Noach JU Vee verdronken Baby's in preekstoel plaats was waar paarden en koeien werden samengedre ven, zo vonden veel Schou- wen-Duivelanders de eerste nacht na de ramp hun toe vlucht in de oude Chr. Ge- ref. kerk in het stadje. Baby's lagen in de preekstoel te sla pen en kinderen en volwas senen probeerden het zich in de oude banken zo gerieflijk mogelijk te maken „Ja, daar was het tenminste warm èn droog," zegt me vrouw Viergever. Als we aan de tafel in haar nieuwbouw woning in Zierikzee aan schuiven, staan de foto's van de bij de ramp omgekomen ouders, de boerderij vóór en na de ramp, al uitgestald. Boeken over de ramp wor den ook hier ter hand geno men en ijverig wordt gezocht naar plaatjes van „toen". Evenals de familie Bil, die nog altijd op de boerderij aan de Zandweg 31 woont, heeft het gezin Viergever tij dig kunnen vluchten. „Mijn moeder heeft twee maanden in het water gelegen voordat ze haar gevonden vertelt mevrouw Viergever. „Mijn vader hebben ze nooit gevonden." Misschien wel de „koelbloe- digste" van de drie buren is boer A. Bil (78). Toen hij eveneens zondagmorgen 1 februari zijn twee koeien wilde gaan melken in het schuurtje aan de overkant van de weg, stond hij daar met beide benen in het wa ter. „Toen ik hoorde dat de dijken waren gebroken, wist ik dat het water twee en een halve meter hoog zou ko men." Met zijn vrouw en kinderen vluchtte hij naar Zierikzee en keerde als eerste weer op z'n oude plaatsje terug. „Ik voelde me net Noach, die telkens een duif uitzond om te kijken of het land alweer bewoonbaar was. We hadden een noodwoning in Haam stede toegewezen gekregen, maar op een goede i tegen dominee de toenmalige t van Wi Wm> m® Van Chr „Wat er allemaal door je heen gaat als je op de zolder van je huis zit en het water komt almaar hoger en ho ger? Weet je wat we buiten de angst voor het verlies van onze eigen levens het ergste vonden? Dé dieren. De, koeien zijn stal verdron paarden en Op een hadden ze in de maar de het huis. moment tegen de sponningen yan het raam gezet en begonnen radeloos tegen de muur te stampen. Ja, en wat gaat er natuurlijk door je heen als het huis onder je bewegingen maakt als van een trekharmonika? We hebben de bijbel gepakt en met z'n allen gebeden en gezongen. Je houdt in die ogenblikken van radeloze angst en onz'ekerheid niets anders over dan het borg- werk van Christus." De volgende middag (maan dag) om twee uur werden de familie Legemaate en hun logés van de zolder gehaald. Zijzelf waren gespaard ge bleven, maar later kwam het bericht dat een derde zuster van het gezin met haar man en kinderen was verdronken. Zoals het plein van de Her vormde kerk in Zierikzee de ging goed, dat wil zeggen, we hadden niets in de gaten. Totdat ik opeens merkte het was aardedonker overi gens dat de melkemmer in in een plas water stond. Ik riep tegen m'n zus: „De buis van de waterleiding is ge sprongen." „Nee." zei mijn zus opeens, „dat kan niet. want er komt ook water on der de .staldeur naar bin nen." O, dan zijn de dijken kapot, wist ik opeens. En tegelijkertijd schoten me de woorden van mijn vader te binnen: „Als dat gebeurt, dan komt het water tot de nok." Ik raakte in paniek. Ik wist eigenlijk nog maar één ding en dat was dat we zouden verdrinken."

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1981 | | pagina 2