Soest deed veel voor de watersnood-slachtoffers UIT HET SOESTER Aflevering 2 Maandagavond 2 februari 1953 druppelen, op eigen gelegenheid, de eerste evacués uit Zeeland Soest binnen. Ze hebben het voor nemen in te trekken bij familie of vrienden. Maar eerst moeten zij zich laten registreren bij het ontvangst centrum annex evacu atie-bureau in hotel "De Gouden Ploeg" aan de Middelwijkstraat. De chef van de afdeling sociale zaken ter gemeentese cretarie, de heer H.J. van Hal, heeft er de lei ding. Woensdagavond 4 februari, circa 9 uur, arri veert de eerste autobus met evacués bij "De Gouden Ploeg". Het zijn 34 personen, gevormd door 7 gezinnen - met enkele baby's en 5 alleenstaande personen. Het Rode Kruis personeel voorziet hen van dekens, de baby's wor den verzorgd, terwijl intussen ambtenaren, werk zaam bij de afdeling bevolking, de persoonsregis tratie verrichten. Er komen evenwel nog méér ambtenaren aan te pas. Het zijn de heren A. Bak ker en D. Oostelaar verbonden aan de afdeling Sociale Zaken ter gemeentesecretarie. Zij heb ben aanvraagformulieren bij zich voor financiële ondersteuning die de evacués nauwgezet dienen in te vullen. Want blijkens een - dan nog onder weg zijnde circulaire van 7 februari 1953 van het Ministerie van Maatschappelijk Werk zijn de bepalingen van de Regeling Hulpverlening Oorlogsslachtoffers 1940-1945 op de evacués van toepassing. Burgemeester Baron Bentinck "onderhield zich met hen die uit Schouwen (Oosterland en Nieu- werkerk) kwamen en des morgens te tien uur per autobus waren vertrokken. Door de doorgesta ne angst en vermoeienissen waren zij zeer zwijg zaam" weet de Soester Courant te melden. Na Aan twee ons onbekend gebleven evacués, links op de foto, misschien afkomstig uit Zierikzee, wordt een Rode Kruis pakket overhandigd. Het lijkt waarschijnlijk dat er dekens in zitten. Op hetpak ket staat: "geschenk van het Rode Kruis". Rechts van de spiegel zien we burgemeester Baron Ben tinck. Wie de persoon naast hem is weten we niet. De foto, daterend uit 1953, zou gemaakt kunnen zijn in de woning van een particuliere kwartierge ver. De afbeelding aan de muur laat een woonhuis zien met daaronder vermeld: "Carolisweg Zierik zee". de registratie komen de gemeenteartsen Stroband en Rip met injectiespuiten aangesneld om de evacués in te enten tegen typhus en paratyphus. "Een moedertje van 84 jaar" mag in Soest blij ven, maar de anderen moeten weer in de bus klimmen, nu met bestemming de gebouwen van de Nederlandse Protestantenbond (tegenwoordig "De Meijerij") aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg. De hulpverleners en ambtenaren staan de hele 14 SIGNALEN nr. 103

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 2003 | | pagina 2