Soest deed veel voorde watersnood-slachtoffers geld voor de directe uitgaven. Op de plank in de bedsteestond de wettenverzameling van Schuurmans en Jordens, de bijbel en een po te pronk. De verlichting bestond uit kaarsen en de telefoon was minimaal. Van de gemeente Oos- terland waren er doorgaans maar twee ambtena ren: Vogel (in het Zeeuws uitgesproken als Veu- gel) en Geuze. De twee wethouders zag je nooit die zaten bij hun geëvacueerde gezinnen. Soms kwam "bargemiester" Laurensen over, hij sliep dan in een eveneens door de gemeente Soest in bruikleen gegeven caravan die geparkeerd stond in het tuintje van het dijkhuisje. Geuze was gemachtigd om besluiten te nemen, maar nog maals, stel je de sfeer voor waarin je werken moet: een secretarie zonder land, zonder publiek, zonder raadhuis, zonder gemeenteraad, zonder B&W. Alles was geëvacueerd op een paar ambtenaren na - "de vrije jongens". Wat moest ik doen? Af en toe kwamen er mensen voor een vrijgeleide-bewijs om het gebied in te mogen. En er moesten veel mandaten worden uitgeschreven en nota's betaald. Schrijfmachi nes waren er niet er moest met kroontjespen nen worden geschreven. Het viel mij op dat er veel mandaten moesten worden geschreven voor bestelde jenever. De jenever werd om "gezondheidsredenen" verstrekt aan de werk lieden van de DUW (Dienst Uitvoering van Werken) die met amfibievoertuigen bezig waren het dode vee te verzamelen en af te voeren. Ze moesten bij het werk veel drinken om besmet ting te voorkomen en om beter bestand te zijn tegen het koude weer! De jenever werd geleverd Aan de Boomdijk te Bruinisse was - in bet tweede dijkhuisje links - de noodsecretarie van de gemeente Oosïerland gevestigd. De Boomdijk bleef als enige plek in Bruinisse steeds droog. april 2003 17

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 2003 | | pagina 3