Een van de acties is 'Beurzen open, dijken dicht', op radio en tv gepresenteerd door Johan Bodegraven Dit nooit meer Rode Kruis-giften worden met vuilnisemmers binnengebracht. Medewerkers sorteren het kleingeld met magneten nisters in Den Haag waren gearri veerd. Daarnaast dacht hij dat on middellijke actie van de meest bij de zaak betrokken departementen de snelste en beste manier was om de hulpverlening in gang te zetten. Nie mand in het parlement stelt op dat moment vragen over de oorzaak van de ramp en de slecht gecoördineerde hulpverlening. Net als na de oorlog wil men aan de gang met de opbouw. Een ramp zoals die van 1953 mag nooit meer voorkomen, daar is ieder een het al snel over eens. De speciaal ingestelde Deltacommissie komt nog dat jaar met een plan. Behalve ver sterking van de zeeweringen advi seert de commissie een inkorting van de kustlijn met 700 kilometer. Uit gangspunt is: hoe korter de kust, hoe gemakkelijker de verdediging (zie ka der Deltawerken). Veel van de schade wordt vergoed door het Nationaal Rampenfonds, een instelling die in 1935 is opgericht en waarvan prins Bernhard het voor zitterschap op zich neemt. Een van de acties die ten goede komen aan het Rampenfonds is 'Beurzen open, dijken dicht', op radio en tv gepre senteerd door Johan Bodegraven. Els Dekker weet nog hoe goed deze actie de getroffen families deed. "Bij het gezin waar mijn zusje en ik in Den Haag waren ondergebracht, hadden ze televisie. Toen wij daar naar die actie keken, gaf dat een ontzettend warm gevoel. Heel Nederland leefde met ons mee." Uit de hele wereld komen hulpgoede ren naar Nederland. Zo schenkt een Deense zakenman in de beginfase duizend paar lieslaarzen, waarvan hij de helft persoonlijk komt brengen. Ook Duitsland levert veel materieel voor de opbouw. Zweden en Noor wegen sturen houten prefabwonin gen. Amerika zendt 300.000 zand zakken, 20.000 schoppen en 6,5 ton dekens; Israël stuurt 6000 kisten si naasappelen. Ook arme landen dra gen een steentje bij: Colombia stuurt voor 10.000 dollar aan koffie en In dia schenkt 5 ton jutezakken. Er komt die eerste dagen ook veel men selijke hulp uit het buitenland, zoals legereenheden en bemande vliegtui gen en helikopters uit onder andere 18 PLUS MAGAZINE 02-2003

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 2003 | | pagina 10