Soest deed veel voor de watersnood-slachtoffers u1t het soester Aflevering 3 "Ergens op het eiland Schou- wen-Duiveland ligt onder het wateroppervlakte het dorp Oosterland. Op 1 februari bezweken ook hier de dijken onder het geweld van de ele menten en de bevolking vluchtte voor het toomloze geweld, dat zeven jaren wederopbouw vernielde en de zorg en het werk van gene raties ongedaan maakte" schrijft de Soester Courant De rijksweg Bruinisse- op 3 maart 1953. Kort tevo ren had het gemeentebestuur van Soest besloten de gemeente Oosterland te adopteren. "In de komende maanden - vervolgt de krant zal het ongeschonden Soest het ver nielde en zwaar geschonden Oosterland helpen in alle mogelijk vormen". De Duivelandse gemeente Oosterland, bestaan de uit de dorpen Oosterland en Sirjansland, telt begin 1953 circa 1.800 zielen. De bevolking leeft in hoofdzaak van de landbouw. De zware oorlogsschade, aangericht door inundatie en beschietingen, is na zeven jaar wederopbouw zo goed als hersteld. Maar als in de orkaannacht op maar liefst zeven plaatsen gaten in de Duive landse zeedijken worden geslagen, wordt de gemeente Oosterland binnen enkele uren door het woedende water verzwolgen. Zowel in Oos terland als in Sirjansland vluchten vele bewoners de kerk in, waar het nog betrekkelijk veilig is. Anderen zoeken een toevlucht op de zolders. Vanuit Bruinisse worden inde komende dagen allerlei soorten vaartuigen ingezet, o.a. de duckw's van de Amerikanen, om de mensen van Oosterland biedteen desolate aanblik de daken te halen. Voor velen echter komt de hulp te laat. Niet minder dan 65 slachtoffers krijgt de gemeente te betreuren. De kantoorhouder van de PTT keert, nadat de gehele bevolking van de gemeente Oosterland is geëvacueerd, per boot terug naar het ondergelo pen Sirjansland. De dorpsstraat laat een onvoor stelbare chaos zien. Balken en planken, schotten en huisraad liggen in de grootste wanorde door elkaar. De kerk vertoont nog duidelijk de sporen van de mensen die hier hun toevlucht zochten. De banken staan met de zitvlakken tegen elkaar en hierop zijn bedden en dekens gelegd. Op één van de banken ligt een opengeslagen bijbel bij het boek "Job". Van "droppings" afkomstig voedsel ligt in overvloed opgestapeld. Enkele katten dwalen tussen de kerkbanken. In het luidklokje zitten nog twee konijnen en twee var kens. Ook in die tijd bracht de heer A.Weeda zijn eer ste bezoek aan Oosterland en omgeving, om zich voor te bereiden op de tijdelijke administra- april 2003 15

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 2003 | | pagina 2