nog konden bereiken, was het al te laat. Het water ook daar kwam zeer snel. In het verslag van de gebiedscommandant staat het volgende: 'Te Ouwerkerk was tijdens de ramp geen politie. De dienst aldaar werd waarge nomen door het personeel te Nieuwerkerk. Geen verslag staat mij ter beschikking over de toestand te Ouwerkerk gedurende de eerste dagen van de ramp. Spoedig nadat de eerste bewoners te Ouwerkerk en Nieuwerkerk terugkeerden teneinde bergingswerkzaamheden te verrichten, werden op die dorpen politieposten inge richt. Deze posten, elk bestaande uit twee man, werden te Nieuwerkerk onder gebracht in 'de Meebaal' bij Felius en te Ouwerkerk in het gemeentehuis en later in café Slager, toen de exploitant was teruggekeerd. Zowel Felius te Nieuwerkerk als Slager te Ouwerkerk keerden vrij spoedig temg en hun ondernemingen zijn tot het droogvallen van de polder een rustpunt geweest voor politie, bergers en tijdelijk teruggekeerde bewoners'. De eerste post in Ouwerkerk werd ingericht op vrijdag 6 maart 1953- Het rap- portenboek (een schoolschriftje) van de post Ouwerkerk begint op die dag als volgt: 'dagrapport van vrijdag 6 maart 1953, tevens eerste dagrapport betreffende Ouwerkerk na 1 februari 1953- 17.00 uur. Wachtmeester J.M. van Zaal arriveert per stormboot met buitenboord motor bij de bebouwde kom van de gemeente Ouwerkerk, teneinde aldaar, vanaf heden een vaste post van de Rijkspolitie te bezetten, een voorlopig postbu- reau in te richten in het voormalige, door de watersnood getroffen secretarie van Ouwerkerk, teneinde zodra mogelijk vandaar uit patrouilles per boot te maken over het water van het overstroomde gebied rondom Ouwerkerk. Getracht zal worden om van hier uit, zowel de politiebelangen in het algemeen als die voor de gemeenten Ouwerkerk en Nieuwerkerk te behartigen, teneinde z.s.m. na droogkoming van Schouwen-Duiveland op normale wijze de Rijkspolitiediensten te kunnen gaan hervatten'. Wachtmeester Jan van Zaal was sinds begin februari vanuit het rijkspolitiedistrict Wachtmeester Jan van Zaal en Betsie de Braai in het rampgebied. 87

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 2007 | | pagina 11