'WIE BEPAALT EIGENLIJK WAT LEEFBAAR IS?' 'Wie is eigenlijk die wetgever die bepaalt wat voor mij leefbaar is? En voor de toekomstige bewoners?' Een duidelijk geïrriteerde man. Even lijkt er wat meer vuur te komen in de bijeenkomst. Het is een winterse avond in Hoofddorp. In het gemeentehuis wordt een voorlichtingsavond gehouden over het isoleren van huizen in de zone rond Schiphol met de meeste geluidhinder. De opkomst is redelijk, zo'n 150 personen. Een rustig gezelschap, geen spandoeken, geen kreten van 'Schiphol moet weg'. Een slank blond meisje met lang haar leidt de aandacht duidelijk af. 'We hadden toch wat meer mensen verwacht', zegt collega J. Borsboom van de Rijksluchtvaartdienst. Hij is project manager zonering. 'Honderdtien woningen liggen in de zones met teveel vliegtuiggeluid. De bewoners hebben allemaal een uitnodiging gehad. Maar vrij veel hebben helemaal niet gereageerd.' De wethouder van milieuzaken mr. S. T. Cnossen heet iedereen welkom. Hij zegt dat de gemeente Haarlem mermeer graag gastheer is, maar dat het Rijk vanavond alles betaalt, le dereen weet nu waar hij aan toe is. Uit het verhaal van het hoofd Juridische en Bestuurlijke Zaken mr. R. D. van Dam van de Rijksluchtvaartdienst blijkt nog eens waar het allemaal om gaat. Het vliegverkeer is veel drukker geworden, sommige typen straalvliegtuigen maken een enorme herrie en dat is hinderlijk voor de bewoners. Rond de vliegvelden overleggen hoe de zones exact gaan verlopen (Die straat binnen de eerste zo ne, die binnen de tweede, dat huis wel afbreken, dat niet). Dat overleg zal een paar jaar kosten en daarop kun je de mensen niet laten wachten. Daarom gaan de Rijksluchtvaartdienst en de ge meenten vooruitwerken: 'présaneren'. De huizen in de grofweg afgebakende zones worden bekeken door onafhanke lijke deskundigen om na te gaan wat er qua isolatie gebeuren moet en of het bouwkundig de moeite loont. 'Alles zal in goed overleg plaatsvinden en in de aan loopperiode doet u alleen mee als u zelf wilt.'Als het overleg af is en de zones precies zijn vastgelegd, dan wordt de wet strakker gehanteerd. De zaal reageert nogal lauw. Hier en daar klappen enkele mensen, maar de meerderheid weet niet precies wat te doen. De spreker belonen met applaus of zwijgend verder afwach ten. Rood en blauw Hield collega Van Dam zich aan de grote lijn, de bijzonderheden komen voor rekening van ir. J. B. M. Snie- ders van de directie Luchtvaartterei- Vragen uit de zaal. Iedere bewoner uit de rode en blauwe zone kreeg een envelop met infor matie en een precie- se aanduiding in welke zóne zijn huis staat. (Rechts) Tot nu toe, legt Van Dam uit, zijn die zones in ruwe lijnen aangegeven. Rijk, provincie en gemeenten moeten nu gaan werden zones afgebakend die zwaarder en minder zwaar gehinderd waren door het geluid. Volgens de zoneringswet, die in 1978 kwam:, moeten huizen in de zwaarst belaste gebieden verdwijnen. In de aangrenzende sector mogen ze blij ven staan als ze geïsoleerd worden en nog verderop zijn geen aanpassingen nodig. Voor de mensen in de meest be dreigde zone zou het erg zuur zijn als ze hun huizen uitmoesten. Daarom kan ook aan die woningen - als de bewoners niet weg willen - isolatie aangebracht wor den. Mits ook de toestand van het huis het nog de moeite waard maakt. Boven dien geldt die mogelijkheid alleen voor de huidige bewoners. Gaan die eruit, dan moet de zaak tegen de vlakte.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1983 | | pagina 10