Herlaar belt meteen naar de marinierskazerne, waar men nog van niets weet Luitenant der mariniers Jan Herlaar. Complete dorpen verdwenen onder water. mijn middel in het water. Op het eerste bordes van de trap stond mijn moeder. Ze zei niets en leek het doodnor maal te vinden dat wij ook nog kwamen." Even later komt vader Dekker naar boven, waar ook de andere kinderen zijn. "Ik heb in ieder geval nog wat geld uit de bureauladen gehaald", zegt hij tegen zijn vrouw. Om vervolgens te merken dat hij geen geld, maar belas tingpapieren had meegegrist. De inhoud van de laden was gaan drijven en het geld lag niet meer op zijn plek... Zondag 1 februari 4.30 uur: hulp militairen ingeroepen om Zuid-Hollandse en Zeeuwse dijken te versterken Als bij de familie Dekker het water het huis binnen stroomt, brengt luitenant der mariniers Jan Herlaar na een hockeyfeest lopend zijn vriendin naar haar huis op de Rotterdamse Honingerdijk. Daar ziet hij mensen in nachtkleding met daarover een haastig aangeschoten jas in paniek rondlopen. Iets verderop begint het water uit de Maas over de dijk te stromen. De populaire uitspanning In den Rustwat staat al onder water. Omdat in die tijd passagierende dienstplichtigen ook in hun vrije tijd in uniform lopen, vragen angstige bewoners hem om hulp. Herlaar belt meteen naar de vlakbij gele gen marinierskazerne, waar men nog van niets weet. Er komt direct een truck met dertig mariniers, die ingezet worden voor de dijkverzwaring. Herlaar stuurt de truck door naar de fosfaatfabriek Albatros in Kralingse Veer om zakken te halen. Die worden met zand gevuld en ge bruikt om de dijk te verhogen. Zo wordt het water ge keerd. In de Generaal-majoor Berghuijskazerne in Middelburg wordt om 5 uur die ochtend alarm geslagen. "Op een on gekend ruwe manier werden we gewekt door de sergeant van de week", vertelt Karei Doude van Troostwijk (71), die toen korporaal was. "Iedereen dacht aan een alarm oefening, maar het bleek bittere ernst. We werden in drie tonners geladen met schoppen en zandzakken en reden een poos tot we in de buurt kwamen van het dorpje Drie wegen op Zuid-Beveland. Daar konden we vanwege het water niet verder en onverrichter zake moesten we terug naar de kazerne, waar we wachtten tot we aan het werk konden." 10 PLUS MAGAZINE 02-2003

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 2003 | | pagina 6