tVJrM* De vier caissons bij Ouwerkerk o.a. Nieuw-Vossemeer, Rilland-Bath, Fijn aart om er maar enkele te noemen. Meldin gen komen binnen over gebieden elders in Zeeland en Zuid-Holland die zijn onderge lopen. Zelfs in het zakelijke logboek is de ontsteltenis merkbaar als de omvang van de ramp duidelijk begint te worden. De Commando's worden in vrijwel het gehele rampgebied ingezet. Ze werkten kei hard, dag en nacht, vrijwel zonder slaap en voedsel tot ze werden afgelost, om mensen te redden, mensen te evacueren, dijken te versterken, dijkgaten te dichten, en dat onder barre weersomstandigheden. Daarnaast moesten er ook andere dingen gebeuren: zandzakken vullen en vervoeren, voedsel en dekens ter beschikking stellen voor geëvacueerden. Allerlei zaken had men nodig: laarzen, boten, schijnwerpers. En het logboek vermeldt ook dit: de stal op de schietbaan in Roosendaal beschikbaar gesteld voor onderbrenging van afgevoerd vee. Het is duidelijk dat er ongelooflijk veel georganiseerd moest worden, en dat ook nog razendsnel. Het gebeurde daadkrach tig, nuchter, zonder de greep op de zaken te verliezen. Je raakt diep onder de indruk van alles dat gedaan werd, soms met samenwerking van cadetten van de KMA en Franse en Amerikaanse militairen. Erkenning Vermeldt het logboek de feiten koel en zakelijk, de krantenberichten uit die tijd over de Commando-inzet belichten de persoonlijke ervaringen. Pas dan wordt duidelijk wat een enorme prestatie de Commando's, en uiteraard ook anderen die bijstand verleenden, hebben verricht. De omstandigheden waaronder ze hielpen waren die eerste dagen bar en boos: door de kolkende watermassa's en de razende storm was er vaak gevaar voor eigen leven. Hier verdient Commando Jan Willemse genoemd te worden. Een groep van 18 Commando's vocht bij Fijnaart tegen water en wind om tientallen burgers te redden. De Commando's zelf raakten in gevaar, en het razende water sleurde Jan Willemse uit Didam mee. Pas weken later, op 4 maart, werd zijn stoffelijk overschot gevonden en op 9 maart werd hij met militaire eer ter aarde besteld. De gemeente Fijnaart/ Heijningen verleende hem in 1993 pos tuum een onderscheiding: de erepenning van de gemeente. Persoonlijke verhalen zijn ook te horen op een speciaal gemaakte DVD. Hierop doen een aantal oud-Commando's en mensen die destijds door hen zijn gered, verslag van hun persoonlijke ervaringen aan Jaap Schoof. Een indrukwekkende documen taire en historisch belangrijk document. Het is te koop in de museumwinkel tegen de prijs van 10,00. De inzet van de Commando's richtte zich in de eerste dagen van de ramp vooral op het redden en evacueren van mensen, later op hulpverlening en herstelwerkzaam heden. Op 17 februari werd de mili taire bijstand beëindigd. Schoof: "Andere militairen die werden ingezet, kregen na hun acties 4 dagen extra verlof. Niet de Commando's, die vertrokken gelijk naar Zeeuwsch-Vlaanderen voor een veldoefe- ning." Een onderscheiding voor hun inzet hebben de Commando's nooit gehad. Volgens Schoof komt dit doordat commandant Beets de inzet bij de ramp als gewoon werk, gewone plicht van de Commando's beschouwde. Deze tentoonstelling is dan ook zeker een extra stukje erkenning van het geweldige werk dat de Commando's verzetten. De Commando-tenstoonstelling is zeker de moeite waard. Maar het hele verhaal is het nog niet. Veel Oud-commando's hebben in het verleden gereageerd op oproepen in de media om hun verhaal te vertellen, maar Schoof zou graag nog meer verhalen ontvangen om het beeld te completeren. Het vullen van de zandzakken Natuurgebied Voor het museum zelf is het verhaal ook niet af. Er zijn uitbreidingsplannen. Ria Geluk, medeoprichtster van het museum, legt uit dat men alle vier caissons bij het museum wil betrekken. "Deze caisson, caisson 1, blijft gaan over de feiten en gebeurtenissen van de ramp zelf en kort daarna. In caisson 2 willen we de emoties, de persoonlijke ervaringen centraal stellen middels een multi-media project. In cais son 3 komen meer faciliteiten voor groe pen. De nadmk ligt hierbij op educatie; daar willen we meer aan doen. In caisson 4 willen we de aandacht vestigen op de toekomst; hoe gaan we in de toekomst met water om. Nieuwe ontwikkelingen over waterbeheer en het leven met het water in Nederland komen aan de orde. Er wordt al veel gedaan en onderzocht op deze gebie den, maar de mensen zijn zich dat niet zo bewust. De omgeving van het museum behoort ook tot het Nationaal Monument. "Het is tot een prachtig natuurgebied ontwik keld, maar", vertelt Jaap Schoof, "het is wel gevormd door de ramp". Hij wijst op diverse dingen in het landschap: resten van de oude dijk, nu onder het groen, en het water, drie kreken, voor het museum en ui teraard de caissons. In de verte, boven het groen en de bomen, zie je kerktoren van Ouwerkerk. In de loop der jaren heeft dit gebied zich ontwikkeld tot een schitterend gebied voor wandelaars, vissers en duikers. Aan de andere kant, achter het museum en de dijk, ligt de Oosterschelde: het Natio naal Park Oosterschelde. Voor uitvoerige informatie over het Watersnoodmuseum, zie de website. De Commando-expositie is tot eind augustus te zien.< Watersnoodmuseum, Weg van de Buitenlandse Pers 5, 4305 RJ Ouwerkerk. Tel: 0111-644382 Email: info@watersnoodmuseum.nl Website: www.ivatersnoodmuseum.nl Openingstijden: 1 april tot 5 november; ma tfm zo van 13.00 tot 17.00 uur

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 2006 | | pagina 2