8 Boven, duizenden stuks vee verdron ken Rechts, op Oud Beijerland kon een kudde schapen nog juist worden gered. kon komen, maar dat beslist niet bekend was wat de gevolgen voor de dijken kon den zijn. Rijkswaterstaat had voor de plaatsen Rotterdam, Willemstad, Gorin- chem, Vianen en Bergen op Zoom twee waterstanden - 'flink' en 'gevaarlijk hoogwater' - vastgesteld, waarbij het KNMI een waarschuwing moest uitstu ren. In Willemstad bij voorbeeld was het 'flink hoogwater' als verwacht werd dat een stand van 250 cm boven NAP over schreden zou worden. En 'gevaarlijk hoogwater' was het wanneer in die plaats het water boven 340 cm NAP zou komen. Bij flink en gevaarlijk hoog water moest het KNMI het telegraafkan toor in Amsterdam inlichten. Daar had men een lijst adressen, waar een waar schuwingstelegram heen moest. Verder waren er de stormwaarschuwin- gen die via de radio werden uitgezonden. Overdag tenminste, want 's nachts was alles dicht. 'Later kregen we een regeling dat in noodsituaties de radio bemand werd. Zo'n afspraak is nu niet meer nodig omdat er ook 's nachts altijd een zender in de lucht is.' we naar boven. Onderweg liep de kooi een paar keer bijna vast, zo stond alles te schudden. Bovenop kon je je niet staande houden, zonder de leuning vast te pakken.' Maar dat er een ramp dreigde werd beslist niet voorzien. 'Niemand leefde met het idee dat de dijken zouden breken. Misschien alleen een paar men sen in Zeeland, die zagen hoe hoog het water stond toen het nog eb was. Wij hadden er geen idee van dat er overstro mingen zouden komen. Voor ons was het op dat moment alleen een interes sante storm. Pas de volgende morgen kregen we daar berichten over. Het was zelfs zo gek, we hoorden niets over Schouwen-Duiveland. Gelukkig, dach ten we, daar is niets aan de hand. Pas de vlieger van de eerste KLM-vlucht naar Londen op 1 februari ontdekte en meldde dat het eiland onder water stond.' 'Flink' en 'gevaarlijk hoogwater' oe was het mogelijk dat het KNMI er geen idee van had dat er een ramp dreigde? Dr. Postma legt uit dat 'De Bilt' aan de hand van weerkaarten en statistieken kon uitrekenen hoe hoog het water in bepaalde omstandigheden

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1983 | | pagina 5