Ramp'53 Een Rotterdams amfibievaartuig baant zich een weg door de straten van Zierikzee. (Foto: Aart Klein) De burgemeester van Bruinisse vindt het beter dat Hoekman blijft. Het vis sersdorp telt nog maar één slachtoffer: de timmerman Iman Deurlo. Hij was met groepscommandant Schippers een dag eerder met een jeep in een ondergelopen polder een sloot in ge reden. Deurlo was verdronken, de RP'er kon ternauwernood worden ge red. Inmiddels zijn er vele honderden eva cuees in Bruinisse aangekomen. De meesten waren gered door Bruenaars die met alles wat drijven kon het onder gelopen Schouwen-Duiveland waren ingetrokken om mensen te redden. man moet zich, met gummilaarzen, melden op het districtsbureau in Alme lo om naar het rampgebied te worden gezonden. Zesentwintig RP'ers gaan met een bus naar West-Noord-Bra bant. De groep wordt in Dinteloord en Willemstad onmiddellijk ingezet bij het zoeken naar slachtoffers. Wachtmeester Jaap Hoekman op surveillance. (Fotoreproductie: TR Middelburg) Ondertussen maakt Hoekman zich zorgen over zijn eigen familie op Schouwen. De districtscommandant uit Breda van de Rijkspolitie die zelf de reddingswerkzaamheden daar leidt, staat hem toe naar Steenbergen te gaan om daar iets meer aan de weet te komen. Via de dijken bereikt Hoekman Sint Philipsland. Vandaar gidst hij een colonne militaire amfibievoertuigen naar Schouwen-Duiveland. De solda ten en Hoekman zijn de eerste hulp verleners die van buiten het eiland ko men. Dat lukte lang niet altijd. In Bruinisse spoelen slachtoffers aan uit Ooster- land, Nieuwerkerk en Ouwerkerk. Ze worden voorlopig begraven in een massagraf op een hoger gelegen ge bied bij Zijpe. Onder de slachtoffers zijn veel kinderen. Nog geen 20 meter van deze boerde rij bij Klundert brak de dijk. Een boerenfamilie met 10 kinderen, 30 koeien, een paard en 23 hectare land, zag voor de derde maal alles verloren gaan: eerst door de inunda tie in 1940, toen door de gedwongen evacuatie in 1944 en bij de Ramp van 1953 nogmaals. (Foto: Jo Bokma)

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1986 | | pagina 3