In het geheel liep alzo van Noord-Beve land onder 2251 hectare. Of ongeveer eenderde van het eiland. 2 Aantallen slachtoffers. In het dorp Kortgene 38, waarvan tot heden 36 lijken zijn geborgen. In het dorp Kats 11, waarvan tot heden 5 lijken zijn geborgen. In het dorp Geersdijk 1, waarvan tot heden 1 lijk is geborgen. Aangespoelde lijken. In totaal 3. Deze zijn als onbekend be graven. Later zijn deze lijken aan de hand van gemaakte foto's herkend en geïdentificeerd. Twee daarvan door publicatie in het Opsporingsblad. Politiemaatregelen en diensten in ver band met de noodtoestand. Een en ander had tot gevolg, dat uitge breide politiemaatregelen dienden te worden genomenIn overleg met HH Burgemeesters der beide gemeenten werden deze dan ook getroffen. Het vaste personeel werd reeds op 2 fe bruari 1953 aanzienlijk versterkt, om de noodzakelijk geworden diensten te kunnen verrichten. De eerste dagen van de ramp werden door het vaste per soneel werktijden gemaakt variërend van 16 tot 20 uur. Een woord van dank aan dat personeel is m.i. hier op zijn plaats, daar allen zonder uitzondering zich ten volle hebben gegeven om dat te doen wat noodzakelijk en gebiedend was. Meermalen heb ik dan ook van burgerautoriteiten vernomen, dat de diensten verricht door het politieperso neel ten zeerste werden gewaardeerd. Tot de voornaamste diensten die zijn verricht behoorden: a. Bewakingsdiensten in het getroffen gebied. b. Surveillancediensten langs dijken en voorkomen van diefstallen bij aange spoelde goederen. c. Berging van lijken. d. Identificering van lijken. e. Toezicht bij het opruimen van inge storte woningen om diefstal van waar devolle voorwerpen en geld tegen te gaan. f. Het in ontvangst nemen van gevon den gelden bij de opruimingswerk zaamheden en het registreren daarvan g. Het nemen van steekproeven bij D.U.W. arbeiders te werk gesteld in het getroffen gebied om vast te stellen of ze in het bezit waren van voorwerpen niet hun eigendom. Deze maatregel kan als zeer succesvol worden be schouwd, daar hetis voorgekomen, dat D.U.W. arbeiders voor zij zichnaarhet werk begaven, vooraf hun in eigendom toebehorend geld kwamen laten zien om niet het risico te lopen om bij een steekproef als een verdachte te worden aangemerkt. h. Toezicht bij het vervoer van cada vers. i. Toezicht bij en handhaving van een richting verkeer in verband met in standhouding van de enige verbin dingsweg van Kortgene naar Wissen- kerke en Colijnsplaat. jToezicht bij geplaatste pompinstalla- ties. k. regeling van - en toezicht op het ver keer in het dorp Kortgene en verder al les wat nodig was om een goede gang van zaken te bevorderen en te verzeke ren. Zoals toezicht bij uitdelingen, be grafenissen, bij dropping en in het alge meen wat tot de politietaak behoort en waarvoor de politiehulp werd ingeroe pen als het verstrekken van inlichtingen naar vermiste familieleden. Uit bovenstaande blijkt, dat het werk van de Politie in het rampgebied Noord-Beveland omvangrijk was. Dat met voldoening kan worden vastge steld dat die taak en het werk naar be horen is kunnen worden volbracht. Dat dit te danken is aan het hoge moreel van de politieambtenaren zowel van de vaste kern als van het personeel gedeta cheerd van elders zodat geen enkele klacht van H.H. Burgemeesters is ver nomen welke zouden kunnen wijzen op een eventueel te kort schieten in de taak van enig alhier werkzaam gesteld po litieambtenaar. De Opperwachtmeester Groepscommandant P. Francke. De zaak inventariserend na nog wat ge sprekken met oud-collega's en beschik kend over wat meer tijd, toch genoeg om er een verhaal van te maken. Beslist niet historisch verantwoord, maar meer be doeld als een verlate huldeblijk aan in het bijzonder de Rijkspolitiemannen, die onder erbarmelijke en moeilijke om standigheden hun werk moesten doen in de rampgebieden. In de rampnacht raasde een Noord wester storm met orkaankracht, waarin windsnelheden oplopend tot over de 140 km. per uur over Neder land. De woedende stormvlagen joe gen geweldige watermassa's de rivier monden in Zuid-West Nederland bin nen en overspoelden, ondermijnden en beukten de dijken kapot. Brullende watermassa's baanden zich een weg door de bressen in de dijken en over spoelden de vruchtbare laaggelegen polders, alles meesleurend en opslok kend wat zich in die polders bevond. Op hetzelfde moment trapte in het 7

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1986 | | pagina 2