Sinds de stormvloedkering is de angst weg! de watersnood wmp in Dreischor STORMVLOED 1953 "Soms wanneer een late zonnestraal weerkaatst in een regenplas is die wurgende angst er weer. Die herinnering aan het ondergelopen land. Gelukkig duurt het maar even". Aan het woord is de jongste dochter van de familie den Haan, in 1953 woonachtig in Dreischor, een dorpsgemeenschap 7 km. ten Noorden van Zierikzee. In de veel besproken dagen na de dijkdoorbraak was zij nog een kleuter, vandaar dat de oudste zuster Riet te hulp wordt geroepen om tijdens een vraaggesprek terug te gaan in de tijd. Jullie woonden in 1953 dus in Dreischor? Ja, het dorp werd be schermd door een forse zee dijk, die op één plaats kwetsbaar was. Een stuk in particuliere handen en juist daar, natuurlijk, baande het door de Noordwesterstorm opgezweepte water zich la ter een doorgang. Hoe was de situatie op 31 ja nuari1 Mijn vader, kantonnier bij Rijkswaterstaat, was niet thuis. Hij werd eerder opge roepen om paraat te zijn, wanneer de storm schade aan zou richten. Dat de si tuatie echt ernstig was, werd toen nog niet onderkend. Bij geen van de 750 inwoners. Moeder, wij (drie dochters) en onze inwonende grootva der waren thuis. De wind loeide in de schoorsteen, de kachel snorde. We werden klaargemaakt voor de nacht. Ik het eerste als jong ste. Riet als laatste, ze was tenslotte al vijftien. Opa sliep beneden in de bedstee. De deuren open, gelukkig, zo werd later dui delijk. Hoe werd iedereen gewaar schuwd? Omstreeks half drie s nachts bereikte het water de bovenkant van de dijk, de kruin zoals dat heet. Kort daarna werden de kerkklok ken geluid. Bij ons werd hard op de deur gebonkt. De polder liep toen al onder water. Het hoger gelegen dorp was nog droog. Toen verhuisden we naar zolder. In pyjama. Grootvader wei gerde om naar boven te gaan. Het water kan nooit hoger komen dan één meter, hield hij halsstarrig vol. Nou, dat kon wel want en kele uren later dreef hij let terlijk met bed en al de bed stee uit! Ook bij hem drong toen de ernst van de situatie door. Iets van vader gehoord? Ja, de volgende dag. Gedu rende de nacht was hij druk in de weer. Eerst is gepro beerd met zandzakken de dijk op te hogen. Onbegon nen werk. Later wilde hij met de peilboot, die binnen dijks verankerd lag, mensen gaan redden. Hij ondervond daarbij veel tegenwerking, maar heeft toch zijn zin doorgezet. Met de peilboot kon je onge veer 20 mensen vervoeren. Hij is 3 a 4 etmalen onafge broken in touw geweest. Je kunt zeggen dat iedereen in Dreischor die in gevaar was met de peilboot in veiligheid is gebracht. Hij was onherkenbaar na drie dagen. Grauwe huids kleur, holle ogen. Uitgeput. Kleren en huid wit uitgesla gen van het opgedroogde zeewater. Was er instortingsgevaar voor het huis? Achter het huis stond een schuur, die als een soort buffer fungeerde tegen het aanstormende water. Dat heeft de woning voor instor ten behoed. Het huis van de buren is, door het ontbreken van een schuur, ondermijnd en inge stort. De buurvrouw is daarbij verdronken. U bent later geëvacueerd? In de loop van de volgende dag zijn we, zoals we onder de wol waren gestopt, eerst naar Zonnemaire gebracht. Dit dorp is vrijwel gespaard gebleven en er zijn veel men sen van omliggende polders en gehuchten naar toe ge bracht. Van daaruit is er

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1993 | | pagina 3