Een Noordzeevisser vertelt door Piet van de Berg Nederland een laag land bij de zee heeft in de geschiedenis al vele wa tersnoden gekend. Zo vindt men in de boeken de verhalen van de St. Eli- zabethsvloed van 1421 evenzo de St.Felixvloed van 1530 en de Aller heiligenvloed van 1570. Vele en vele zijn daar aan toe te voe gen, kleinere maar ook verbijsterend veel grotere. Zo verhaalt men over het verre jaar 1287 toen er in Neder land in één nacht niet minder dan 50.000 mensen verdronken. Bij onze generatie ligt meer de wa tersnood van 1 februari 1953 in het geheugen, nu 40 jaar geleden, toen de dijken in Zeeland bij een zeer zwa re noordwesterstorm doorbraken en er 1835 mensen verdronken. In januari 1953 lag het grootste deel van de Urker vloot evenals andere wintermaanden in de haven van Breskens, iedere winter vertoefde een groot gedeelte van onze vloot in deze Zuidelijkste haven van Neder land, en tot groot genoegen van de Breskense gemeenschap. De Urker vloot viste voor de Belgische en Fran se kust op haring. Weken van 700 a 800 ton haring aanvoer waren geen zeldzaamheid. De wintermaanden met zijn haringaanvoer door de Ur- kers waren voor de Breskense ge meenschap gouden maanden. Zelfs de kerkelijke gemeenschap in Bres kens leefde op, zo'n 10 Urker gezin nen woonden de wintermaanden in Breskens. De Urker vissers zorgden voor een orgel in de Geref.Kerk en dat werd ook door een Urker be speeld, zelfs in 1990 was men dit nog niet vergeten. -Terug naar de watersnoodramp- De laatste week van januari 1953 was het maar enkele dagen visweer. Don derdag 29 januari liep de Urker vloot de haven van Breskens binnen voor slecht weer. De haring werd gelost, de schepen werden goed afgemeerd en vrijdagsmorgens gingen wij met enkele autobussen naar huis. De reis duurde toen ongeveer zeven uur, nu zou dat drieënhalf uur zijn, het was toen goed slecht weer die vrijdag en zaterdag, storm uit het noordwes ten. Die zaterdag 31 januari gaf de radio een uitdiepende depressie aan met orkaankracht. Het toeval wilde dat het toen ook springtij was, dat betekend dat het water dan meters hoger komt dan anders. Van de za terdag 31 januari op zondag 1 fe bruari voltrok zich de ramp in Zee land, de dijken waren niet berekend op zulk hoog water met orkaan kracht. Toen wij 's morgens uit de kerk kwa men en de melding van de ramp rondging, het weer was toen nog erg slecht, gingen onze gedachten op Urk ook uit naar de vloot die in Zee land lag, en allerlei verhalen deden 8

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1993 | | pagina 6