gen het kantoor niet uit. Toen werd de commissaris van de Koningin van Zeeland uit zijn bed gebeld, die zei:"Doen, varen!" Een loods stelde zich als vrijwilliger beschikbaar, Van der Klooster, hij klom op de voorste kotter en leidde de Urker vloot. De kotters kwamen in Hansweert, daar bleef de "Neeltje" UK 60 achter, die had namelijk de sterkste zender en zou contact onderhouden via Scheveningen radio. Verder gingen de overige 15 schepen, het kanaal van Wemeldingen, daar bleef de UK 104 "De Vriendschap". De UK 68 "Jonge Johannes" voer door naar Ouddorp op Goeree, dat wist schip per Romkes zelf te vinden. De ande ren voeren in zwaar weer in de nacht door naar Zierikzee (in de Ooster- schelde waren zij reeds slachtoffers, drijvende in het water tegengeko men). De burgemeester stond dank baar op hen te wachten. Hij had tot op dat moment, het was maandag ochtend negen uur nog geen enkel contact met de buitenwereld gehad. Er bleven twee kotters achter, de Jannie en de Jakob, UK 141Tussen dit alles door hadden de schepen ra diocontact met de UK 60 te Hans- weert, deze meldde de ramp van Schouwen Duiveland aan Scheven ingen radio. De andere schepen wa ren weer verder gevaren. Onder lei ding van de loods, Van der Klooster, een lange tijd heeft hij de eigenlijke leiding van de reddingsdienst gehad. Bij Burgsluis bleef de "Vriendschap II" van schipper Jacob Brands, hij was ook de eerste man van buiten die in Schouwen Duiveland doordrong en er mensen redde. Dertig in een roeibootje, die maandagmiddag!! Bij Scherpenhoek, waren verschil lende gaten in de dijk geslagen, daar ging de "Drie Gebroeders" voor an ker. De UK 61, de "Lummetje" ging door naar Ouwerkerk (Daar was mijn vader ook aan boord). Bij Zype (Bruinisse) bleef de UK 41 achter, en bij Brouwershaven de Zeven Gebroe ders. De kotters van de Gebr. Bos, de Pieter en de Broedertrouw namen poolshoogte voor Oude Tonge. Hoe erg het daar was kon deze Urker kot ter, de laatste van de rij, nog bijna gelijktijdig melden met de helicoptè- re, die zich in de middag van maan dag boven de dijk aldaar vertoonde. Verkenning en radioverbinding, dat was wat de Urkers wilden. De verkenning viel niet mee, niet eens een behoorlijke kaart van Zee land, maar zij trokken eropuit .Wat de bemanning die zich op de dijk be gaven of met roeiboten binnen de dijk gingen, zagen was verschrikke lijk. Zo kwam de bemanning van de Lummetje voorbij een dak, waarop zich een bevalling voltrokmaar de boot was volBij Oosterland was een vuur op de dijk, waar men sen zich warmden die allemaal tege lijk in de roeiboot wilden, maar eerst werden kinderen en vrouwen gered daarna de anderen. De Vriendschap, had ondertussen Wemeldinge verla ten en voer door naar Stavenisse, de centrale post was eerst de Neeltje te Hansweert, maar later werd dat de Jacob te Zierikzee. De Urker schepen 21

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1993 | | pagina 10