Hoe groot op zondag I februari 1953 de omvang van de ramp is, dringt eerst nauwelijks tot de bui tenwereld door. Later komen ze: militairen, vissers, mensen van het Rode Kruis, buitenlanders met heli kopters en schepen. Twee hulpverleners blikken terug. „Je deed je plicht." Meindert Visser: „Uit eigen waarneming boven op de stuurhut zag ik dat er geen dijk was waar geen water op stond Redders in het rampgebied Tekst: Riekelt Pasterkamp Foto's: Cees Buys D e mensen hangen hier in de (bomen. De dijken zijn door. Kom ons helpen." Deze noodkreet in de nacht van zaterdag 31 januari op zondag 1 februari 1953 was het begin van een groot scheepse reddingsactie door Urker vissers. Schipper Louw Hoefnagel van de "Sumus Umbra" ving de noodkreet op. Met zijn kotter lag hij in Bres- kens voor de haringvaart voor de Belgische kust. Alle andere vissers waren naar huis, Louw was als enige achtergebleven. De bood schap kwam via een scheepszender vanaf het jacht May Be in het Zuid- Hollandse Hellevoetsluis. Op Urk werd de radioboodschap ook opgevangen. Zondagochtend werd vanaf de kansels alarm gesla gen. De vissers stapten in een auto bus en reden in acht uur naar Bres- kens. Dat kon niet via Antwerpen, omdat de tunnel onder water stond. Met zestien kotters staken de Urkers om half een 's nachts de kokende Westerschelde over naar Vlissingen. Met hun zendappara tuur stuurden de vissers vanaf de ondergelopen eilanden hulpverzoe ken door naar Radio Scheveningen, dat een coördinerende rol speelde bij de hulpacties. Intussen was vanuit Urk een nieu we armada onderweg. De oude bot- tervloot en resterende kotters scho ten ook te hulp. De nu 76-jarige Meindert Visser weet het nog goed. „We gingen binnendoor via Amsterdam, Alphen aan den Rijn, Gouda en Dordrecht. Onderweg stonden alle bruggen open." Eenmaal op de plek van de ramp was er „weinig coördinatie", onder vond Visser aan boord van de UK 25. „Het was ook chaotisch. Uit eigen waarneming boven op de ILL stuurhut zag ik dat er geen dijk was waar geen water op stond." Spontaniteit Visser hielp de bevolking van Brou wershaven evacueren. „Met eb gin gen we buitenom ernaartoe." Later waren ze nog in Zierikzee. De Urkers verrichten met hun scheepjes heldendaden. Een schip per was op maandagmiddag de eerste man-van-buiten die in Schouwen-Duiveland doordrong en TERDEGE 29 JANUARI 2003

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 2003 | | pagina 8