Om 1 uur was de storm voor ons land op zijn hevigst. De gehele Noordzee bevond zich toen in het stormveld waarin de gemiddelde windsnel heden ongeveer 110 km/h bedroeg voor het zuidelijk gedeelte. De hoogste waterstanden werden gemeten in Bath (560), Walsoorden (525) en Hansweert (507), respec tievelijk 77,65 en 47 cm hoger dan ooit was waargenomen. En tijdens het klokgelui gingen 1835 mensenlevens verloren, verdronken ruim 200.000 stuks dieren van allerlei aard. Meer dan 70.000 personen werden geëvacueerd. Er werden 50.000 gebouwen, boerde rijen en huizen beschadigd waarvan 10.000 zeer ernstig of onherstelbaar. Vruchtbaar land was voor land onbruik baar. O, schrei mijn volk Kort daarna werd de schade geraamd op ruim 1 miljard gulden. Later bleek de schade veel hoger. Maar waar het water toesloeg is verbeten verzet geboden, soms met succes, doch vaak ook niet. De ramp van 1953 heeft diepe sporen nagelaten. En als uitvloeisel van de ramp is er ook veel schade toege bracht aan het karakteristieke beeld van vooral de dorpen en het landschap. Bomen en heesters overleefden het zoute water niet. Vragen Eeuwenlang had de bevol king van de eilanden zich betrekkelijk veilig gevoeld. In de loop der eeuwen valt er een duidelijke ontwikkeling vast te stellen in vorm, hoogte, samenstellend mate riaal en bekleding van het dijklichaam. I Een maanlandschap lijkt de N. Neuzenpolder bij Terneuzen nadat het kolkende water er met geweld door heengegaan is. Drie weken nadat de storm met windkracht 12 loeide, waren er in het dorp Stavenisse (Tholennog maar 40 van de ruim 200 vermisten geborgen. Vaak werden ze kilometers verder gevonden. 34

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1983 | | pagina 16