Gunstige prognose? PRAKTIJKPERIKEL gevoerde beleid heeft zich nooit kunnen bewijzen, op één uitzondering na: de treinkaping. Uiteindelijk zijn alle goede ren uit de magazijnen verkocht aan Oost-Europese landen. Momenteel is rampenbestrijding een taak voor Binnenlandse Zaken met een belangrijke taak voor VWS wat betreft de medische zorg, gecoördineerd en uit gevoerd door de ziekenhuizen. Van dit alles was in Zeeland destijds geen sprake. De helden van Zeeland waren de huis artsen, de Rode-Kruismedewerkers, de vrijwilligers en de werklozen die daar te werk werden gesteld.' GEROMANTISEERD BEELD Tot zover Van Londen. De canonieke geschiedenis maakt van de waters noodramp een verhaal over natuur geweld, verteld met eerbied voor de slachtoffers en met geestdrift voor de koene helden. Het is een geromantiseerd beeld. De verhalen gaan nooit over hoe de mensen zich toen voelden, over hun angsten of het juist het ontbreken ervan, over hoe ze hun leed hebben gedragen of verwerkt. De ramp sloeg psychische gaten. Nog steeds keert de ramp terug in de verhalen van patiënten, zo bevestigen diverse huisartsen. Kees Slager schreef hét standaard werk over de ramp, op basis van uitge breid archiefonderzoek en, vooral, hon derden gesprekken met overlevenden. Mondelinge geschiedschrijving in optima forma, op het niveau van een dissertatie. Een vuistdikke reconstructie vol dwaasheden, ellende, fouten en dood. Slager schreef een soort eenmans parlementair enquêterapport. En dat was nodig. Want de ramp was - op landelijk niveau - snel voorbij. Aan het eind van de eerste week was de ramp onder controle. Minister Beel van Binnenlandse Zaken besloot zo snel mogelijk een einde te maken aan de massale militaire bijstand in het waters- noodgebied, opdat 'de opbouw van de militaire verdediging voortgang kan vin den'. Met andere woorden: genoeg geweest, er zijn andere dingen te doen. Op 17 februari kwam er dan ook een einde aan de grootste naoorlogse inzet van de krijgsmacht in vredestijd. Maar na een maand konden nog steeds 72.500 mensen niet naar hun huis terug. Er ontstonden psychische span ningen onder de overlevenden op de eilanden, maar ook tussen gastgezinnen en evacués. 'Het vrij veelvuldig optreden van lichte neurosen en psychosomati sche stoornissen zoals maagklachten, astma en allergie zijn hiervan de symp tomen', meldde een socioloog in zijn rapport. In de nacht van 6 op 7 novem ber werd uiteindelijk het laatste gat in de dijken van het rampgebied gedicht. VERANTWOORDING Een parlementaire enquête kwam er niet, noch werd de regering door het parlement ter verantwoording geroepen. Volgens Jaap Burger, de toenmalige frac tievoorzitter van de PvdA, zou dat 'op een passend moment' gebeuren. Dat moment is nimmer gekomen. Huisarts Van Hoorn - inmiddels 93 jaar oud - noemt de ramp terugblikkend 'een tweede noodlot'. Hij spreekt van 'een volkomen ontreddering, soms hopeloos vechten voor eigen behoud, schrijnend verdriet, wanhoop, ontbering en koude' die ook 'van medici grote lichamelijke en geestelijke spankracht heeft geëist'. F. Meulenberg, wetenschapsjournalist Correspondentieadres: frans. meulenberg@woordenwinkel. nl Met dank aan Huib Uil, archivaris gemeente Schouwen- Duiveland, voor zijn assistentie bij het vinden van bron nenmateriaal. Referenties Gemeentearchief Schouwen-Duiveland. Kees Slager. De ramp - Een reconstructie van de watersnood in 1953. Amsterdam: Atlas, 2003. Op onze website www.medischcontact.nl vindt u een overzicht van artikelen over nationale rampen die zijn verschenen in Medisch Contact. Klik bij 'MC deze week' dit artikel aan; onderaan het artikel vindt u de aanvullende Qjg informatie. L Na een vermoeiende nachtdienst begin ik aan het ochtendspreekuur, mij verheugend op mijn vrije A I middag, die ik zal gebruiken om bij te tanken. fn I Een vitale 81-jarige patiënte, die een operatieve TT en radiotherapeutische behandeling wegens endometriumcarcinoom goed heeft doorstaan, komt voor controle. Ik zeg dat haar levensverwachting niet korter of slechter is geworden, nu zij voor haar aandoening de optimale behande ling achter de rug heeft. Ik, gynaecoloog van 51, antwoord op haar vraag hoe lang zij nog onder controle moet blijven: 'Het is gebruikelijk om patiënten zoals u tien jaar lang te vervolgen.' Zij kijkt mij meewarig aan en zegt, terwijl de wallen onder mijn ogen haar waarschijnlijk niet zijn ontgaan: 'Ik ben bang dat u dat niet haalt.' De redactie ontvangt graag korte, door artsen geschreven signalementen. Zie voor meer perikelen de rubriek 'praktijkperikelen' op onze website: www.medischcontact.nl 58 nr. 5 31 JANUARI 2003 MEDISCH CONTACT 167

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 2002 | | pagina 1