'Het was een andere tijd. Slachtofferhulp kende je niet, hooguit wat troost van de dominee' Volgende generaties 24 PLUS MAGAZINE 02-2003 Het vruchtbare Zeeuwse akkerland anno 2003. getroffen gebieden niet terug: ze be sluiten een nieuw leven in de IJssel- meerpolders te beginnen. Over de ramp, de drama's en de ver liezen werd achteraf weinig gespro ken. Leni Torenstra, sociaal geriater bij de Riagg Zuid Hollandse Eilan den, deed veertig jaar na dato een klein onderzoek waarvoor ze acht tien overlevenden interviewde. Bij ie dereen die benaderd werd voor de in terviews was afweer, of zelfs afkeer, om over de gebeurtenissen te spre ken. Of veel overlevenden ernstige psychische klachten hebben, kon niet worden vastgesteld. Het ouder wor den speelt volgens de geïnterviewden een rol bij het verwerkingsproces: zo lang men werkt en het druk heeft, heeft men geen tijd om over het ver leden na te denken. De Zeeuwse Ria Geluk (56) verloor in 1953 twee grootouders en een tante. Ze herkent de zwijgzaamheid. "Alle aandacht ging al snel naar de Deltawerken, en de ramp raakte in de vergetelheid. Bovendien is de be volking in het zuidwesten van Neder land vrij gesloten. Er werd niet over gepraat. Je moet niet vergeten dat mensen vijftig jaar geleden nauwe lijks over hun emoties spraken. Het was een andere tijd. Slachtofferhulp kende je niet, hooguit wat troost van de dominee." Bij de herdenking in 1993 vroegen Ria en een aantal andere aanwezigen zich af waarom er geen enkele plaats was waar de ramp in zijn volle om vang getoond werd. Ze namen het initiatief tot de oprichting van het museum Watersnood 1953 in Ou- werkerk, dat in 2001 werd geopend. Het museum, waarvan Ria Geluk di recteur is, is gevestigd in een van de caissons waarmee vijftig jaar geleden de dijkgaten werden gedicht. Het is een plek waar de historie van de ramp wordt doorgegeven aan vol gende generaties. Bronnen: De ramp, nationale uitga ve van februari 1953; Kees Slager: De ramp, een reconstructie, uitgeverij At las, ISBN: 90 450 0815 7; Documentaire De ramp, Koert Davidse; Boekje heem kundekring 'Ambachtsheerlijkheid' Nieuw-Vossemeer: De herinnering blijft... 50 jaar na de watersnoodramp; Dick Schaap: Het grootste waterwerk, uitgave van Waterstaat van Zeeland; Gedeelte uit de memoires van kapitein Robert de Jonge Oudraat; informatie materiaal van museum Watersnood 1953; www.50jaarkanaal3700.cjb.net; www.delta2003.nl. Gedeelten uit toe gezonden brieven van Plus-lezers: Wil lem Assies; Frank Berveling; Els Dekker; Bram Dolman; Karei Doude van Troost wijk Henk Vree (krantenknipsels). Per soonlijke getuigenissen van: Els Dekker; Jan de Troye; Willem Ge neste; Dick Schaap; Bob Steinmetz; Ria Geluk. Met speciale dank aan J. Schoof, museum Watersnood 1953.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 2003 | | pagina 13