ook onder' 'Er loopt al water over de dijk', roept vader Dekker» 'Volgens mij loopt het hier zo Zaterdag 31 januari 23.30 uur: het KNMI probeert 's nachts een radiozender in de lucht te houden Zondag 1 februari 03.00 uur: de Klinkerlandse dijk bij Battenoord staat op doorbreken FOTO ANP Aanvankelijk probeert men nog met man en macht dijken te versterken. Maar de kracht van het water is zo groot dat al snel hele dorpen onderlopen. Een man die niet naar bed kan, is dr. K. Postma in De Bilt. Terwijl zijn dienst pas om 4 uur 's ochtends begint, loopt hij al voor half 12 de weerkamer van het KNMI binnen. De nieuwe gegevens die Postma in de weerkamer aan treft, zijn alarmerend. De lichtschepen op de Noordzee kust melden al sinds 9 uur windkracht 11 en 12: orkaan kracht. Langs de kust zijn windstoten van 135 kilometer per uur gemeten. Hij vindt de situatie zo dreigend dat hij probeert die nacht een radiozender in de lucht te houden. Zo kunnen er nieuwe waarschuwingen worden uitgezon den en hopelijk nog mensen in staat van alarm worden gebracht. In 1953 gaan immers beide nationale radiozen ders om middernacht uit de lucht. Postma probeert dat uit alle macht te voorkomen, maar niemand wil de verantwoordelijkheid voor deze beslissing op zich nemen. Hij en zijn collega's zien dat de situatie zeer ernstig is en willen de mensen in de bedreigde gebie den waarschuwen. Dat dit niet wordt toegestaan geeft grote frustratie in de weerkamer. Om ongeveer drie uur 's nachts wordt bij de familie Dekker aan de deur gerammeld. Het is de dochter van de gemeentesecretaris, die roept: "Dekker, je moet naar Battenoord, want daar staat een dijk op doorbre ken." Het meisje klopt bij de Dekkers aan, omdat zij in die tijd een van de weinigen zijn die een telefoon en een auto hebben. Bovendien is vader Dekker behalve hande laar in agrarische producten ook wethouder en loco-bur gemeester van Nieuwe Tonge. Na deze boodschap ver trekt hij dan ook onmiddellijk naar Battenoord. Intussen haalt moeder de kinderen uit bed. "Mijn vader 8 PLUS MAGAZINE 02-2003

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 2003 | | pagina 5