overstroomde een gebied zo groot als de totale provincie Zeeland. Er kwamen bijna 1800 Nederlanders om het leven: Brabanders (247), Hollanders (683) en Zeeuwen (865). 72.000 mensen werden geëvacueerd. In Zeeland liepen 125 polders onder, zo'n 40.000 hectare grond. Meer dan 200.000 dieren verdronken. Ruim 47.000 gebouwen werden beschadigd of vernield. DE GEVOLGEN Het zoute zeewater maakte voor langere tijd het land onbruikbaar voor land bouw. De totale schade werd geschat op 1,5 miljard in toenmalige guldens. In Zeeland beschadigde 38 kilometer van de dijken. Er waren doorbraken over 17,7 kilometer en 3,5 kilometer aan stroomgaten. Zeven maanden na De Ramp werd bij Ouwerkerk het laatste dijkgat gesloten. Rondom de opnames van de film De Storm werd eens te meer duidelijk welke diepe wonden De Ramp heeft achtergelaten. Schrijf, fotografeer of film uw verhaal of interpretatie over de Watersnood en stuur het naar de redactie van dit tijdschrift. In het volgende nummer worden de mooiste inzendingen geplaatst. Winnaars kunnen rekenen op een kaartje voor de première van festival Film by the Sea. Stuur uw bijdrage vóór 25 april naar www.ZeelandNet. nl/destorm of naar DELTA N. V, ZEELAND, Antwoordnummer 41, 4330 VB Middelburg. Tot de première op 11 september in Vlissingen, worden er exclusieve filmpjes van De Storm vertoond op www.ZeelandNet.nl/destorm. Regelmatig wordt er nieuw materiaal toegevoegd op deze site. ZEELAND LENTE 09 25

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 2009 | | pagina 7