Hoe het verder ging 649 gezinsgids In deze omgeving brak het water door de vloed planken. weer aan het woord: „Praktisch elke dag luidden in die eerste week na 1 februari de kerkklokken hier om mensen uit Stavenisse, wier lijken in de buiten St. Maartensdijk gelegen polders aangespoeld waren, te be graven. Het koor van de Maartens kerk stond vol met doodkisten. Meestal verrichtte wijlen ds. Slager de rouwdienst, omdat het veelal mensen betrof, die tot de Oud Ger. Gem behoorden. Als het Hervormde mensen betrof leidde ds. Enkelaar de dienst. In Bergen op Zoom werden deze mensen na die rouwdiensten begraven. De Franse troepen deden goed werk. Ik heb ook nog Franse soldaten in huis gehad. Ze zijn zon dag 8 februari in de Hervormde kerk geweest. Ds. De Bres preekte voor een aandachtig gehoor over „Komt, aanschouwt de daden des Hee- ren Hij bad het „Onze Vader" in het Frans. Al kort na het uitbreken van de Ramp is Koningin Juliana in St. Maartensdijk op bezoek geweest. Ze arriveerde per helikopter. Toen hebben ze van de gemeente aan va- markt, februari 1953. stapte in een verlaatput en was door nat. Het water liep al over de vloed planken. Toen het café Meulstee be zweek was het pleit beslecht. Een vloedgolf wierp zich in de Kaaistraat. Het water stroomde over de Markt. Ook in de Hervormde kerk kwam het water. Toen het licht werd ben ik met de auto richting Stavenisse gereden. Toen ik echter bij de Uiterst-Nieuw- land polder kwam, kwam ik voor een zee van waterIk kon nog gauw de dijk opkomen en zei, terug in St. Maartensdijk tegen mensen bij het gemeentehuis: „Laten we maar gauw naar Brabant gaan, anders verdrinken we allemaal nog." Er was paniekstemming, er was angst. Zeker in de nacht van 1 op 2 februari was het angstig onder de bevolking. Men was moe, het was koud." „Er kwamen Franse troepen om hulp te bieden" vertelt de heer Koopman verder. We laten de heer Koopman Sint MaartensdijkKaaistraat gezien vanaf de

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1983 | | pagina 7