Redactiepraat REDACTIE: EVERT KUUT NELLIE TEEKENS-KRIJGSMAN Beste jongelui, De laatste tijd is het me opgevallen, dat meisjes en jongens zich soms in de klas of in een groep eenzaam voelen. Ze zouden er bij willen horen, maar op de een of andere manier lukt het hun niet. Ze gaan één van de volgende twee houdingen aan nemen: Ze beginnen zich uit te sloven, dus zich opvallend te gedragen, of ze kruipen weg, zodat ze niet meer opvallen. Mijn vraag is: Merk je zo'n houding ook weieens op, bij een ander of bij jezelf? Zo ja, dan wil ik er in dit praatje even op doorgaan. Een oorzaak van dat gevoel van een zaamheid kan in het karakter zitten. Je bent nu eenmaal iemand, die zich niet ge makkelijk aansluit; je hebt daar last van, kunt er weinig of niets aan doen, maar je voelt je niet prettig. Het kan ook zijn, dat je je door omstandigheden een vreemde eend in de bijt voelt en daardoor jezelf apart van de rest houdt. De klas of groep voelt dat aan en laat je dan maar zitten waar je zit. Sommige lui die zich opvallend gedragen, doen dit, zoals ik al zei, omdat ook zij zich eenzaam voelen. Ze schreeuwen als het ware om aandacht. Kijk, ik geloof vast, dat het gevoel van eenzaamheid te maken heeft met het ,,je- anders-voelen" dan de rest. Je zou kun nen onderzoeken of je ook werkelijk an ders bént. En misschien kom je dan tot de ontdekking, dat je er blij en dankbaar om kan zijn, datje anders bent! Het zou helemaal niet goed zijn, als je was zoals die lui met wie je omgaat. Nou, dan zou het kunnen zijn, dat je juist een taak hebt om door jouw houding en jouw mening te proberen de anderen te beïnvloeden. Dan zul je, doordatje die taak duidelijk ziet, je eenzaamheidsgevoel kunnen vergeten. Er is immers iets voor in de plaats gekomen! Is het zo, dat het eigenlijkje eigen schuld is, dat je ,,er buiten staat", dan zul je moeten proberen jezelf te veranderen. Zou dat lukken, dan is het best mogelijk, dat je heel vlug wél in de groep opgeno men wordt. Bij elke oplossing voor het probleem van de eenzaamheid is het nodig, datje hulp zoekt en vraagt. Bij hen die zich niét te rughoudend tegenover je opstellen - wat te denken van liefhebbende ouders, of misschien een lerares of leraar, een colle ga die jou wel mag - kun je raad en hulp vragen. Bespreek je probleem eens! De Heere wil ook hulp bieden aan hen die oprecht Zijn hulp inroepen. Dan nog iets: Wie weet, merkje in je omgeving iemand op die een vereenzaamde indruk maakt. Kun je dan soms proberen met haar of hem kontakt te leggen? Je zou dan wel eens de uitgezochte hulp voor die persoon kunnen betekenen! Na dit nadenkertje: Veel genoegen met deze Jeugdgids gewenst! E.K. 657 DE JEOGDBDS

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1983 | | pagina 11