Suriname: De „revolutie" van Bouterse 664 gezinsgids Een conflict van ondergeschikte bete kenis (de regering weigerde de vak bond van militairen te erkennen) mondde plotseling uit in een staats greep door een groep militairen onder leiding van sergeant Desi Bouterse. Arron wist te vluchten, maar gaf zich kort nadien vrijwillig over aan de mili tairen. Enkele regeringsleden werden gevangen genomen en na korte tijd weer vrijgelaten. Een „Nationale Mili taire Raad" (N.M.R.) werd ingesteld, maar ook de instelling van een „bur- gerraad", belast met bestuurlijke aan gelegenheden, werd toegezegd. Aan gegane internationale verplichtingen zouden ongewijzigd blijven voortbe staan. Er werd bovendien een gerust stellende verklaring afgelegd, dat alle eenmaal aangegane verplichtingen zouden worden nagekomen. Presi dent Ferrier bleef niet alleen in functie, maar hield aanvankelijk nog een be langrijke vinger in de pap. Het geheel maakte de indruk van een goed be doelde, kalme revolutie. Suriname was enthousiast: dit leek de rustige afwik keling van een corrupt en uitzichtloos stuk jongste verleden. Midden maart kwam er een nieuwe premier, Chin A Sen, met een nieuw kabinet, in feite benoemd door de N.M.R. President Ferrier probeerde de parlementaire democratie te redden, en eiste eerbie diging van de Grondwet, evenals van de bevoegdheden van het parlement. Maar het tegendeel gebeurde: het parlement werd uitgeschakeld. Waar ging dit heen? MaarChin AChen, me dicus, een gematigd en verstandig Staatsgreep Suriname: aankomst Nationale Militaire Raad bij Presiden tieel paleis. Foto ANP 3 Bouterse Foto ANP man, had nog het vertrouwen van de bevolking en ook van Nederland. Zijn urgentieprogramma maakte een goe de indruk, evenals trouwens zijn stijl van optreden. Maar president Ferrier trad af. Een veeg teken! Waaróm, werd spoedig duidelijk: het parlement werd ontbonden, de Grondwet buiten wer king gesteld en de noodtoestand uit geroepen. Maar Chin A Sen bleef nog premier, thans gesteund door dr. Haakmat, zijn studievriend, die in Ne-

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1983 | | pagina 15