Medische hulp tijdens de watersnoodramp in 1953 Precies vijftig jaar geleden braken de dijken in Zeeland en Zuid-Holland. Gevolg: volslagen ontreddering en 1836 doden. Over de medische hulpverlening ter plekke is nauwelijks documentatie. 'De mensen waren gezond of verdronken.' Frans Meulenberg Iarenlang waren waarschuwingen over de verwaarloosde dijken en zwakke zeeweringen in de wind geslagen. Een waarschuwingssysteem bestond nauwelijks, een rampenplan al helemaal niet. Lokale bestuurders waren veelal volstrekt incapabel. Plichtsver zuim alom. Dit menselijk falen in combinatie met springtij en noordwesterstorm kostte in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 in Zeeland, Zuid- Holland en West-Brabant 1836 mensen levens. MELK OP RECEPT 'Gewonden waren er gelukkig niet, wel waren de mensen verkleumd van de kou. We brachten hen naar het Leger des Heils, waar een opvangcentrum was ingericht. Hier was wel hulp aanwezig, doch men wist niet goed hoe te hande len. Ik heb getracht de zaak zo te regelen: er waren daar twee verwarmde vertrek ken, zij die reeds gegeten en gedronken hadden en dus wachten moesten op evacuatie bracht ik naar het ene vertrek en de nieuw aangekomenen in zaal 2, zodat de mensen niet door elkaar heen zaten, wat voor de dames die koffie en dergelijke schonken veel eenvoudiger werkte.' Ontreddering en Hollandse nuchterheid klinken mee in dit verslag, geschreven daags na de watersnoodramp door J. van Luijck, 'helpster' bij het Roode Kruis Zierikzee. Sommige plekken van dit stadje op het eiland Schouwen-Duiveland waren niet onder water gelopen en daar werden hulpposten ingericht: de Christelijk Gereformeerde Kerk, het Burgerwees huis, het Leger des Heils en de openbare ULO-school. Twee huisartsen voerden de regie: A.J. Schilstra en C.M. van Hoorn. De laatste werd gewaarschuwd om de Rode-Kruiscolonne, waarvan hij com mandant was, bijeen te roepen. Vroeg in de ochtend kwam hij aan bij het politie bureau, waar een opvangcentrum werd ingericht met materiaal uit het rampen depot. De colonne nam die ochtend alle melk in beslag, die vervolgens uitsluitend op doktersrecept aan baby's werd vers trekt. Op gezag van huisarts Schilstra sloot de burgemeester alle winkels om rantsoenering mogelijk te maken. Onbekend is hoeveel artsen zich in de getroffen gebieden bevonden en hoeveel artsen daadwerkelijk bijstand konden verlenen. In de archieven is bovendien weinig te vinden over de feite lijke medische hulpverlening. Begrijpe lijk: nadat ze eerste hulp hadden gekre gen, werden patiënten zo snel mogelijk geëvacueerd naar omliggende zieken huizen, waar specialisten de zorg over namen. Informatie over medische hulp ter plekke is versnipperd terug te vinden in de verslagen van Rode-Kruishelpers. De artsen ontsmetten en verbonden wond jes. Het betrof vooral veel 'wonden aan handen en stukgelopen voeten en benen'. Al snel was duidelijk wat het grote pro bleem was: drenkelingen en onderkoe- 164 MEDISCH CONTACT 31 JANUARI 2003 58 nr. 5

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 2003 | | pagina 2