De doden worden geborgen. Menselijk falen Meer dan eens zijn rampen te wijten aan menselijk falen. Wanneer een machinist het rode licht niet ziet, kan een hele trein doorrijden met alle gevolgen vandien. Wanneer je bromfiets niet in orde is, kun je zo maar voor veel leed verantwoorde lijk gesteld worden. Niet voor niets zijn er de veiligheidsvoorschriften en de ver keersregels! Wanneer je je daar niet aan houdt en er gebeurt wat, is het je eigen schuld. Jij had beter uit moeten kijken. Jij had niet zo hard mogen rijden. Jij waagde teveel. Jij keek niet uit. Jij, en zo zou ik door kunnen gaan. Het maakt wel enig verschil of je het bewust deed of dat je zonder opzet faalde. In het Oude Testament was er voor een mens die iets zonder opzet deed en dat toch verschrikkelijke gevolgen had een vrijstad in de buurt. Daarheen mocht hij vluchten. Zo werd hij toch beschermd. Er gebeuren dingen, waar een mens niet direkt voor verantwoordelijk kan worden gesteld, maar die toch voortkomen uit het menselijk falen. Al zijn er nog zoveel veiligheidsvoorschriften in acht genomen, een gasfles kan toch ontploffen en een tanker kan te pletter slaan, om van brand maar niet te spreken. Soms is een hele maatschappij schuldig aan dingen die plaatsvinden. Je hoeft alleen maar aan al de verschrikkelijke wapens te denken. Meer dan eens is een mens rechtstreeks schuldig aan ontzettende dingen. Wan neer je rookt, loop je meer gevaar voor longkanker. Wanneer je (veel) drinkt kan meer dan je nieren stuk gaan. Zelfs je nageslacht kan eronder lijden. En wat drugs veroorzaken, weet je maar al te goed. Geslachtziekten komen niet zo maar uit de lucht vallen! Daarom doe je heel wat wanneer je heilzame wetten en regels overtreedt. Voor jezelf en voor zovelen om je heen en na je. Het doet er heus wel toe hoe je leeft. Samen lijden we onder de gevolgen van de zondeval. Het met smart kinderen baren is slechts één van deze dingen. De aarde brengt om onzentwil doornen en distelen voort. Heel de kosmos is door onze zonde aangetast en het ganse schepsel zucht, zegt Paulus in Romeinen 8. Het loon dat de zonde uitbetaalt is de dood en daarmee gaat gepaard de ziekte en het leed. Waren er geen zonden, er waren geen wonden. Ook al zegt de Heere Jezus van die ene man dat noch hij noch zijn ouders hebben gezondigd en ook al kun je bij Job met zijn vrienden verkeerde konklusies trekken, er is een nauw verband tussen zonde en ziekten in het algemeen. In het doopformulier staat al jaar en dag dat het leven niet anders is dan een gestadige dood. De zonde heeft tal van verwoestingen aangericht. En nog is het einde niet! Duivels woeden Behalve op het menselijk falen moet gewezen worden op de macht van de duivel. Hij probeert altijd alles stuk te maken, niet alleen tussen mensen onderling. Hij is de grote Boosdoener. 49 Op het dak van een boerderij. Urenlang had ze zich vastgeklemd aan de pannen.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1983 | | pagina 19