1953-1983 r^i>v -sr Wind - storm - orkaan 651 gezinsgids Het woedend éolfée '-'i "V_ «ast: Dertig jaren zijn inmiddels voorbijge sneld, sinds de verschrikkelijke wa tersnoodramp van 1953, zich over een deel van ons land en volk uit stortte. In niets ontziend geweld, beukte de ontzaglijke orkaan, in alle grimmigheid de dijken. Toen deze, murw geslagen, dit enorme geweld niet langer weerstand konden bie den, braken, stortte er zich een on berekenbare hoeveelheid water over polders en dorpen uit. Wilde, woe dende watervloeden overspoelden kostbare landerijen, die eens met de grootste inspanning, aan het water waren ontrukt. Het was alsof de zee wraak nam, om het verlorene terug te winnen! Eens te meer bleek de nie tigheid van de mens, in dit vreselijk tumult van natuurgeweld. Welk leed voltrok zich in enkele uren tijds! In dit angstaanjagende samen spel van krachten, gingen velen, zeer velen ten onder. In enkele ogenblik ken voltrok zich een ramp, van een onmogelijk gehouden omvang. Nu ligt deze schokkende gebeurtenis, alweer zovele jaren achter ons. De vele wonden die werden geslagen, zijn echter nog lang niet volledig hersteld. De honderden slachtoffers hebben diep ingekerfde littekens nagelaten. Hun lege plaatsen zijn gebleven, schrijnend en niet meer opnieuw te vervullen. De omgekomenen zijn nog lang niet vergeten. Voor de nabestaanden is de rampnacht van 31 januari op 1 februari 1953 een van de belangrijkste mijlpa len in hun leven geworden zoals dat ook van de 2e wereldoorlog gezegd kan worden. In ons dagelijks spraak Stavenisse direct na de ramp. Grote hoeveelhe den wrakhoutstro en huisraad werden door de wind en het water op grote hopen geworpen. Daartussen werden ook slachtoffers gevonden. Omgekomen op een geheel onverwachte tijd. gebruik komt dat ook tot uiting: „Voor de oorlog" en „voor de ramp", of „na de ramp" behoeven dan ook nauwe- lijksnadere uitleg. Doch overdetijd na de ramp straks meer. Laten we eerst nog even terugblikken, naar wat er de dag en avond, vóór die nacht vol verschrikkingen en doods gevaren, vooraf ging. Vooralde

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1983 | | pagina 8