n Zeeland vond in de nacht van zaterdag op zondag 1 februari 1953 de ergste ramp plaats die ons land sinds mensenheugenis heeft getroffen: maar liefst 1835 mensen en nog veel meer dieren verloren het leven. De Zeeuwen waren totaal niet voorbereid op de he vige storm en de springvloed: het was altijd goed ge gaan, dus zou het nu ook wel weer goed gaan. Wanneer na veertig jaar met mensen uit het getrof fen gebied wordt gepraat, blijkt dat de ramp een breekpunt in hun herinnering vormt. Ze spreken van voor en na de ramp. Ook voor de nu gepensioneerde majoor Jan Gelder man, die in 1953 als heilsofficier in Zierikzee werkte, heeft de ramp een stempel gedrukt op zijn verdere leven. Strijdkreetredacteur Dini Veenendaal sprak met de majoor en zijn vrouw. Ze waren nog verloofd en hadden net genoten van een vrije dag. Het was zwaar weer, dat wel. Maar ze hadden er geen flauw idee van dat dit keer de ge volgen zo erg zouden zijn. Mevrouw majoor Stien Gelderman-Walraven werkte samen met een as sistente als officier van het Leger des Heils in Terneu- zen. Er was daar een kleine evangelisatiepost. Op zaterdagavond 31 janu ari nam ze afscheid van haar verloofde, ondernam de reis (voor een deel per boot) naar Terneuzen en ging naar bed. Toen haar assistente de vol gende morgen vroeg naar beneden ging om de ka chels aan te maken voor de samenkomsten van die zondag meende ze dat de waterleiding was gespron- gen. Ze trommelde Stien uit bed om te komen helpen, maar al snel bleek dat net water overal in Terneuzen een halve meter hoog stond. De bootjes voerden door hun straat en via de radio hoorden ze van de enorme ramp. Met behulp van twee stoe len die ze telkens voor el kaar zetten, probeerden ze de overkant van de straat te bereiken en per telefoon te informeren hoe het met 'hun' mensen was. Het duurde nog tot de vol- Eende dag eer Stien, via te ulp geschoten militairen, te horen kreeg dat Jan het in Zierikzee naar omstan digheden goed maakte. Heel vroeg die zondag morgen zag luitenant Jan Gelderman de mensen al aankomen. Iedereen zocht het hoogste plekje op en probeerde, door hun huis te ontvluchten, het vege lijf te redden. De oude kern van Zierik zee lag gelukkig iets hoger. Daardoor bleef zowel het gebouw van het Leger des Heils als van de Gerefor meerde Kerk droog staan. De dominee en de heilsof ficier zetten onmiddellijk de kerk en de Legerzaal open. Op zeer primitieve wijze, met behulp van olielampen - de stroom was natuurlijk C:;_ Luitenant Gelder se man r) en zijn ver- 8

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1993 | | pagina 2