De Urker vissers zijn de eersten die daadwerkelijk Zeeland bereiken Zondag 1 februari 15.30 uur: Urker Vissers besluiten naar Zeeland af te reizen Zondag 1 februari 16.00 uur: extra editie Het Vrije Volk meldt: minstens 8 doden in Zeeland NATIONALE RAMP OVER NEDERLAND ORKAAN en SPRINGTIJ doorbreken onze kust Gezien de ernst van de situatie geeft de directeur- generaal van de PTT toe stemming aan de radio amateurs berichten over de watersnood uit te wisselen. Om drie uur 's middags meldt hoofdopzichter van Rijkswaterstaat in Zeeland Wiebes uit Vlissingen: Rotterdam en Dordrecht overstroomd'v<""v,anh-"A J in New York Talrijke gaten in Zeeuwse dijken EEN NATIONALE RAMP is over Nederland gekomen. Een orkaan, die samenviel mei ecu springvloed, heeft zeis en rivier water tut nog nooit waargenomen hoogten opgezwicpl. Met vreselijke natuurkrachten zijn onze duinen, onze dijken en einze kaden geteisterd en terwijl in dorpen en steden de noodklokken begonnen te beleren en sirenes gingen loeien, braken op nog niet te tellen plaatsen die dijken en duinen en kitden onder af grijselijk geweld iiiieen. STEDEN, dorpen en polders liepen geheel of gedeeltelijk onder water. Vrouwen en mannen en kinderen nioe .eo i,ï in t hulst van deze vreselijke nat lil vluchten uit lino woningen om bun loven ie redden. Vee, dat uchlcrhleef. verdronk. Boulevards, duinen en toestand in vlissingen ernstig stop op boulevard vier ge vaarlijke punten stop dijkeiland twee grote gaten stop sluisput volgestroomd stop Nu vrijwel alle telefoonlijnen zijn uitgevallen zijn de ra dioamateurs van levensbelang. De eersten die daadwerkelijk het rampgebied in Zee land bereiken, zijn de Urker vissers. Omdat er erg veel haring te vinden is, vissen zij sinds enige tijd ook in de zuidelijke Noordzee. In het weekend laten ze hun sche pen in Breskens achter en gaan met een bus naar Urk om 's maandags heel vroeg weer terug te keren. Op zondag hoort hun Vlissingse chauffeur de berichten over de ramp die Zeeland getroffen heeft. Hij wil zo snel mogelijk terug, maar Urkers reizen vanwege hun godsdienst in principe niet op zondag. Op een gegeven moment wordt de knoop doorgehakt om tóch te gaan. En dat wil wat zeggen, want voordat een Urker besluit om op zondag te werken, moet er heel wat gebeuren. Pas tegen de avond bereiken ze Breskens. Daar blijken ver scheidene kotters door de golven op de kade te zijn geworpen. Ondanks de storm die nog steeds woedt, varen ze met de schepen die geen averij hebben opgelopen nog die zondagavond uit. Met hun kleine bootjes gaan ze door de bressen in de dijken en pik ken wanhopige mensen van daken op. Verder leggen ze contact met Scheveningen Radio en lichten de autoritei ten in, zoals Rijkswaterstaat, de Nederlandse Marine en het Rode Kruis. Nog steeds is de volle omvang van de ramp nog niet echt doorgedrongen tot de rest van Nederland. Dat blijkt onder meer uit de extra editie van Het Vrije Volk die zondagmiddag verschijnt. Diclc Schaap (75), toen net redacteur bij deze krant: "We hebben die zondag een spe ciale editie gemaakt, waarin vooral nieuws stond over de ramp in Noord-Holland en de grote steden in Zuid-Hol land. Over Zeeland werd daarin weinig bericht." 'Rotter dam en Dordrecht overstroomd', staat groot op de voor pagina. Op pagina vijf staat bovenin een klein berichtje: Vrije Volk-verslaggever Dick Schaap. De Urker vissers. 02-2003 PLUS MAGAZINE 13

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 2003 | | pagina 7