zuigen ze een baai en wordt een eiland opgespoten, waarachter de werksche pen in de winter voor anker gaan. Je kunt in dat gebied maar een paar maanden per jaar aan het werk. Het seizoen loopt van begin juni tot eind september. Eind augustus gaat het al mis. Dan vriest het weer zo'n 25 graden. Een ijsbreker redt het nog wei, maar andere schepen niet. Als de wind opsteekt, stapelt het ijs zich op en dan is er helemaal geen doorko men meer aan. De werkschepen krijgen dagelijks weerberichten. 'Tegen de tijd dat het hard begint te vriezen gaan ze naar binnen, om de volgende arbeidspe- riode af te wachten. De bemanningen gaan naar huis en er blijven alleen een paar wachtslieden over. Maart-april komt er weer leven in de zaak. Omdat twee zuigers van de Nederlandse aan nemers aan een inspectie toe waren, was dit een mooie gelegenheid voor een controle. Eskimonederzetting Per KLM vertrok ik naar Calgary in Canada. De volgende dag zouden we met een eigen Boeing 737 van DOME doorvliegen. Een vlucht over 2700 kilometer, die ongeveer vier uur duurde. We landden bij Tuktoyoktuk, een Eskimonederzetting die uit barakken be staat. Iglo's zie je er niet meer. Het dorp floreert dankzij de transporten van DOME. Hoewel er ook nog steeds men sen wonen die op beren en zeehonden jagen. Sommigen hebben hondesleden. Maar ook hier merkje de moderne ont wikkeling. Veel Eskimo's kopen een motorslee. Ruim een half uur vliegen scheidde hem nog van zijn doel: de schepen in de baai van de Beaufort Sea. Toen hij aankwam zou het werkseizoen Het vervoer tussen de schepen gaat met helicopters (foto Dessens). net weer beginnen. Bemanningen en voorraden werden aangevoerd, pomp- systemen aan boord geprobeerd. Tus sen de schepen vlogen geregeld heli kopters heen en weer. 'In het vroege voorjaar landen de Boeings van DOME gewoon op het ijs. Mensen rijden dan over het bevroren wa ter om werktuigen en voorraden aan te slepen. Opeens wordt dat gestopt omdat het niet meer veilig is. Dan mag je, op straffe van ontslag, niet meer over het ijs lopen.' Dat verbod was al lang ingegaan toen Dessens arriveerde. Alles werd ver- Ook kleine schepen kunnen er weer door (foto Des sens).

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1983 | | pagina 12