Willy Zwemer-Zandijk: „Mensen in Zeeland zijn veranderdHet is sociaal ook anders geworden 19 meter hoog. Ze waren ontwor pen voor D-Day, de landing in Nor- mandië, en lagen nog in Engeland. Bij Ouwerkerk steken vier van de caissons boven de grond uit. In een van de vier zit het museum. Nerveus Lies Hirdes is getrouwd, heet nu Lies Blok en woont in Woerden. „Het is nooit meer geworden zoals het was", zegt ze. Ik ben als kind nog veel ziek geweest. Tot op de dag van vandaag ben ik een ner veus type. Door de ramp." Na de opvang in Ahoy kwam ze bij de familie Stam in Vlaardingen terecht. „Daar hebben we negen Lies Blok-Hirdes is als kind nog veel ziek geweest als gevolg van de ramp. maanden gewoond. Ik heb nog steeds contact met ze." In novem ber 1953 ging het via Bruinisse terug naar Oosterland. Toen zag de familie hun huis weer terug. Het stond nog overeind, terwijl de hui zen in de rest van de straat waren ingestort. „Een chaos. De zeepok ken zaten op de muren en mossels hadden zich op de trap genesteld. Ik heb bewondering voor mijn ouders. Na de inundatie door de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog moesten ze nu voor de tweede keer hun huis schoonmaken en laten TERDEGE 29 JANUARI 2003 Monument in Oosterland. opknappen." Bij storm en harde wind zit Lies niet lekker in haar vel. „Mijn zoon zei pas toen het stormde: 'Wat ben je toch zenuw achtig.' Je weet dat er heel veel kan gebeuren. Als je jong bent, probeer je het te verdrijven. Naarmate je ouder wordt, komt het meer en meer naar boven." Ze laat een fotootje zien. Drie klei ne meisjes voor het enige huis in de straat dat nog overeind staat. „Mijn zusje kreeg voor haar ver jaardag een step. Een groene, die kleur vergeet je nooit meer." (Zie foto op omslag) In het jaar na de ramp verkaste Willy Zandijk met haar ouders naar een boerderij bij Creil in de Noord oostpolder. „Ik heb mijn tiende ver jaardag nog net in Waarde gevierd. Ik mocht geen meisjes uitnodigen, maar kwam toch met de hele klas thuis. Uit arren moede bakte moe der toen maar pannenkoeken." Willy Zwemer-Zandijk is nu 57 jaar en woont in Kruiningen. Ze trouw- 7

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 2003 | | pagina 4