'WA DE CURSUS KAN Vrijwilligers Twintig waterstaters hebben zich in november twee weken lang rotgesjouwd om te leren hoe ze baileybruggen moeten bouwen. Ze kregen hun training bij de Bruggen- en Wegenschool van de Genie in Engelen bij Den Bosch. Rijkswaterstaat heeft op enkele plaatsen in Nederland baileymateriaal opgeslagen om in noodsituaties - zoals een natuurramp of een oorlog - kapotte bruggen te kunnen herstellen. Want de 'Vervoersnoodwet' zegt dat V W in dergelijke omstandigheden moet proberen het vervoer te land en op onze binnenwateren op gang te houden. Het is echter al bijna twintig jaar geleden dat een groep RWS-ers opgeleid werd om van die meccanodozen vol balken en panelen een complete brug samen te stellen. Die oude garde is inmiddels voor een groot deel weg en het werd hoog tijd een nieuwe cursus te organiseren. HBS®*** Boven, medewer kers van de Brug gen- en Wegen- school, vlnr serge ant 1 Kroon, adju dant Aanraad en majoor Buth. Rechts, de brug wordt verrold. Ing. M. J. op 't Hof, hoofd Civiele Ver dediging van Rijkswaterstaat*) - die het noodpakket beheert - ging eens praten bij de Genie. De Bruggen- en Wegenschool bleek wel wat ruimte te hebben en samen kwam men tot een lesprogramma. De cursisten zouden eerst in theorie de verschillende onderdelen en construc- tievormen leren kennen en daarna zelf bruggen gaan bouwen. Kleinere, zonder pijlers, wat grotere mèt ondersteunin gen. Aan grote rivierovergangen, waar voor pontons nodig zijn, zouden ze niet toekomen. Daarvoor moet je toch militai re specialisten inzetten. Verspreid over het land moeten we een hoeveelheid kennis hebben over baileybruggen, aldus de heer Op 't Hof. Niet dat de RWS-ers echt zélf bouwen, maar ze moeten het aan- nemers.personeel dat ervoor komt, lei ding kunnen geven. Toen we de cursus wilden starten, hebben we de regionale directies en de directie Bruggen aange schreven om te vragen of er (technische)

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1983 | | pagina 7