IJsselmeervissers vertellen ser harte voor uw uitmuntende hulp betoon. U bent spontaan gekomen toen de storm nog loeide en de dijken braken. U hebt met grote persoonlij ke risico's in de kleine boten veel mensenlevens gered. U bent op uw posten gebleven toen het eerste ge vaar schijnbaar over was, teneinde te dienen als gereedstaande aan de red dingsboot en als communicatie schip. En u hebt hierdoor het moreel van de bevolking van Zeeland en in het bijzonder van Schouwen-Duive- land gesterkt:"God zegene u allen". "Hoe lieflijk is de aanblik uan dien vloed. Wier golven als met witte kopjes weertintelt in de zonnegloed. Maar als zij zich verheft met kracht gestuwd als door ontembre macht de zee haar kop heeft opgestoken dan kunnen hare golven koken". Deze dichtregels citeerde vader (KI.Visser) vaak. Ze schoten mij weer te binnen toen onze gedachten terug gingen naar 1 februari 1953, toen de stormwind de zee opzweepte tot een ongekende kracht en de duinen en de dijken van de Nederlandse kust beukte. Onze Urker vissers waren veilig thuis. De wind gierde door de straten. Het was zondag en ieder maakte zich gereed om naar de kerk te gaan. Toch was de kerk niet hele maal bezet, 's Morgens vroeg waren er al berichten via de radio en via de telefoon doorgekomen dat de dijken in Zeeland waren bezweken. Al gauw werd een bang vermoeden be- waarheiddn de nacht van zaterdag op zondag voltrok zich een ramp in Zeeland. Voor Nederlandse begrip pen een ramp van ongekende groot te. Ruim 1800 mensen kwamen jam merlijk in de golven om, daarbij veel vee. Huizen en boerderijen werden meegesleurd in een wreed spel van wind, stroom en water dat met niets ontziend geweld de polders in stroomde. Deze psalmregels werden letterlijk van toepassing: '"k Wou vluchten maar ik kon nergens heen, zodat mijn dood voor handen scheen, daar alle hoop mij gans ontviel, daar niemand zorgde voor mijn ziel". Een algemene oproep van regerings wege werd gedaan om hulp te bieden 23

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1993 | | pagina 11