De Storm - de ramp - 1953 Nationale ramp O, schrei mijn volk, bij zoveel rouw en tranen, bij zoveel leed, dat onuitzegbaar is. Veel dat ons lief was, is vergaan en wat overblijft is enkel droefenis. Hij stierf, zij stierf, een lange rij van beelden trekt in een waas 't beneveld oog voorbij. Zij, die met ons geluk en droefheid deelden zijn weggevaagd door 't toomloos stormgetij. Waarom, waartoe, wie zal het openbaren? Wie zal het raadsel van dit leed verklaren? Hier staat de mens voor een gesloten muur. Maar boven 't leed, dat ons is overkomen, wordt, voor wie het verstaat, met ernst de stem vernomen, dat God tot ieder mens kan komen, ieder uur. Huib Fenijn Gedichten, uit: Naar veilige haven. Op 29 januari 1953 begon zich op de Atlantische Oceaan ten westen van Schotland een depressie te ontwik kelen, die met grote spoed in omvang toenam. Zij trok met ruimende wind naar Schotland waar op 31 januari, windstoten van meer dan 60 meter per seconde werden gemeten. De weg die deze orkaan koos was voor Nederland fataal, in het bijzon der voor het zuidwesten. Er werden namelijk enorme watermassa's de Noordzee ingestuwd, die in de nacht van 31 januari op 1 februari, zo hoog tegen de Zeeuwse (en gehele Neder landse kust) oprezen, dat het water op vele plaatsen er overheen spoelde. De Engelse radio meldde het vergaan van het Britse schip "Princess Victo ria" met 135 opvarenden, op de kust schepen in nood. Het was echt nood weer. De loodsdiensten waren ge staakt. De storm blies uit het Noord-noord westen en dat is voor zuidelijk Ne derland altijd de kwade hoek. Door dat de Noordzee tussen de kusten van Engeland en Vlaanderen trech tervormig toeloopt en de afvoer door het nauw van Calais dan volstrekt onvoldoende is, stijgt het zeewater peil in de trechter onrustbarend, zo dat het overal onheil kan stichten. Het zeewater steeg 60 tot 70 centi meter hoger dan de hoogste storm vloed ooit gemeten. In Vlissingen be-

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1993 | | pagina 2