scheef liggen ze in het landschap. In no vember ging het beter. Koningin Juliana kwam kijken bij de sluiting. Ik zat met haar in de kajuit van ons directievaartuig. Ik had het niet meer, want ik wilde weten hoe het buiten ging. Maar ik mocht niet tegen de koningin zeggen: Neemt u mij niet kwalijk majesteit, maar ik ga even boven kijken. Om half twaalf 's nachts gingen we aan dek. De stroming in het gat was zo gereduceerd, dat ze de laat ste caisson konden plaatsen. Op dat ogenblik begon hij te kantelen. Nog voor hij op de grond stond. Als hij echt omge gaan was, waren we ir. Thijsse kwijt ge weest, want die stond er bovenop. De mensen om mij heen dachten dat het erbij hoorde, maar voor mij was het een uitermate angstig moment. Uiteindelijk kwam de caisson toch goed op zijn plaats. Daarna kende de vreugde geen grenzen. Mooiste tijd? n de stem van de heer Maris klinkt en thousiasme door. Was 1953 niet de mooiste tijd uit zijn leven? Hij kijkt na denkend voor zich en zegt: 'Daar moet Het Zeeuwse Nieu- werkerk was één van de vele over stroomde dorpen. Met caissons wordt het laatste gat in de dijken - bij Ou- werkerk - gedicht (6 november '53). likopter en dan moet u zelf maar eens gaan kijken.' Op 28 februari was minister Algera in de Eerste Kamer voor de begrotingsbehan deling. Ik zat op de tribune. Uit vragen van Kamerleden merkte je dat er een zekere onrust heerste. De minister kon niets beloven, we waren bezig met het herstel. Hij moest nog beginnen met de antwoorden, toen er een bode naar mij toekwam met een telegram. Het dijkgat bij Oudenhoorn op Voorne-Putten was gesloten. Ze hadden er een schip inge varen, het was heel primitief gegaan. Maar het gat was dicht. Ik liet het tele gram direct naar de minister brengen. Het bericht sloeg in als een bliksemflits en het klimaat verbeterde onmiddellijk. De minister was erg opgelucht en ik ook. De mededeling had niet op een beter moment kunnen komen.' 'Mensen dachten dat het erbij hoorde' p 6 november '53 ging het laatste gat bij Ouwerkerk dicht. In augustus was het mislukt. Toen werden gewone caissons gebruikt, van die betonnen dozen. Ze zijn nog te zien. Schots en

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1983 | | pagina 3